Înmatriculări VOLKSWAGEN GOLF, iunie 2026

Noi136+0,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.235-17,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri298

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 128 noinov 24: 1.627 rulate, prima înmatricularedec 24: 192 noidec 24: 1.629 rulate, prima înmatriculareian 25: 190 noiian 25: 1.359 rulate, prima înmatricularefeb 25: 180 noifeb 25: 1.677 rulate, prima înmatricularemar 25: 154 noimar 25: 1.820 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 noiapr 25: 1.773 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 noimai 25: 1.638 rulate, prima înmatriculareiun 25: 135 noiiun 25: 1.488 rulate, prima înmatriculareiul 25: 116 noiiul 25: 1.736 rulate, prima înmatriculareaug 25: 79 noiaug 25: 1.459 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 1.657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 124 noioct 25: 1.848 rulate, prima înmatricularenov 25: 107 noinov 25: 1.558 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 1.395 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 1.164 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 noifeb 26: 1.432 rulate, prima înmatricularemar 26: 197 noimar 26: 1.486 rulate, prima înmatriculareapr 26: 160 noiapr 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemai 26: 157 noimai 26: 1.215 rulate, prima înmatriculareiun 26: 136 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 162 noiiul 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 196 noiaug 26: 1.124 rulate, prima înmatricularesep 26: 78 noisep 26: 1.277 rulate, prima înmatriculareoct 26: 103 noioct 26: 1.203 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241281.627
dec 241921.629
ian 251901.359
feb 251801.677
mar 251541.820
apr 251181.773
mai 251731.638
iun 251351.488
iul 251161.736
aug 25791.459
sep 25631.657
oct 251241.848
nov 251071.558
dec 252631.395
ian 261211.164
feb 26821.432
mar 261971.486
apr 261601.235
mai 261571.215
iun 261361.235
iul 261621.235
aug 261961.124
sep 26781.277
oct 261031.203

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 31 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 39 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 103 rulate, prima înmatriculare2009: 140 rulate, prima înmatriculare2010: 117 rulate, prima înmatriculare2011: 120 rulate, prima înmatriculare2012: 102 rulate, prima înmatriculare2013: 91 rulate, prima înmatriculare2014: 95 rulate, prima înmatriculare2015: 63 rulate, prima înmatriculare2016: 54 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 130 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002031
2002012
2003016
2004039
2005033
2006044
2007042
20080103
20090140
20100117
20110120
20120102
2013091
2014095
2015063
2016054
2017024
2018028
2019023
2020014
2021020
2022016
202305
202402
202561
20261300

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.371100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1299,4%
Timiș765,5%
Bihor695,0%
Cluj604,4%
Mureș543,9%
Vâlcea493,6%
Prahova473,4%
Suceava463,4%
Iași433,1%
Sibiu423,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov382,8%
Alba372,7%
Arad372,7%
Argeș372,7%
Dâmbovița372,7%
Dolj352,6%
Ilfov322,3%
Bacău312,3%
Caraș-Severin312,3%
Bistrița-Năsăud292,1%
Botoșani292,1%
Galați272,0%
Gorj272,0%
Olt261,9%
Satu Mare251,8%
Vrancea251,8%
Neamț231,7%
Buzău221,6%
Maramureș221,6%
Sălaj221,6%
Constanța211,5%
Harghita211,5%
Hunedoara211,5%
Vaslui191,4%
Mehedinți181,3%
Ialomița141,0%
Brăila130,9%
Covasna120,9%
Giurgiu90,7%
Teleorman60,4%
Tulcea60,4%
Călărași40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.23590,1%
Noi1369,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină70651,5%
Benzină55340,3%
Hibrid1057,7%
Electric70,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.18286,2%
Companie18913,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.18886,7%
Berlină cu hayon15411,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)171,2%
Cabriolet110,8%
Berlină10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21515,7%
75-109 kW91766,9%
110-149 kW21115,4%
150-219 kW161,2%
220 kW și peste80,6%
Necompletat40,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc130,9%
1000-1399 cmc41830,5%
1400-1599 cmc51637,6%
1600-1999 cmc41730,4%
Necompletat70,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25585,6%
Export4314,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.