Înmatriculări în județul Alba, iunie 2025

Noi44-63,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare682+25,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări945+13,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri53

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 32 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200106
2002010
2003013
2004016
2005027
2006029
2007041
2008042
2009034
2010043
2011049
2012150
2013044
2014043
2015042
2016041
2017026
2018024
2019023
2020028
2021017
2022012
202306
2024118
2025320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13618,7%
AUDI7510,3%
BMW729,9%
DACIA669,1%
MERCEDES-BENZ496,7%
RENAULT466,3%
SKODA405,5%
FORD334,5%
OPEL243,3%
NISSAN202,8%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI202,8%
VOLVO192,6%
HYUNDAI182,5%
PEUGEOT162,2%
MAZDA141,9%
TOYOTA141,9%
SEAT101,4%
CITROEN91,2%
KIA71,0%
LAND ROVER60,8%
MITSUBISHI60,8%
JAGUAR50,7%
FIAT40,6%
MG30,4%
MINI30,4%
DS20,3%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
SMART20,3%
LANCIA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF435,9%
DACIA DUSTER375,1%
AUDI A4344,7%
VOLKSWAGEN PASSAT324,4%
SKODA OCTAVIA192,6%
BMW SERIA 5172,3%
VOLKSWAGEN POLO162,2%
DACIA LOGAN152,1%
AUDI A6141,9%
BMW X1131,8%
Toate (186)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA131,8%
RENAULT MEGANE131,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,8%
BMW SERIA 3121,7%
SUZUKI GRAND VITARA121,7%
BMW X3111,5%
DACIA SANDERO111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,5%
NISSAN QASHQAI111,5%
VOLVO XC60111,5%
FORD FOCUS91,2%
FORD FIESTA81,1%
HYUNDAI TUCSON81,1%
AUDI Q371,0%
BMW SERIA 171,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
RENAULT CLIO71,0%
SKODA FABIA71,0%
AUDI Q560,8%
BMW X560,8%
KIA SPORTAGE60,8%
RENAULT KANGOO60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
VOLKSWAGEN TOURAN60,8%
AUDI A350,7%
FORD KUGA50,7%
FORD MONDEO50,7%
MERCEDES-BENZ ML50,7%
NISSAN QASHQAI+250,7%
OPEL CORSA50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
AUDI A540,6%
HYUNDAI I3040,6%
PEUGEOT 20840,6%
RENAULT KADJAR40,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SKODA KODIAQ40,6%
TOYOTA AVENSIS40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO XC4040,6%
MAZDA 230,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30730,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,4%
AUDI A720,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT 50020,3%
JAGUAR E-PACE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT LEON20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA SPRING10,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI SANTAFE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR I-PACE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA XCEED10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 62610,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLE10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MG HS10,1%
MG MG410,1%
MG ZS10,1%
MINI MINI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24633,9%
Compacte (C)14720,2%
Medii (D)11115,3%
Mici (B)9012,4%
Monovolume (MPV)659,0%
Mari și de lux (E)486,6%
Mini (A)101,4%
Neclasificate30,4%
Sport30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68293,9%
Noi446,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48366,5%
Benzină17023,4%
Hibrid567,7%
GPL111,5%
Electric60,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66291,2%
Companie648,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38452,9%
Berlină cu hayon13318,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10714,7%
Berlină8411,6%
Cabriolet101,4%
Cupeu81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15921,9%
75-109 kW30542,0%
110-149 kW19026,2%
150-219 kW588,0%
220 kW și peste81,1%
Necompletat60,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc263,6%
1000-1399 cmc9713,4%
1400-1599 cmc16122,2%
1600-1999 cmc34948,1%
2000-2999 cmc8511,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat60,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23424,8%
AUDI9710,3%
DACIA778,1%
BMW727,6%
OPEL606,3%
FORD576,0%
MERCEDES-BENZ545,7%
SKODA414,3%
RENAULT404,2%
PEUGEOT222,3%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT212,2%
NISSAN192,0%
VOLVO181,9%
HYUNDAI161,7%
CITROEN151,6%
SUZUKI151,6%
MAZDA141,5%
TOYOTA131,4%
FIAT70,7%
LAND ROVER70,7%
MITSUBISHI60,6%
JEEP50,5%
CHEVROLET40,4%
KIA40,4%
MINI40,4%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
PORSCHE20,2%
SANTANA20,2%
SSANGYONG20,2%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
PADIS10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5094,3%
Export35,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1324,5%
FORD611,3%
DACIA59,4%
OPEL59,4%
BMW47,5%
SKODA35,7%
SUZUKI35,7%
FIAT23,8%
PEUGEOT23,8%
RENAULT23,8%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT23,8%
AUDI11,9%
CITROEN11,9%
MERCEDES-BENZ11,9%
ROVER11,9%
SMART11,9%
SUBARU11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.