Înmatriculări în județul Satu Mare, iunie 2026

Noi83+53,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare550-8,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări747+15,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri81

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 34 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 48 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200207
200302
2004010
2005018
2006014
2007023
2008030
2009037
2010034
2011041
2012035
2013024
2014031
2015045
2016043
2017011
2018024
2019023
2020022
2021015
2022026
2023112
202404
2025345
2026480

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10716,9%
BMW7211,4%
AUDI609,5%
MERCEDES-BENZ579,0%
DACIA406,3%
FORD396,2%
RENAULT396,2%
OPEL325,1%
SKODA243,8%
PEUGEOT152,4%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SSANGYONG152,4%
VOLVO142,2%
HYUNDAI132,1%
SEAT132,1%
NISSAN101,6%
CITROEN81,3%
KIA81,3%
TOYOTA81,3%
SUZUKI60,9%
TESLA60,9%
MINI50,8%
CHERY40,6%
FIAT40,6%
LAND ROVER40,6%
MAZDA40,6%
ALFA ROMEO30,5%
MITSUBISHI30,5%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
GEELY20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
MG20,3%
BEAUFORD10,2%
BYD10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
ZEEKR10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF254,0%
AUDI A4213,3%
BMW SERIA 3213,3%
DACIA DUSTER193,0%
VOLKSWAGEN PASSAT182,9%
OPEL ASTRA172,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E152,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,4%
VOLKSWAGEN TOURAN142,2%
SKODA OCTAVIA132,1%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5121,9%
AUDI Q5111,8%
FORD FOCUS111,8%
DACIA SANDERO101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,6%
AUDI A691,4%
RENAULT MEGANE91,4%
VOLVO XC6091,4%
BMW SERIA 181,3%
DACIA LOGAN81,3%
VOLKSWAGEN POLO81,3%
FORD KUGA71,1%
VOLKSWAGEN SHARAN71,1%
AUDI A361,0%
BMW X161,0%
BMW X361,0%
NISSAN QASHQAI61,0%
RENAULT CLIO61,0%
BMW X650,8%
FORD S-MAX50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
RENAULT KADJAR50,8%
SKODA KODIAQ50,8%
SSANGYONG KORANDO50,8%
SSANGYONG TORRES50,8%
TESLA MODEL 350,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
AUDI A540,6%
BMW SERIA 240,6%
KIA SPORTAGE40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
AUDI A730,5%
BMW X530,5%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
OPEL VIVARO30,5%
PEUGEOT 300830,5%
PEUGEOT 30830,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,5%
AUDI Q320,3%
CHERY TIGGO420,3%
CITROEN JUMPY20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FIAT 50020,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
KIA PICANTO20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MINI COOPER20,3%
MINI COUNTRYMAN20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SSANGYONG ACTYON20,3%
SSANGYONG REXTON20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW I810,2%
BMW M210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
BMW Z310,2%
BMW Z410,2%
BYD SEAL U10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-ZERO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN SPACETOURER10,2%
CUPRA BORN10,2%
CUPRA LEON10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD CAPRI10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD KA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
INFINITI Q5010,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 210,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20231,9%
Compacte (C)12319,4%
Medii (D)9014,2%
Monovolume (MPV)7912,5%
Mici (B)609,5%
Mari și de lux (E)477,4%
Sport111,7%
Mini (A)101,6%
Neclasificate71,1%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55086,9%
Noi8313,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38560,8%
Benzină14422,7%
Hibrid7411,7%
Electric152,4%
GPL152,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52182,3%
Companie11217,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31149,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11117,5%
Berlină cu hayon10817,1%
Berlină8313,1%
Cabriolet172,7%
Cupeu30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9515,0%
75-109 kW27343,1%
110-149 kW19430,6%
150-219 kW365,7%
220 kW și peste213,3%
Necompletat142,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc223,5%
1000-1399 cmc7912,5%
1400-1599 cmc15424,3%
1600-1999 cmc28444,9%
2000-2999 cmc7311,5%
3000 cmc și peste60,9%
Necompletat152,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18324,5%
AUDI7910,6%
BMW699,2%
FORD699,2%
MERCEDES-BENZ577,6%
DACIA466,2%
SKODA435,8%
OPEL364,8%
RENAULT334,4%
HYUNDAI172,3%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,3%
NISSAN111,5%
SEAT111,5%
VOLVO111,5%
MAZDA91,2%
CITROEN81,1%
FIAT70,9%
LAND ROVER70,9%
TOYOTA60,8%
KIA50,7%
MITSUBISHI30,4%
PORSCHE30,4%
SUZUKI30,4%
CHRYSLER20,3%
DODGE20,3%
JAGUAR20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
BYD10,1%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5972,8%
Export2227,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1417,3%
VOLKSWAGEN1316,0%
AUDI1012,3%
FORD67,4%
OPEL67,4%
MERCEDES-BENZ56,2%
RENAULT56,2%
SEAT44,9%
SKODA44,9%
BMW33,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT33,7%
CITROEN22,5%
CHEVROLET11,2%
KIA11,2%
PEUGEOT11,2%
PORSCHE11,2%
SMART11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.