Înmatriculări în județul Mureș, iunie 2026

Noi285+20,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare982-4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.233+6,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri437

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 17 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 67 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 89 rulate, prima înmatriculare2012: 65 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 75 rulate, prima înmatriculare2015: 62 rulate, prima înmatriculare2016: 63 rulate, prima înmatriculare2017: 53 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 32 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 126 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 157 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002017
200204
200308
2004018
2005022
2006034
2007046
2008052
2009067
2010048
2011089
2012065
2013070
2014075
2015062
2016063
2017053
2018037
2019041
2020022
2021032
2022026
2023211
202409
202512610
20261571

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20816,4%
AUDI12810,1%
DACIA1199,4%
BMW1038,1%
RENAULT897,0%
SKODA846,6%
MERCEDES-BENZ685,4%
FORD635,0%
TOYOTA594,7%
NISSAN423,3%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI393,1%
OPEL352,8%
SSANGYONG272,1%
SEAT241,9%
PEUGEOT211,7%
VOLVO191,5%
SUZUKI181,4%
CITROEN131,0%
BYD120,9%
MITSUBISHI120,9%
KIA100,8%
MAZDA100,8%
TESLA100,8%
FIAT80,6%
CHERY70,6%
HONDA60,5%
MINI50,4%
GEELY40,3%
LAND ROVER40,3%
PORSCHE40,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
JEEP10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF544,3%
DACIA DUSTER493,9%
AUDI A4483,8%
RENAULT CAPTUR342,7%
SKODA OCTAVIA322,5%
DACIA LOGAN292,3%
VOLKSWAGEN PASSAT292,3%
DACIA SANDERO262,1%
NISSAN QASHQAI252,0%
BMW SERIA 3241,9%
Toate (266)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN221,7%
BMW SERIA 5211,7%
FORD FOCUS211,7%
AUDI A6191,5%
BMW X3181,4%
TOYOTA YARIS CROSS161,3%
VOLKSWAGEN TOURAN161,3%
VOLKSWAGEN POLO151,2%
AUDI A5141,1%
HYUNDAI TUCSON141,1%
TOYOTA COROLLA141,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG131,0%
AUDI A3121,0%
BMW SERIA 1121,0%
SKODA KAMIQ121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,9%
OPEL ASTRA110,9%
RENAULT MEGANE110,9%
SKODA SCALA110,9%
VOLKSWAGEN CADDY110,9%
FORD KUGA100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,8%
SEAT LEON100,8%
TOYOTA C-HR100,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,8%
AUDI Q590,7%
DACIA BIGSTER90,7%
FORD FIESTA90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,7%
SSANGYONG TORRES90,7%
SKODA FABIA80,6%
MITSUBISHI ASX70,6%
RENAULT CLIO70,6%
RENAULT TALISMAN70,6%
SKODA KAROQ70,6%
SKODA SUPERB70,6%
TESLA MODEL 370,6%
AUDI Q360,5%
AUDI Q760,5%
BMW X160,5%
HYUNDAI I3060,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
SSANGYONG ACTYON60,5%
TOYOTA RAV460,5%
AUDI A750,4%
DACIA DOKKER50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
OPEL CORSA50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SEAT IBIZA50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
VOLVO XC4050,4%
AUDI A140,3%
BYD SEALION 540,3%
CHERY TIGGO440,3%
CITROEN C4 PICASSO40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MAZDA 340,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
OPEL MOKKA40,3%
OPEL VIVARO40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
RENAULT ZOE40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
SSANGYONG REXTON40,3%
SSANGYONG TIVOLI40,3%
SUZUKI S-CROSS40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,3%
VOLVO XC6040,3%
BMW X430,2%
BMW X530,2%
FIAT 50030,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD GALAXY30,2%
FORD MONDEO30,2%
FORD TRANSIT30,2%
KIA CEED30,2%
MAZDA 230,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
OPEL COMBO30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 30830,2%
RENAULT ARKANA30,2%
SUZUKI JIMNY30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLVO EX3030,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
BMW Z420,2%
BYD SEAL 520,2%
BYD SEALION 720,2%
CITROEN C420,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD BRONCO20,2%
FORD TOURNEO COURIER20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
MINI MINI20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN LEAF20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20820,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI VITARA20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48838,5%
Compacte (C)25019,7%
Medii (D)16312,9%
Mici (B)15612,3%
Monovolume (MPV)1058,3%
Mari și de lux (E)655,1%
Neclasificate141,1%
Mini (A)110,9%
Sport80,6%
Utilitare70,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare98277,5%
Noi28522,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62649,4%
Benzină33526,4%
Hibrid19315,2%
GPL745,8%
Electric393,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică95875,6%
Companie30924,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56944,9%
Berlină cu hayon28622,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23018,2%
Berlină15812,5%
Cabriolet161,3%
Cupeu80,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23418,5%
75-109 kW54843,3%
110-149 kW35327,9%
150-219 kW725,7%
220 kW și peste252,0%
Necompletat352,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc493,9%
1000-1399 cmc22317,6%
1400-1599 cmc35928,3%
1600-1999 cmc45936,2%
2000-2999 cmc12910,2%
3000 cmc și peste90,7%
Necompletat393,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31925,9%
AUDI12710,3%
BMW1028,3%
FORD836,7%
SKODA776,2%
DACIA705,7%
MERCEDES-BENZ665,4%
OPEL625,0%
RENAULT574,6%
TOYOTA342,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT322,6%
SUZUKI231,9%
NISSAN221,8%
SEAT181,5%
HYUNDAI171,4%
VOLVO151,2%
CITROEN110,9%
LAND ROVER110,9%
FIAT100,8%
MINI90,7%
MITSUBISHI90,7%
MAZDA80,6%
HONDA60,5%
KIA60,5%
CHEVROLET50,4%
JEEP40,3%
SMART40,3%
TESLA40,3%
DAEWOO30,2%
DAIHATSU30,2%
JAGUAR30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,2%
BYD20,2%
CHERY10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export28966,1%
Dezmembrare14833,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA25357,9%
VOLKSWAGEN5211,9%
OPEL265,9%
FORD153,4%
BMW122,7%
SKODA122,7%
MERCEDES-BENZ102,3%
RENAULT102,3%
AUDI92,1%
CITROEN61,4%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT61,4%
HYUNDAI61,4%
TOYOTA40,9%
PEUGEOT30,7%
KIA20,5%
LAND ROVER20,5%
MITSUBISHI20,5%
SUZUKI20,5%
CHEVROLET10,2%
DAEWOO10,2%
HONDA10,2%
NISSAN10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.