Înmatriculări în județul Bacău, iunie 2025

Noi84-76,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare915+21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.472+10,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 106 rulate, prima înmatriculare2012: 81 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 71 rulate, prima înmatriculare2015: 65 rulate, prima înmatriculare2016: 53 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 30 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 54 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200103
200202
200305
2004014
2005030
2006030
2007054
2008058
2009056
2010051
20110106
2012081
2013061
2014071
2015065
2016053
2017039
2018019
2019045
2020026
2021016
2022010
202306
2024305
2025540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17217,2%
BMW10010,0%
AUDI939,3%
DACIA797,9%
RENAULT666,6%
FORD656,5%
NISSAN505,0%
MERCEDES-BENZ474,7%
OPEL474,7%
SKODA414,1%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI393,9%
VOLVO303,0%
PEUGEOT222,2%
TOYOTA222,2%
KIA181,8%
SUZUKI161,6%
MAZDA141,4%
SEAT111,1%
FIAT101,0%
CITROEN90,9%
MITSUBISHI90,9%
CHEVROLET60,6%
LAND ROVER60,6%
MG50,5%
LEXUS40,4%
ALFA ROMEO30,3%
JAGUAR30,3%
SUBARU30,3%
PORSCHE20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT434,3%
VOLKSWAGEN GOLF414,1%
DACIA DUSTER363,6%
NISSAN QASHQAI363,6%
AUDI A4303,0%
BMW SERIA 5292,9%
BMW SERIA 3242,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN242,4%
FORD FOCUS222,2%
OPEL ASTRA222,2%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN202,0%
AUDI A6191,9%
RENAULT MEGANE191,9%
SKODA OCTAVIA161,6%
VOLKSWAGEN POLO161,6%
DACIA SANDERO141,4%
AUDI Q5131,3%
BMW SERIA 1131,3%
FORD KUGA121,2%
RENAULT KADJAR121,2%
AUDI A3101,0%
HYUNDAI IX35101,0%
HYUNDAI TUCSON101,0%
VOLKSWAGEN TOURAN101,0%
BMW X190,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
SKODA FABIA90,9%
FORD FIESTA80,8%
OPEL ZAFIRA80,8%
RENAULT CLIO80,8%
VOLVO XC6080,8%
AUDI Q370,7%
KIA SPORTAGE70,7%
PEUGEOT 300870,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,7%
AUDI A560,6%
HYUNDAI I3060,6%
OPEL CORSA60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
RENAULT SCENIC60,6%
VOLVO XC9060,6%
BMW X350,5%
BMW X550,5%
MAZDA 350,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
VOLVO V4050,5%
BMW SERIA 240,4%
DACIA LODGY40,4%
FIAT PANDA40,4%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI I4040,4%
KIA CEED40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA RAV440,4%
TOYOTA YARIS40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA30,3%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 730,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
CITROEN C330,3%
DACIA BIGSTER30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HYUNDAI I2030,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MG ZS30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
SEAT EXEO30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO S6030,3%
BMW SERIA 820,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD EDGE20,2%
FORD TOURNEO COURIER20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA SORENTO20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG HS20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA SCALA20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO XC4020,2%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BMW M410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS510,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36736,7%
Compacte (C)19519,5%
Medii (D)14514,5%
Mici (B)11211,2%
Monovolume (MPV)848,4%
Mari și de lux (E)737,3%
Mini (A)101,0%
Utilitare80,8%
Sport40,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare91591,6%
Noi848,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64364,4%
Benzină23923,9%
Hibrid909,0%
GPL171,7%
Electric90,9%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90991,0%
Companie909,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47547,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22022,0%
Berlină cu hayon15715,7%
Berlină13013,0%
Cupeu90,9%
Cabriolet80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19519,5%
75-109 kW47147,1%
110-149 kW24224,2%
150-219 kW646,4%
220 kW și peste191,9%
Necompletat80,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc383,8%
1000-1399 cmc13913,9%
1400-1599 cmc30230,2%
1600-1999 cmc40540,5%
2000-2999 cmc10310,3%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat90,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28619,4%
BMW17011,5%
OPEL1268,6%
AUDI1198,1%
DACIA1107,5%
RENAULT1067,2%
FORD946,4%
SKODA845,7%
MERCEDES-BENZ573,9%
TOYOTA402,7%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI292,0%
PEUGEOT281,9%
SEAT271,8%
NISSAN241,6%
FIAT191,3%
VOLVO171,2%
KIA161,1%
LAND ROVER161,1%
CITROEN151,0%
MAZDA141,0%
SUZUKI130,9%
HONDA110,7%
ALFA ROMEO100,7%
CHEVROLET70,5%
MITSUBISHI50,3%
DAEWOO40,3%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
DAIHATSU20,1%
JEEP20,1%
BENTLEY10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3563,6%
Export2036,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ712,7%
OPEL712,7%
VOLKSWAGEN712,7%
DACIA59,1%
FORD59,1%
RENAULT59,1%
BMW47,3%
PEUGEOT47,3%
AUDI23,6%
DAEWOO23,6%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA23,6%
FIAT11,8%
HONDA11,8%
HYUNDAI11,8%
KIA11,8%
MAZDA11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.