Înmatriculări în județul Sălaj, iunie 2025

Noi16-51,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare465+2,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări482-3,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2025: 10 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200103
200204
200304
200403
2005011
2006020
2007028
2008028
2009023
2010038
2011045
2012044
2013051
2014027
2015032
2016021
2017024
2018010
2019018
202008
2021010
202205
202301
202460
2025101

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10622,0%
AUDI5912,3%
BMW5511,4%
MERCEDES-BENZ336,9%
DACIA275,6%
SKODA255,2%
FORD224,6%
RENAULT214,4%
NISSAN194,0%
VOLVO163,3%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL153,1%
PEUGEOT132,7%
SEAT102,1%
CITROEN81,7%
SUZUKI81,7%
MITSUBISHI71,5%
HYUNDAI61,2%
KIA61,2%
JEEP40,8%
TOYOTA40,8%
MAZDA30,6%
FIAT20,4%
LAND ROVER20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT316,5%
AUDI A4296,1%
BMW SERIA 5163,3%
DACIA DUSTER153,1%
VOLKSWAGEN GOLF153,1%
BMW SERIA 3142,9%
BMW X3122,5%
NISSAN QASHQAI122,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,3%
FORD FOCUS102,1%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE91,9%
SKODA FABIA91,9%
VOLKSWAGEN POLO91,9%
SKODA OCTAVIA81,7%
DACIA LOGAN71,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,5%
AUDI Q561,3%
BMW X161,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,3%
VOLKSWAGEN TOURAN61,3%
VOLVO XC6061,3%
AUDI A551,0%
DACIA SANDERO51,0%
OPEL ASTRA51,0%
SUZUKI GRAND VITARA51,0%
VOLKSWAGEN CADDY51,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,0%
AUDI A640,8%
FORD KUGA40,8%
MERCEDES-BENZ ML40,8%
NISSAN QASHQAI+240,8%
PEUGEOT 20740,8%
SEAT LEON40,8%
SKODA SUPERB40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
VOLVO V4040,8%
AUDI A330,6%
AUDI SQ530,6%
BMW SERIA 130,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
JEEP COMPASS30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
MITSUBISHI OUTLANDER30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
AUDI Q820,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X520,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
NISSAN JUKE20,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 20820,4%
PEUGEOT 300820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT KANGOO20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT IBIZA20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO SPIDER10,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 30610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG ACTYON10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN 1302 S10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15832,8%
Medii (D)10020,8%
Compacte (C)8918,5%
Mici (B)5110,6%
Monovolume (MPV)428,7%
Mari și de lux (E)285,8%
Sport61,2%
Neclasificate40,8%
Mini (A)30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46596,7%
Noi163,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35774,2%
Benzină8818,3%
Hibrid326,7%
Electric20,4%
GPL20,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45193,8%
Companie306,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25953,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7916,4%
Berlină6513,5%
Berlină cu hayon6413,3%
Cabriolet91,9%
Cupeu51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6713,9%
75-109 kW21444,5%
110-149 kW15432,0%
150-219 kW367,5%
220 kW și peste81,7%
Necompletat20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc132,7%
1000-1399 cmc5210,8%
1400-1599 cmc11223,3%
1600-1999 cmc24651,1%
2000-2999 cmc5311,0%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14029,0%
AUDI5812,0%
BMW449,1%
FORD357,3%
SKODA285,8%
MERCEDES-BENZ255,2%
DACIA193,9%
OPEL193,9%
RENAULT183,7%
VOLVO153,1%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT132,7%
SUZUKI81,7%
HYUNDAI71,5%
LAND ROVER71,5%
NISSAN71,5%
PEUGEOT61,2%
MAZDA51,0%
SMART51,0%
ALFA ROMEO30,6%
CITROEN30,6%
FIAT30,6%
PORSCHE30,6%
TOYOTA30,6%
CHEVROLET20,4%
KIA20,4%
DR MOTOR10,2%
MCC10,2%
MITSUBISHI10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4581,8%
Export916,4%
Înmatriculat pentru export11,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1323,6%
OPEL712,7%
SKODA610,9%
FORD59,1%
MERCEDES-BENZ47,3%
AUDI35,5%
DACIA35,5%
RENAULT35,5%
MAZDA23,6%
BMW11,8%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,8%
FIAT11,8%
HYUNDAI11,8%
NISSAN11,8%
PEUGEOT11,8%
SUZUKI11,8%
TATA11,8%
VOLVO11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.