Înmatriculări în județul Galați, iunie 2025

Noi92-62,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare736+21,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.479+18,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri203

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040602001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 32 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 59 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200207
2003015
2004010
2005016
2006019
2007029
2008029
2009049
2010049
2011049
2012056
2013044
2014047
2015043
2016041
2017043
2018036
2019047
2020045
2021034
2022014
202316
2024327
2025590

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17120,7%
BMW8510,3%
RENAULT769,2%
DACIA506,0%
FORD485,8%
AUDI465,6%
MERCEDES-BENZ455,4%
SKODA374,5%
OPEL344,1%
HYUNDAI323,9%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN293,5%
PEUGEOT283,4%
TOYOTA232,8%
VOLVO182,2%
SEAT161,9%
KIA101,2%
MAZDA101,2%
SUZUKI101,2%
CITROEN91,1%
FIAT70,8%
MG60,7%
PORSCHE50,6%
CHEVROLET40,5%
LAND ROVER40,5%
MITSUBISHI40,5%
SSANGYONG40,5%
HONDA30,4%
LEXUS30,4%
SMART20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT506,1%
VOLKSWAGEN GOLF495,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,8%
DACIA DUSTER222,7%
FORD FOCUS212,5%
RENAULT MEGANE212,5%
BMW SERIA 3192,3%
NISSAN QASHQAI192,3%
BMW SERIA 5182,2%
HYUNDAI TUCSON182,2%
Toate (196)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT KADJAR172,1%
SKODA OCTAVIA172,1%
BMW X3151,8%
AUDI A4141,7%
AUDI A6141,7%
OPEL ASTRA141,7%
DACIA LOGAN111,3%
DACIA SANDERO111,3%
VOLKSWAGEN TOURAN111,3%
FORD KUGA91,1%
PEUGEOT 30891,1%
VOLKSWAGEN CC91,1%
BMW X181,0%
SEAT LEON81,0%
VOLVO XC6081,0%
FORD MONDEO70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
SKODA FABIA70,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
BMW SERIA 160,7%
HYUNDAI SANTA FE60,7%
PEUGEOT 50860,7%
RENAULT ESPACE60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI A350,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
PEUGEOT 300850,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
VOLKSWAGEN JETTA50,6%
AUDI Q540,5%
BMW X540,5%
BMW X640,5%
CHEVROLET CRUZE40,5%
FORD FIESTA40,5%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
OPEL CORSA40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
RENAULT AUSTRAL40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
VOLKSWAGEN ARTEON40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLVO XC9040,5%
AUDI Q330,4%
CITROEN C430,4%
CITROEN C5 AIRCROSS30,4%
DACIA DOKKER30,4%
FIAT PUNTO30,4%
FIAT TIPO30,4%
MAZDA CX-330,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MG HS30,4%
MG ZS30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
PEUGEOT 200830,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI A520,2%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT FLUENCE20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN PHAETON20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S710,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR XJ10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA VENGA10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS LBX10,1%
LEXUS NX10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29135,1%
Compacte (C)19924,0%
Medii (D)13816,7%
Mici (B)668,0%
Mari și de lux (E)576,9%
Monovolume (MPV)576,9%
Mini (A)70,8%
Sport60,7%
Neclasificate40,5%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73688,9%
Noi9211,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50160,5%
Benzină16920,4%
Hibrid14417,4%
GPL101,2%
Electric40,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75791,4%
Companie718,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38947,0%
Berlină cu hayon15118,2%
Berlină14217,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13316,1%
Cabriolet81,0%
Cupeu50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11914,4%
75-109 kW35442,8%
110-149 kW27733,5%
150-219 kW536,4%
220 kW și peste212,5%
Necompletat40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc212,5%
1000-1399 cmc11714,1%
1400-1599 cmc24529,6%
1600-1999 cmc34741,9%
2000-2999 cmc9010,9%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31221,1%
DACIA1459,8%
BMW1449,7%
AUDI1308,8%
FORD1278,6%
MERCEDES-BENZ966,5%
OPEL936,3%
RENAULT815,5%
SKODA775,2%
PEUGEOT322,2%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI241,6%
SEAT241,6%
TOYOTA231,6%
KIA171,1%
CITROEN151,0%
FIAT151,0%
VOLVO151,0%
LAND ROVER130,9%
MAZDA110,7%
NISSAN100,7%
SUZUKI100,7%
PORSCHE80,5%
ALFA ROMEO70,5%
HONDA70,5%
CHEVROLET50,3%
DAEWOO50,3%
JAGUAR50,3%
MITSUBISHI40,3%
CHRYSLER30,2%
LEXUS30,2%
SMART30,2%
TESLA30,2%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
JEEP20,1%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
JOTHAWERK10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17988,2%
Export2311,3%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4120,2%
VOLKSWAGEN4120,2%
DACIA2210,8%
FORD209,9%
RENAULT136,4%
SKODA94,4%
FIAT83,9%
PEUGEOT83,9%
MERCEDES-BENZ73,4%
DAEWOO52,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI42,0%
CITROEN42,0%
KIA31,5%
TOYOTA31,5%
ALFA ROMEO21,0%
BMW21,0%
CHEVROLET21,0%
HONDA10,5%
HYUNDAI10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
NISSAN10,5%
ROVER10,5%
SEAT10,5%
VAUXHALL10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.