Înmatriculări în județul Vaslui, iunie 2026

Noi69+46,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare360-3,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări7710,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 27 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 42 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200200
200304
200401
200505
2006014
2007017
2008022
2009026
2010025
2011029
2012029
2013017
2014030
2015030
2016022
2017021
2018015
2019010
2020015
202109
202205
202304
202402
2025271
2026420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7116,6%
AUDI419,6%
DACIA409,3%
BMW347,9%
MERCEDES-BENZ276,3%
RENAULT266,1%
KIA204,7%
HYUNDAI194,4%
SKODA174,0%
FORD133,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL133,0%
MAZDA102,3%
NISSAN102,3%
VOLVO102,3%
PEUGEOT92,1%
TOYOTA92,1%
SEAT71,6%
SSANGYONG71,6%
FIAT61,4%
BYD40,9%
SUZUKI40,9%
CHERY30,7%
CITROEN30,7%
HONDA30,7%
MG30,7%
PORSCHE30,7%
ALFA ROMEO20,5%
BEAUFORD20,5%
DS20,5%
LAND ROVER20,5%
SMART20,5%
BAIC10,2%
BUICK10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
OMODA10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF194,5%
DACIA DUSTER184,2%
VOLKSWAGEN PASSAT153,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN153,5%
AUDI A4112,6%
KIA SPORTAGE102,4%
RENAULT MEGANE102,4%
BMW SERIA 381,9%
BMW X381,9%
DACIA LOGAN81,9%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO81,9%
NISSAN QASHQAI81,9%
SKODA OCTAVIA81,9%
AUDI A671,6%
AUDI Q571,6%
BMW SERIA 561,4%
MAZDA CX-3061,4%
AUDI Q751,2%
HYUNDAI I3051,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,2%
SKODA FABIA51,2%
VOLKSWAGEN POLO51,2%
DACIA BIGSTER40,9%
FORD KUGA40,9%
HYUNDAI KONA40,9%
KIA CEED40,9%
OPEL ASTRA40,9%
PEUGEOT 30840,9%
RENAULT CLIO40,9%
SEAT LEON40,9%
VOLKSWAGEN TOURAN40,9%
AUDI A330,7%
AUDI A530,7%
BMW SERIA 130,7%
BMW X130,7%
CHERY TIGGO430,7%
FORD FOCUS30,7%
HYUNDAI I2030,7%
HYUNDAI SANTA FE30,7%
KIA XCEED30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
MG ZS30,7%
RENAULT TALISMAN30,7%
TOYOTA AURIS30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
VOLVO XC6030,7%
VOLVO XC9030,7%
AUDI A120,5%
AUDI Q320,5%
BYD DOLPHIN SURF20,5%
CITROEN C4 PICASSO20,5%
DS DS720,5%
FIAT TIPO20,5%
FORD C-MAX20,5%
FORD PUMA20,5%
HONDA CIVIC20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
KIA STONIC20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL MOKKA20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 200820,5%
PEUGEOT 300820,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA YETI20,5%
SMART FORTWO20,5%
SSANGYONG ACTYON20,5%
SSANGYONG KORANDO20,5%
SUZUKI S-CROSS20,5%
SUZUKI SX420,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A710,2%
BAIC X5510,2%
BEAUFORD TOURER10,2%
BMW M510,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL U10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD MONDEO10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
KIA K410,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OMODA OMODA510,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE TAYCAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18242,4%
Compacte (C)9121,2%
Medii (D)5011,7%
Mici (B)4610,7%
Monovolume (MPV)296,8%
Mari și de lux (E)225,1%
Neclasificate61,4%
Mini (A)20,5%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36083,9%
Noi6916,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24456,9%
Benzină10825,2%
Hibrid5713,3%
GPL133,0%
Electric71,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38489,5%
Companie4510,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21149,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8920,7%
Berlină cu hayon7016,3%
Berlină4811,2%
Cupeu61,4%
Cabriolet51,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5713,3%
75-109 kW20848,5%
110-149 kW12028,0%
150-219 kW296,8%
220 kW și peste92,1%
Necompletat61,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc133,0%
1000-1399 cmc5312,4%
1400-1599 cmc13230,8%
1600-1999 cmc17540,8%
2000-2999 cmc4510,5%
3000 cmc și peste51,2%
Necompletat61,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19825,7%
AUDI8711,3%
BMW759,7%
DACIA628,0%
SKODA516,6%
MERCEDES-BENZ415,3%
OPEL415,3%
RENAULT354,5%
FORD344,4%
SEAT202,6%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,3%
TOYOTA182,3%
HYUNDAI131,7%
FIAT91,2%
KIA91,2%
LAND ROVER91,2%
NISSAN91,2%
VOLVO70,9%
CITROEN60,8%
MAZDA40,5%
HONDA30,4%
MITSUBISHI30,4%
SUZUKI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
ARO10,1%
DAEWOO10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4480,0%
Export1120,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD916,4%
BMW712,7%
OPEL712,7%
VOLKSWAGEN712,7%
RENAULT610,9%
AUDI23,6%
DACIA23,6%
DAEWOO23,6%
FIAT23,6%
HYUNDAI23,6%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA23,6%
CHEVROLET11,8%
DAIHATSU11,8%
HONDA11,8%
KIA11,8%
MERCEDES-BENZ11,8%
NISSAN11,8%
TOYOTA11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.