Înmatriculări în județul Covasna, iunie 2025

Noi35-72,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare400+37,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări570+46,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 10 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 23 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200101
200203
200307
200408
200507
2006013
2007010
2008022
2009025
2010040
2011049
2012033
2013022
2014027
2015029
2016026
2017016
2018012
2019014
2020010
2021011
202204
202301
2024121
2025230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA6815,6%
VOLKSWAGEN6715,4%
DACIA439,9%
OPEL378,5%
FORD337,6%
AUDI245,5%
RENAULT245,5%
BMW204,6%
NISSAN184,1%
MERCEDES-BENZ173,9%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI153,4%
SUZUKI122,8%
SEAT92,1%
TOYOTA92,1%
MITSUBISHI71,6%
VOLVO51,1%
KIA40,9%
MG40,9%
LAND ROVER30,7%
PEUGEOT30,7%
CITROEN20,5%
HONDA20,5%
MAZDA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
LYNK&CO10,2%
SSANGYONG10,2%
STEYR PUCH10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA347,8%
DACIA DUSTER225,1%
SKODA FABIA194,4%
VOLKSWAGEN GOLF194,4%
DACIA SANDERO163,7%
OPEL ASTRA143,2%
NISSAN QASHQAI133,0%
VOLKSWAGEN PASSAT133,0%
VOLKSWAGEN POLO122,8%
AUDI A492,1%
Toate (133)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE81,8%
AUDI Q571,6%
FORD TRANSIT71,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,6%
FORD FOCUS61,4%
HYUNDAI TUCSON61,4%
OPEL CORSA61,4%
AUDI A651,2%
FORD KUGA51,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,2%
OPEL MOKKA51,2%
RENAULT KADJAR51,2%
SUZUKI GRAND VITARA51,2%
SUZUKI VITARA51,2%
TOYOTA RAV451,2%
BMW SERIA 340,9%
BMW X340,9%
FORD MONDEO40,9%
KIA SPORTAGE40,9%
MG ZS40,9%
SEAT IBIZA40,9%
SKODA RAPID40,9%
BMW SERIA 130,7%
BMW SERIA 530,7%
BMW X130,7%
DACIA LOGAN30,7%
HYUNDAI I3030,7%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,7%
OPEL ZAFIRA30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT CLIO30,7%
SKODA KAROQ30,7%
SKODA SUPERB30,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,7%
AUDI A320,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD GALAXY20,5%
HYUNDAI I2020,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL ANTARA20,5%
OPEL CROSSLAND20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL VIVARO20,5%
RENAULT ESPACE20,5%
SKODA KODIAQ20,5%
SKODA SCALA20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TOURAN20,5%
VOLVO V4020,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD CAPRI10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP COMPASS10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LYNK&CO 0110,2%
MERCEDES-BENZ 220 TE10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MITSUBISHI MONTERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN TERRANO10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
STEYR PUCH G 32010,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14733,8%
Compacte (C)10624,4%
Mici (B)7918,2%
Medii (D)429,7%
Monovolume (MPV)317,1%
Mari și de lux (E)112,5%
Utilitare112,5%
Neclasificate40,9%
Mini (A)40,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40092,0%
Noi358,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27062,1%
Benzină12428,5%
Hibrid317,1%
GPL81,8%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40192,2%
Companie347,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21148,5%
Berlină cu hayon10123,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8920,5%
Berlină286,4%
Cabriolet51,1%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11025,3%
75-109 kW21048,3%
110-149 kW10824,8%
150-219 kW40,9%
220 kW și peste20,5%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc194,4%
1000-1399 cmc8018,4%
1400-1599 cmc13330,6%
1600-1999 cmc16838,6%
2000-2999 cmc327,4%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12121,2%
DACIA6110,7%
OPEL6010,5%
SKODA478,2%
AUDI447,7%
FORD376,5%
BMW356,1%
RENAULT264,6%
SUZUKI173,0%
MERCEDES-BENZ162,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT162,8%
CITROEN122,1%
HYUNDAI101,8%
TOYOTA91,6%
LAND ROVER71,2%
MAZDA71,2%
PEUGEOT61,1%
NISSAN50,9%
KIA40,7%
MITSUBISHI40,7%
VOLVO40,7%
ALFA ROMEO30,5%
FIAT30,5%
DAEWOO20,4%
DAIHATSU20,4%
JEEP20,4%
LEXUS20,4%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
TRABANT10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1875,0%
Export625,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL625,0%
VOLKSWAGEN416,7%
DACIA312,5%
BMW28,3%
FORD28,3%
MERCEDES-BENZ28,3%
DAEWOO14,2%
PEUGEOT14,2%
RENAULT14,2%
SEAT14,2%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA14,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.