Înmatriculări în județul Vrancea, iunie 2025

Noi33-76,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare519+32,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări897+32,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri35

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 25 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200102
200206
200305
200407
2005012
2006021
2007017
2008023
2009032
2010033
2011033
2012036
2013041
2014035
2015037
2016033
2017034
2018021
2019033
2020026
2021015
202207
202306
202481
2025250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9717,6%
BMW539,6%
RENAULT498,9%
AUDI397,1%
MERCEDES-BENZ386,9%
DACIA356,3%
OPEL356,3%
FORD264,7%
HYUNDAI244,3%
SKODA244,3%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO234,2%
NISSAN203,6%
TOYOTA142,5%
PEUGEOT122,2%
SEAT112,0%
KIA91,6%
MITSUBISHI61,1%
SUZUKI61,1%
FIAT50,9%
CHEVROLET40,7%
MAZDA40,7%
CITROEN30,5%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE244,4%
VOLKSWAGEN PASSAT203,6%
VOLKSWAGEN GOLF193,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN193,4%
DACIA DUSTER173,1%
NISSAN QASHQAI142,5%
AUDI A4132,4%
BMW SERIA 3132,4%
BMW SERIA 5122,2%
OPEL ASTRA122,2%
Toate (167)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA122,2%
BMW X3112,0%
FORD FOCUS112,0%
HYUNDAI TUCSON112,0%
VOLKSWAGEN TOURAN112,0%
DACIA LOGAN101,8%
MERCEDES-BENZ GLC101,8%
AUDI A691,6%
VOLVO V4091,6%
VOLKSWAGEN CADDY81,5%
OPEL CORSA71,3%
RENAULT KADJAR71,3%
AUDI Q561,1%
RENAULT CLIO61,1%
BMW X550,9%
FORD MONDEO50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
SEAT IBIZA50,9%
BMW SERIA 140,7%
BMW X140,7%
DACIA SANDERO40,7%
FORD FIESTA40,7%
HYUNDAI I3040,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
RENAULT TALISMAN40,7%
SEAT LEON40,7%
SKODA SUPERB40,7%
SUZUKI S-CROSS40,7%
TOYOTA RAV440,7%
VOLKSWAGEN POLO40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
AUDI A330,5%
AUDI Q330,5%
FIAT PUNTO30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 300830,5%
PEUGEOT 50830,5%
SKODA FABIA30,5%
VOLVO XC9030,5%
BMW X420,4%
CHEVROLET SPARK20,4%
CITROEN C320,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I4020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
KIA RIO20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ EQA20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL CROSSLAND20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 20820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SSANGYONG TIVOLI20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA VERSO20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO V6020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S610,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
DS DS710,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XK810,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE TAYCAN10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AURIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19735,7%
Compacte (C)12622,8%
Medii (D)8014,5%
Mici (B)5810,5%
Monovolume (MPV)488,7%
Mari și de lux (E)305,4%
Mini (A)61,1%
Neclasificate30,5%
Sport30,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51994,0%
Noi336,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37467,8%
Benzină12222,1%
Hibrid468,3%
Electric50,9%
GPL50,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47886,6%
Companie7413,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27149,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11921,6%
Berlină cu hayon7914,3%
Berlină7413,4%
Cabriolet50,9%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8715,8%
75-109 kW26948,7%
110-149 kW14826,8%
150-219 kW366,5%
220 kW și peste71,3%
Necompletat50,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc152,7%
1000-1399 cmc7513,6%
1400-1599 cmc16730,3%
1600-1999 cmc23742,9%
2000-2999 cmc509,1%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat50,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18120,2%
DACIA839,3%
OPEL697,7%
AUDI677,5%
BMW677,5%
FORD596,6%
SKODA586,5%
RENAULT556,1%
MERCEDES-BENZ475,2%
PEUGEOT262,9%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT222,5%
TOYOTA192,1%
FIAT171,9%
HYUNDAI171,9%
VOLVO141,6%
DAEWOO101,1%
NISSAN101,1%
MAZDA91,0%
CITROEN80,9%
LAND ROVER80,9%
SUZUKI80,9%
KIA70,8%
MINI60,7%
MITSUBISHI50,6%
CHEVROLET40,4%
HONDA40,4%
JEEP40,4%
ALFA ROMEO30,3%
SMART30,3%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
DODGE10,1%
DS10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2982,9%
Export617,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL617,1%
DACIA514,3%
FORD38,6%
VOLKSWAGEN38,6%
AUDI25,7%
FIAT25,7%
PEUGEOT25,7%
ALFA ROMEO12,9%
BMW12,9%
CHEVROLET12,9%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN12,9%
DAEWOO12,9%
INFINITI12,9%
LAND ROVER12,9%
MASERATI12,9%
MERCEDES-BENZ12,9%
RENAULT12,9%
SKODA12,9%
VOLVO12,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.