Înmatriculări în județul Olt, iunie 2025

Noi63-62,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare519+33,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.117+20,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri39

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 52 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200101
200203
200302
2004013
200508
2006019
2007029
2008030
2009033
2010035
2011041
2012036
2013024
2014036
2015037
2016028
2017023
2018021
2019033
2020028
2021017
2022011
202315
2024103
2025520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW8915,3%
VOLKSWAGEN8915,3%
DACIA549,3%
RENAULT498,4%
AUDI406,9%
OPEL406,9%
SKODA406,9%
MERCEDES-BENZ386,5%
FORD274,6%
PEUGEOT213,6%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN152,6%
HYUNDAI132,2%
TOYOTA111,9%
SEAT101,7%
LAND ROVER71,2%
CITROEN50,9%
VOLVO50,9%
HONDA30,5%
KIA30,5%
MG30,5%
MITSUBISHI30,5%
SUZUKI30,5%
FIAT20,3%
MAZDA20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
CHEVROLET10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF305,2%
BMW SERIA 3284,9%
VOLKSWAGEN PASSAT274,7%
DACIA LOGAN223,8%
DACIA DUSTER193,3%
SKODA OCTAVIA162,8%
AUDI A4152,6%
BMW SERIA 5152,6%
OPEL ASTRA152,6%
BMW SERIA 1132,3%
Toate (157)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3132,3%
RENAULT MEGANE132,3%
AUDI A6122,1%
NISSAN QASHQAI122,1%
PEUGEOT 3008122,1%
DACIA SANDERO111,9%
RENAULT TALISMAN111,9%
FORD FOCUS91,6%
OPEL CORSA91,6%
AUDI A581,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,4%
SKODA SUPERB81,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
MERCEDES-BENZ GLC61,0%
OPEL ZAFIRA61,0%
RENAULT CLIO61,0%
RENAULT KADJAR61,0%
BMW X150,9%
FORD MONDEO50,9%
HYUNDAI I3050,9%
HYUNDAI TUCSON50,9%
SKODA KODIAQ50,9%
VOLKSWAGEN POLO50,9%
RENAULT CAPTUR40,7%
SEAT LEON40,7%
SKODA KAROQ40,7%
TOYOTA C-HR40,7%
BMW SERIA 730,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA FABIA30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD TOURNEO COURIER20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MG HS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 30820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA RAPID20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V4020,3%
AUDI A310,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN JUMPER10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CONNECT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA FR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS ES10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA GR8610,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16328,0%
Compacte (C)12922,2%
Medii (D)11920,4%
Mici (B)7412,7%
Mari și de lux (E)427,2%
Monovolume (MPV)386,5%
Neclasificate50,9%
Sport50,9%
Mini (A)40,7%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51989,2%
Noi6310,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38065,3%
Benzină12421,3%
Hibrid6310,8%
GPL132,2%
Electric20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52189,5%
Companie6110,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25043,0%
Berlină12321,1%
Berlină cu hayon10117,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9917,0%
Cupeu71,2%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11720,1%
75-109 kW24842,6%
110-149 kW16328,0%
150-219 kW376,4%
220 kW și peste152,6%
Necompletat20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc295,0%
1000-1399 cmc7112,2%
1400-1599 cmc16929,0%
1600-1999 cmc25543,8%
2000-2999 cmc508,6%
3000 cmc și peste61,0%
Necompletat20,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23821,3%
BMW14212,7%
OPEL12010,7%
DACIA1069,5%
AUDI1019,0%
SKODA766,8%
RENAULT696,2%
FORD504,5%
MERCEDES-BENZ393,5%
PEUGEOT211,9%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN151,3%
SEAT131,2%
CITROEN121,1%
FIAT121,1%
TOYOTA121,1%
DAEWOO100,9%
HYUNDAI100,9%
MAZDA80,7%
VOLVO70,6%
CHEVROLET60,5%
KIA60,5%
LAND ROVER60,5%
MITSUBISHI60,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
PORSCHE40,4%
SUZUKI40,4%
JEEP30,3%
MINI30,3%
LEXUS20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
DODGE10,1%
GWM10,1%
HUMMER10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2666,7%
Export1333,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL717,9%
BMW512,8%
DACIA512,8%
VOLKSWAGEN512,8%
AUDI25,1%
CITROEN25,1%
FORD25,1%
RENAULT25,1%
SKODA25,1%
CHEVROLET12,6%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHRYSLER12,6%
DAEWOO12,6%
FIAT12,6%
HYUNDAI12,6%
KIA12,6%
TOYOTA12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.