Înmatriculări în județul Vâlcea, iunie 2026

Noi127+51,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare514-15,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări987-7,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri82

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 1 noi2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 37 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 88 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200206
200303
2004011
200507
2006013
2007012
2008022
2009128
2010024
2011036
2012044
2013030
2014033
2015037
2016038
2017026
2018024
2019028
2020016
2021022
2022024
2023012
202413
2025373
2026880

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13521,1%
DACIA9414,7%
BMW7111,1%
AUDI548,4%
RENAULT436,7%
SKODA426,6%
MERCEDES-BENZ365,6%
NISSAN193,0%
HYUNDAI182,8%
OPEL182,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD152,3%
PEUGEOT152,3%
TOYOTA121,9%
VOLVO91,4%
KIA60,9%
SEAT60,9%
MAZDA50,8%
SUZUKI50,8%
PORSCHE40,6%
BYD30,5%
CITROEN30,5%
FIAT30,5%
JEEP30,5%
MG30,5%
TESLA30,5%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
HONDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,2%
DS10,2%
LAND ROVER10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF497,7%
DACIA DUSTER487,5%
SKODA OCTAVIA253,9%
BMW SERIA 5193,0%
DACIA LOGAN193,0%
DACIA SANDERO193,0%
AUDI A4182,8%
VOLKSWAGEN PASSAT182,8%
VOLKSWAGEN POLO152,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,4%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI142,2%
BMW SERIA 3132,0%
AUDI A6121,9%
BMW X3121,9%
VOLKSWAGEN TOURAN111,7%
HYUNDAI TUCSON101,6%
OPEL ASTRA91,4%
RENAULT MEGANE91,4%
BMW X181,3%
RENAULT CLIO81,3%
AUDI Q571,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
MERCEDES-BENZ GLC71,1%
AUDI A360,9%
PEUGEOT 300860,9%
SKODA KODIAQ60,9%
DACIA LODGY50,8%
RENAULT CAPTUR50,8%
RENAULT KADJAR50,8%
SKODA FABIA50,8%
VOLKSWAGEN CC50,8%
AUDI A540,6%
BMW SERIA 140,6%
TOYOTA C-HR40,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
BMW SERIA 430,5%
BMW X430,5%
BMW X530,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD FOCUS30,5%
FORD KUGA30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
PORSCHE CAYENNE30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA SUPERB30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO S9030,5%
VOLVO XC6030,5%
BMW X620,3%
BYD ATTO 220,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FIAT PANDA20,3%
KIA NIRO20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT SYMBIOZ20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS310,2%
AUDI RS610,2%
AUDI SQ510,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BYD SEAL U10,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS710,2%
FIAT QUB010,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT ION10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT 510,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT RAFALE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24337,9%
Compacte (C)13320,7%
Mici (B)8012,5%
Medii (D)7611,9%
Mari și de lux (E)446,9%
Monovolume (MPV)436,7%
Sport91,4%
Neclasificate81,2%
Mini (A)50,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51480,2%
Noi12719,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34954,4%
Benzină14722,9%
Hibrid10416,2%
GPL284,4%
Electric121,9%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54284,6%
Companie9915,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30247,1%
Berlină cu hayon13020,3%
Berlină9915,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9815,3%
Cabriolet71,1%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12118,9%
75-109 kW25840,2%
110-149 kW19029,6%
150-219 kW457,0%
220 kW și peste162,5%
Necompletat111,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc406,2%
1000-1399 cmc9314,5%
1400-1599 cmc19129,8%
1600-1999 cmc23636,8%
2000-2999 cmc639,8%
3000 cmc și peste60,9%
Necompletat121,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22422,7%
AUDI10610,7%
BMW10210,3%
DACIA969,7%
SKODA636,4%
FORD596,0%
RENAULT515,2%
MERCEDES-BENZ505,1%
OPEL424,3%
HYUNDAI191,9%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT161,6%
SUZUKI161,6%
TOYOTA141,4%
FIAT121,2%
NISSAN121,2%
CITROEN111,1%
SEAT111,1%
KIA70,7%
MAZDA70,7%
PORSCHE70,7%
VOLVO70,7%
LAND ROVER60,6%
MITSUBISHI60,6%
TESLA60,6%
MINI50,5%
SMART50,5%
CHEVROLET40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
JEEP20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4352,4%
Export3947,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3239,0%
AUDI1113,4%
OPEL78,5%
SEAT56,1%
DACIA44,9%
FORD44,9%
BMW33,7%
CITROEN22,4%
MERCEDES-BENZ22,4%
NISSAN22,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,4%
DAEWOO11,2%
HYUNDAI11,2%
LAND ROVER11,2%
MAZDA11,2%
RENAULT11,2%
SUZUKI11,2%
TOYOTA11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.