Înmatriculări în județul Brăila, iunie 2025

Noi244+31,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare329+37,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări827+12,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri75

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 16 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 34 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 207 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200102
200201
200304
200405
200502
200608
2007016
2008017
2009016
2010020
2011023
2012020
2013019
2014027
2015021
2016019
2017024
2018011
2019021
2020016
2021020
202206
202332
2024348
20252070

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA17730,9%
RENAULT8514,8%
VOLKSWAGEN508,7%
BMW468,0%
MERCEDES-BENZ315,4%
SKODA315,4%
FORD264,5%
AUDI193,3%
HYUNDAI162,8%
MAZDA132,3%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL122,1%
NISSAN111,9%
KIA71,2%
MG71,2%
TOYOTA71,2%
SEAT61,0%
PEUGEOT50,9%
CITROEN30,5%
MITSUBISHI30,5%
SUZUKI30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
DS20,3%
MINI20,3%
VOLVO20,3%
DAEWOO10,2%
FIAT10,2%
JEEP10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER7312,8%
DACIA SANDERO7112,5%
RENAULT CLIO498,6%
DACIA BIGSTER173,0%
SKODA OCTAVIA173,0%
BMW SERIA 5142,5%
VOLKSWAGEN GOLF142,5%
DACIA LOGAN122,1%
FORD FOCUS111,9%
RENAULT KADJAR111,9%
Toate (136)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON91,6%
RENAULT SCENIC91,6%
VOLKSWAGEN PASSAT91,6%
AUDI A481,4%
BMW SERIA 381,4%
BMW X371,2%
RENAULT MEGANE71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
NISSAN QASHQAI61,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,1%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
OPEL ASTRA50,9%
SKODA KAROQ50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
BMW X640,7%
MAZDA 340,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
MG HS40,7%
SKODA KAMIQ40,7%
AUDI A530,5%
AUDI A630,5%
BMW SERIA 130,5%
BMW X130,5%
DACIA JOGGER30,5%
FORD PUMA30,5%
FORD TRANSIT CUSTOM30,5%
KIA CEED30,5%
MAZDA CX-3030,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SKODA SUPERB30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN POLO30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
AUDI A320,4%
BMW X420,4%
DS DS720,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-6020,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT LEON20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO TONALE10,2%
AUDI Q510,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS Q810,2%
BMW IX10,2%
BMW M310,2%
BMW X210,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAEWOO KALOS10,2%
FIAT 50010,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ610,2%
HYUNDAI TRAJET10,2%
JEEP AVENGER10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ ELECTRIC DRIVE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG EHS10,2%
MG MG310,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22439,1%
Mici (B)14725,7%
Compacte (C)8014,0%
Medii (D)539,2%
Monovolume (MPV)284,9%
Mari și de lux (E)264,5%
Neclasificate40,7%
Sport40,7%
Utilitare40,7%
Mini (A)30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32957,4%
Noi24442,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24943,5%
Benzină14525,3%
Hibrid13523,6%
GPL407,0%
Electric40,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică35762,3%
Companie21637,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon26045,4%
Break16929,5%
Berlină8114,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5910,3%
Cabriolet20,3%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17330,2%
75-109 kW24342,4%
110-149 kW12221,3%
150-219 kW223,8%
220 kW și peste101,7%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc8815,4%
1000-1399 cmc9216,1%
1400-1599 cmc19634,2%
1600-1999 cmc14725,7%
2000-2999 cmc427,3%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat40,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14317,3%
BMW8710,5%
DACIA8410,2%
OPEL829,9%
FORD688,2%
RENAULT688,2%
SKODA526,3%
AUDI435,2%
MERCEDES-BENZ384,6%
SEAT263,1%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT161,9%
TOYOTA131,6%
KIA121,5%
NISSAN121,5%
HYUNDAI111,3%
MAZDA111,3%
VOLVO101,2%
LAND ROVER81,0%
CHEVROLET70,8%
CITROEN70,8%
DAEWOO70,8%
SUZUKI60,7%
FIAT50,6%
PORSCHE30,4%
HONDA20,2%
TESLA20,2%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3850,7%
Export3749,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3850,7%
OPEL1013,3%
RENAULT79,3%
VOLKSWAGEN68,0%
FORD45,3%
BMW22,7%
CITROEN22,7%
SEAT22,7%
FIAT11,3%
MAZDA11,3%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT11,3%
SKODA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.