Înmatriculări în județul Buzău, iunie 2025

Noi56-70,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare373+5,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.045-6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri115

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 44 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200103
200201
200306
200403
2005013
2006017
2007017
2008015
2009024
2010025
2011038
2012026
2013025
2014023
2015030
2016014
2017025
2018020
2019012
2020016
202106
202209
202311
2024111
2025440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8018,6%
BMW4510,5%
DACIA419,6%
RENAULT358,2%
AUDI276,3%
MERCEDES-BENZ276,3%
SKODA266,1%
FORD235,4%
NISSAN184,2%
HYUNDAI153,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL143,3%
TOYOTA122,8%
SEAT102,3%
SUZUKI102,3%
VOLVO102,3%
PEUGEOT81,9%
CITROEN61,4%
DS20,5%
KIA20,5%
LAND ROVER20,5%
MAZDA20,5%
MITSUBISHI20,5%
SSANGYONG20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MASERATI10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF245,6%
DACIA DUSTER214,9%
BMW SERIA 3174,0%
VOLKSWAGEN PASSAT174,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN163,7%
SKODA OCTAVIA133,0%
NISSAN QASHQAI122,8%
BMW SERIA 5102,3%
DACIA LOGAN92,1%
FORD FOCUS92,1%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE81,9%
RENAULT CLIO71,6%
VOLKSWAGEN TOURAN71,6%
AUDI A561,4%
DACIA SANDERO61,4%
MERCEDES-BENZ GLC61,4%
RENAULT KADJAR61,4%
SEAT LEON61,4%
AUDI A651,2%
AUDI Q551,2%
BMW X351,2%
NISSAN X-TRAIL51,2%
SKODA KODIAQ51,2%
TOYOTA COROLLA51,2%
AUDI A440,9%
DACIA BIGSTER40,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
OPEL ASTRA40,9%
VOLKSWAGEN POLO40,9%
BMW X530,7%
FORD KUGA30,7%
FORD MONDEO30,7%
FORD S-MAX30,7%
HYUNDAI I3030,7%
HYUNDAI IX3530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
PEUGEOT 30830,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
TOYOTA YARIS CROSS30,7%
VOLVO XC9030,7%
AUDI A320,5%
AUDI Q320,5%
BMW SERIA 120,5%
BMW X120,5%
CITROEN C420,5%
DS DS720,5%
FORD FIESTA20,5%
HYUNDAI SANTA FE20,5%
MAZDA 620,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
OPEL MOKKA20,5%
OPEL VIVARO20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 20720,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA FABIA20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SUZUKI JIMNY20,5%
SUZUKI S-CROSS20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO S9020,5%
VOLVO V5020,5%
VOLVO XC6020,5%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CHRYSLER PT CRUISER10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI STARIA10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MG HS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT 510,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SKODA ELROQ10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLVO V7010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16538,5%
Compacte (C)9321,7%
Medii (D)6314,7%
Mici (B)399,1%
Monovolume (MPV)368,4%
Mari și de lux (E)255,8%
Neclasificate20,5%
Mini (A)20,5%
Sport20,5%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37386,9%
Noi5613,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24557,1%
Benzină11025,6%
Hibrid6014,0%
Electric71,6%
GPL61,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36484,8%
Companie6515,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21750,6%
Berlină cu hayon7517,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7216,8%
Berlină5512,8%
Cabriolet92,1%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6916,1%
75-109 kW18042,0%
110-149 kW13731,9%
150-219 kW296,8%
220 kW și peste71,6%
Necompletat71,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc102,3%
1000-1399 cmc5412,6%
1400-1599 cmc13731,9%
1600-1999 cmc17941,7%
2000-2999 cmc429,8%
Necompletat71,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20519,6%
DACIA10710,2%
BMW1009,6%
SKODA938,9%
OPEL888,4%
AUDI787,5%
FORD605,7%
RENAULT565,4%
MERCEDES-BENZ484,6%
HYUNDAI262,5%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT242,3%
SEAT181,7%
NISSAN171,6%
TOYOTA171,6%
FIAT121,1%
CHEVROLET101,0%
KIA101,0%
SUZUKI101,0%
CITROEN90,9%
LAND ROVER90,9%
MAZDA80,8%
SMART50,5%
VOLVO50,5%
DAEWOO40,4%
HONDA40,4%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE30,3%
ROVER30,3%
TESLA30,3%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
LINCOLN10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8573,9%
Dezmembrare3026,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3026,1%
BMW1916,5%
VOLKSWAGEN1815,7%
OPEL76,1%
AUDI65,2%
FORD65,2%
MERCEDES-BENZ65,2%
RENAULT54,3%
NISSAN32,6%
DAEWOO21,7%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LAND ROVER21,7%
PEUGEOT21,7%
PORSCHE21,7%
CHEVROLET10,9%
CITROEN10,9%
FIAT10,9%
HYUNDAI10,9%
INFINITI10,9%
SKODA10,9%
TRABANT10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.