Înmatriculări în județul Caraș-Severin, iunie 2025

Noi39-58,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare441+28,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări600+26,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri72

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 25 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200105
200204
200307
2004011
2005020
2006027
2007032
2008031
2009038
2010031
2011037
2012037
2013023
2014018
2015020
2016025
2017013
201808
2019017
2020115
202100
202206
202303
2024131
2025250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8217,1%
BMW5210,8%
AUDI5110,6%
DACIA387,9%
FORD296,0%
MERCEDES-BENZ265,4%
RENAULT265,4%
OPEL255,2%
SKODA204,2%
SEAT183,8%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN173,5%
HYUNDAI132,7%
KIA112,3%
SUZUKI112,3%
VOLVO81,7%
CITROEN61,2%
MAZDA61,2%
TOYOTA61,2%
LAND ROVER51,0%
MITSUBISHI51,0%
PEUGEOT40,8%
CHEVROLET30,6%
FIAT30,6%
HONDA30,6%
SSANGYONG30,6%
ALFA ROMEO20,4%
PORSCHE20,4%
DR10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF326,7%
AUDI A4285,9%
VOLKSWAGEN PASSAT214,4%
BMW SERIA 3173,6%
DACIA SANDERO122,5%
AUDI A3112,3%
DACIA DUSTER112,3%
DACIA LOGAN112,3%
SKODA OCTAVIA112,3%
NISSAN QASHQAI102,1%
Toate (160)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C81,7%
RENAULT MEGANE81,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,7%
BMW SERIA 171,5%
BMW X171,5%
SEAT IBIZA71,5%
BMW SERIA 561,3%
BMW X361,3%
FORD FOCUS61,3%
FORD KUGA61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,3%
SEAT LEON61,3%
FORD FIESTA51,0%
OPEL CORSA51,0%
RENAULT CLIO51,0%
FORD MONDEO40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
KIA SPORTAGE40,8%
NISSAN QASHQAI+240,8%
OPEL ANTARA40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
AUDI A630,6%
AUDI Q530,6%
FIAT PUNTO30,6%
FORD C-MAX30,6%
HYUNDAI I3030,6%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
OPEL ASTRA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
RENAULT TRAFIC30,6%
SEAT ALTEA30,6%
SKODA KAROQ30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X520,4%
CHEVROLET SPARK20,4%
DACIA BIGSTER20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
KIA XCEED20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLB20,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
RENAULT FLUENCE20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
ALFA ROMEO BRERA10,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DR DR3,010,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
JAGUAR XE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA STONIC10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA RAV410,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14329,8%
Compacte (C)11323,5%
Medii (D)8617,9%
Mici (B)6313,1%
Monovolume (MPV)449,2%
Mari și de lux (E)194,0%
Mini (A)40,8%
Sport40,8%
Neclasificate30,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44191,9%
Noi398,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31766,0%
Benzină12826,7%
Hibrid224,6%
GPL81,7%
Electric51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45895,4%
Companie224,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22546,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9620,0%
Berlină cu hayon7916,5%
Berlină6613,8%
Cupeu112,3%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10622,1%
75-109 kW22045,8%
110-149 kW12626,2%
150-219 kW194,0%
220 kW și peste51,0%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc224,6%
1000-1399 cmc7114,8%
1400-1599 cmc11323,5%
1600-1999 cmc21945,6%
2000-2999 cmc4910,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14023,3%
DACIA6110,2%
AUDI569,3%
BMW518,5%
OPEL416,8%
FORD406,7%
MERCEDES-BENZ315,2%
RENAULT223,7%
SKODA203,3%
SEAT172,8%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT162,7%
PEUGEOT162,7%
HYUNDAI111,8%
CITROEN101,7%
MITSUBISHI101,7%
NISSAN71,2%
KIA61,0%
MAZDA61,0%
VOLVO61,0%
ALFA ROMEO50,8%
CHEVROLET40,7%
SUZUKI40,7%
TOYOTA40,7%
LAND ROVER30,5%
MINI30,5%
SMART20,3%
CHRYSLER10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6083,3%
Export1216,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1825,0%
OPEL1318,1%
DACIA912,5%
FORD912,5%
BMW34,2%
FIAT34,2%
AUDI22,8%
CITROEN22,8%
MERCEDES-BENZ22,8%
RENAULT22,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,4%
DAEWOO11,4%
DAIHATSU11,4%
HYUNDAI11,4%
NISSAN11,4%
OLTCIT11,4%
SEAT11,4%
SUZUKI11,4%
VOLVO11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.