Înmatriculări în județul Sibiu, iunie 2026

Noi186+80,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare783-5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.250+11,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri210

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 24 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 72 noi2025: 11 rulate, prima înmatriculare2026: 113 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002015
200202
200308
2004017
2005021
2006020
2007032
2008035
2009055
2010043
2011063
2012046
2013064
2014046
2015055
2016042
2017042
2018038
2019024
2020020
2021025
2022025
2023024
2024110
20257211
20261130

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16016,5%
BMW929,5%
DACIA889,1%
AUDI808,3%
MERCEDES-BENZ707,2%
SKODA444,5%
FORD414,2%
RENAULT414,2%
HYUNDAI373,8%
OPEL363,7%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN313,2%
TOYOTA313,2%
VOLVO262,7%
SUZUKI222,3%
PEUGEOT202,1%
MG171,8%
BYD131,3%
TESLA131,3%
KIA121,2%
MAZDA111,1%
SSANGYONG111,1%
SEAT101,0%
CITROEN90,9%
FIAT70,7%
GEELY70,7%
CHERY50,5%
CUPRA50,5%
HONDA50,5%
LAND ROVER40,4%
MITSUBISHI40,4%
NIO30,3%
PORSCHE30,3%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
OMODA20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF424,4%
DACIA DUSTER404,1%
VOLKSWAGEN PASSAT353,6%
AUDI A4303,1%
BMW X3252,6%
DACIA SANDERO242,5%
BMW SERIA 3192,0%
NISSAN QASHQAI192,0%
HYUNDAI TUCSON181,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,9%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA171,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,7%
BMW SERIA 5151,6%
DACIA LOGAN151,6%
SKODA OCTAVIA151,6%
AUDI A6141,5%
VOLKSWAGEN POLO141,5%
FORD FOCUS101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A101,0%
MG ZS101,0%
RENAULT CLIO101,0%
TESLA MODEL 3101,0%
AUDI Q590,9%
BMW SERIA 190,9%
AUDI Q380,8%
PEUGEOT 300880,8%
RENAULT KADJAR80,8%
SKODA FABIA80,8%
TOYOTA COROLLA80,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER80,8%
AUDI A570,7%
FORD KUGA70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,7%
OPEL CORSA70,7%
VOLVO XC4070,7%
AUDI A360,6%
KIA SPORTAGE60,6%
RENAULT MEGANE60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
SKODA SUPERB60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
SUZUKI VITARA60,6%
VOLVO XC6060,6%
BMW X150,5%
BMW X650,5%
FORD MONDEO50,5%
HYUNDAI I2050,5%
HYUNDAI KONA50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
BYD SEAL U40,4%
DACIA BIGSTER40,4%
FORD C-MAX40,4%
GEELY CITYRAY40,4%
HONDA CR-V40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SEAT ALHAMBRA40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
TOYOTA LAND CRUISER40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLVO V4040,4%
BMW SERIA 430,3%
BYD ATTO 230,3%
CITROEN C330,3%
CUPRA TERRAMAR30,3%
FORD EXPLORER30,3%
FORD FIESTA30,3%
GEELY STARRAY30,3%
HYUNDAI I3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG HS30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN NV20030,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
BYD SEAL 620,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT DUCATO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CITAN20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MG MG420,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OMODA 920,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL S20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN TAYRON20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
AUDI Q210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X710,1%
BMW XM10,1%
BMW Z410,1%
BYD SEAL 510,1%
BYD SEALION 510,1%
CHERY TIGGO410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38840,0%
Compacte (C)17317,9%
Medii (D)13513,9%
Mici (B)11311,7%
Monovolume (MPV)767,8%
Mari și de lux (E)555,7%
Mini (A)101,0%
Neclasificate80,8%
Utilitare60,6%
Sport50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78380,8%
Noi18619,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47348,8%
Benzină24925,7%
Hibrid18619,2%
Electric363,7%
GPL252,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79782,2%
Companie17217,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43745,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19920,5%
Berlină cu hayon19219,8%
Berlină12512,9%
Cabriolet90,9%
Cupeu70,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18118,7%
75-109 kW38840,0%
110-149 kW27628,5%
150-219 kW666,8%
220 kW și peste232,4%
Necompletat353,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc272,8%
1000-1399 cmc14715,2%
1400-1599 cmc28429,3%
1600-1999 cmc36838,0%
2000-2999 cmc10210,5%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat363,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23719,0%
BMW13510,8%
DACIA12710,2%
AUDI967,7%
MERCEDES-BENZ927,4%
FORD816,5%
SKODA665,3%
OPEL604,8%
RENAULT483,8%
HYUNDAI403,2%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA403,2%
SEAT221,8%
PEUGEOT201,6%
SUZUKI191,5%
VOLVO171,4%
NISSAN141,1%
KIA131,0%
LAND ROVER131,0%
MAZDA131,0%
CHEVROLET121,0%
CITROEN121,0%
MITSUBISHI90,7%
FIAT80,6%
MINI80,6%
HONDA60,5%
JEEP60,5%
DAEWOO50,4%
SMART50,4%
PORSCHE40,3%
MG30,2%
SUBARU30,2%
TESLA30,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
MASERATI20,2%
NIO20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13162,4%
Export7736,7%
Înmatriculat pentru export21,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4220,0%
OPEL2712,9%
FORD2511,9%
DACIA188,6%
BMW146,7%
MERCEDES-BENZ115,2%
RENAULT104,8%
AUDI94,3%
SKODA73,3%
PEUGEOT62,9%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET41,9%
CITROEN41,9%
DAEWOO41,9%
FIAT41,9%
SEAT41,9%
ALFA ROMEO31,4%
HYUNDAI31,4%
KIA31,4%
MAZDA21,0%
MITSUBISHI21,0%
TOYOTA21,0%
LAND ROVER10,5%
PORSCHE10,5%
SSANGYONG10,5%
SUZUKI10,5%
TESLA10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.