Înmatriculări în județul Prahova, iunie 2026

Noi320+95,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.018-9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.070-13,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri257

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 75 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 96 rulate, prima înmatriculare2015: 82 rulate, prima înmatriculare2016: 73 rulate, prima înmatriculare2017: 77 rulate, prima înmatriculare2018: 55 rulate, prima înmatriculare2019: 63 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 46 rulate, prima înmatriculare2022: 41 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 147 noi2025: 12 rulate, prima înmatriculare2026: 172 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002017
200205
200304
200405
200508
2006016
2007017
2008039
2009028
2010055
2011075
2012063
2013070
2014096
2015082
2016073
2017077
2018055
2019063
2020045
2021046
2022041
2023115
2024011
202514712
20261720

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18814,1%
RENAULT17212,9%
BMW1138,4%
DACIA977,2%
AUDI876,5%
SKODA785,8%
FORD725,4%
PEUGEOT534,0%
MERCEDES-BENZ463,4%
NISSAN413,1%
Toate (45)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL403,0%
TOYOTA362,7%
HYUNDAI342,5%
TESLA312,3%
MAZDA292,2%
VOLVO292,2%
SEAT272,0%
SUZUKI201,5%
BYD191,4%
KIA181,3%
SSANGYONG171,3%
MG141,0%
CITROEN120,9%
CHERY110,8%
DS60,4%
FIAT50,4%
LEXUS50,4%
MINI50,4%
HONDA40,3%
LAND ROVER40,3%
MITSUBISHI40,3%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHEVROLET20,1%
SMART20,1%
SUBARU20,1%
ZEEKR20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
HYUNDAY10,1%
MASERATI10,1%
OMODA10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE624,6%
VOLKSWAGEN GOLF473,5%
DACIA DUSTER423,1%
SKODA OCTAVIA413,1%
RENAULT CLIO382,8%
BMW SERIA 5322,4%
VOLKSWAGEN PASSAT302,2%
DACIA LOGAN272,0%
BMW SERIA 3261,9%
NISSAN QASHQAI251,9%
Toate (254)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4241,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN241,8%
AUDI A6211,6%
HYUNDAI TUCSON211,6%
OPEL ASTRA181,3%
TESLA MODEL Y181,3%
VOLKSWAGEN POLO181,3%
FORD FOCUS171,3%
VOLKSWAGEN T-ROC151,1%
BMW SERIA 1141,0%
FORD KUGA141,0%
RENAULT KADJAR141,0%
PEUGEOT 508131,0%
PEUGEOT 3008120,9%
SKODA FABIA120,9%
TESLA MODEL 3120,9%
SEAT IBIZA110,8%
AUDI A5100,7%
MAZDA 3100,7%
MAZDA CX-30100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,7%
OPEL CORSA100,7%
RENAULT CAPTUR100,7%
SKODA SUPERB100,7%
TOYOTA YARIS CROSS100,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,7%
DACIA SANDERO90,7%
FORD FIESTA90,7%
MG ZS90,7%
RENAULT TALISMAN90,7%
SEAT LEON90,7%
AUDI A380,6%
AUDI Q580,6%
DACIA LODGY80,6%
FORD PUMA80,6%
PEUGEOT 200880,6%
SUZUKI VITARA80,6%
TOYOTA COROLLA80,6%
VOLVO V4080,6%
AUDI Q370,5%
BMW X170,5%
BMW X370,5%
FORD MONDEO70,5%
KIA SPORTAGE70,5%
NISSAN JUKE70,5%
RENAULT ARKANA70,5%
RENAULT KOLEOS70,5%
SKODA KODIAQ70,5%
SSANGYONG KORANDO70,5%
TOYOTA C-HR70,5%
VOLKSWAGEN TOURAN70,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,5%
BMW X560,4%
NISSAN X-TRAIL60,4%
PEUGEOT 30860,4%
RENAULT SCENIC60,4%
SUZUKI S-CROSS60,4%
TOYOTA RAV460,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,4%
VOLKSWAGEN TAYRON60,4%
VOLVO V6060,4%
BMW X650,4%
BYD SEALION 750,4%
CITROEN C350,4%
DACIA JOGGER50,4%
HYUNDAI I3050,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
RENAULT ESPACE50,4%
SKODA KAROQ50,4%
SSANGYONG TIVOLI50,4%
VOLVO XC4050,4%
BYD ATTO 240,3%
CHERY TIGGO840,3%
HYUNDAI KONA40,3%
KIA XCEED40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
MG HS40,3%
PEUGEOT 20840,3%
SEAT ALTEA40,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE40,3%
VOLVO V5040,3%
BMW SERIA 430,2%
BYD DOLPHIN SURF30,2%
CHERY TIGGO430,2%
DACIA BIGSTER30,2%
DACIA DOKKER30,2%
DS DS730,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD EXPLORER30,2%
FORD S-MAX30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HONDA HR-V30,2%
KIA CEED30,2%
KIA NIRO30,2%
MAZDA CX-530,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 500830,2%
RENAULT KANGOO30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SSANGYONG TORRES30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
VOLKSWAGEN EOS30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLVO XC9030,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,1%
AUDI RS620,1%
BMW X220,1%
BMW X420,1%
BMW X720,1%
BMW XM20,1%
BYD SEAL20,1%
BYD SEAL U20,1%
BYD SEALION 520,1%
CHERY TIGGO720,1%
CHERY TIGGO920,1%
CITROEN DS520,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
MAZDA CX-320,1%
MAZDA MX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLE20,1%
MERCEDES-BENZ SLK20,1%
MERCEDES-BENZ VITO20,1%
MINI COOPER20,1%
OPEL VIVARO20,1%
OPEL ZAFIRA20,1%
RENAULT ZOE20,1%
SMART FORTWO20,1%
SSANGYONG ACTYON20,1%
SUBARU FORESTER20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
TOYOTA AYGO X20,1%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,1%
VOLVO XC6020,1%
ZEEKR 7X20,1%
AUDI A710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52439,2%
Compacte (C)29622,1%
Medii (D)16812,6%
Mici (B)16312,2%
Monovolume (MPV)866,4%
Mari și de lux (E)735,5%
Sport151,1%
Mini (A)50,4%
Utilitare50,4%
Neclasificate30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.01876,1%
Noi32023,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62746,9%
Benzină33324,9%
Hibrid27720,7%
Electric685,1%
GPL332,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.09381,7%
Companie24518,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58343,6%
Berlină cu hayon28421,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27120,3%
Berlină17212,9%
Cabriolet161,2%
Cupeu120,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21916,4%
75-109 kW59644,5%
110-149 kW36927,6%
150-219 kW624,6%
220 kW și peste261,9%
Necompletat664,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc584,3%
1000-1399 cmc20715,5%
1400-1599 cmc48236,0%
1600-1999 cmc42131,5%
2000-2999 cmc967,2%
3000 cmc și peste60,4%
Necompletat685,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36617,7%
DACIA1899,1%
BMW1869,0%
FORD1698,2%
SKODA1668,0%
RENAULT1416,8%
OPEL1366,6%
AUDI1296,2%
MERCEDES-BENZ1095,3%
PEUGEOT763,7%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI552,7%
TOYOTA381,8%
SEAT351,7%
FIAT291,4%
KIA271,3%
SUZUKI231,1%
VOLVO231,1%
NISSAN221,1%
CITROEN201,0%
LAND ROVER150,7%
MAZDA130,6%
CHEVROLET110,5%
HONDA110,5%
MITSUBISHI110,5%
MINI90,4%
SMART80,4%
DAEWOO70,3%
ALFA ROMEO60,3%
PORSCHE50,2%
TESLA50,2%
SSANGYONG40,2%
JAGUAR30,1%
LEXUS30,1%
BENTLEY20,1%
BYD20,1%
CHRYSLER20,1%
CUPRA20,1%
JEEP20,1%
ARO10,0%
DODGE10,0%
DS10,0%
INFINITI10,0%
JAECOO10,0%
LADA10,0%
LANCIA10,0%
LYNK&CO10,0%
MCC10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19274,7%
Export6324,5%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3413,2%
DACIA3312,8%
VOLKSWAGEN3212,5%
FORD238,9%
SKODA197,4%
RENAULT187,0%
MERCEDES-BENZ145,4%
PEUGEOT135,1%
AUDI124,7%
BMW124,7%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO93,5%
FIAT72,7%
SEAT62,3%
CHEVROLET41,6%
NISSAN31,2%
TOYOTA31,2%
CITROEN20,8%
HYUNDAI20,8%
MASERATI20,8%
MITSUBISHI20,8%
CHRYSLER10,4%
DODGE10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
SUBARU10,4%
TRABANT10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.