Înmatriculări în județul Ilfov, iunie 2026

Noi825+59,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare737-19,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.457+3,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri146

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 55 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 63 rulate, prima înmatriculare2020: 58 rulate, prima înmatriculare2021: 78 rulate, prima înmatriculare2022: 56 rulate, prima înmatriculare2023: 41 rulate, prima înmatriculare2024: 19 noi2024: 22 rulate, prima înmatriculare2025: 289 noi2025: 18 rulate, prima înmatriculare2026: 515 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200204
200200
200303
200406
200502
200609
200704
2008010
2009017
2010023
2011121
2012030
2013037
2014045
2015035
2016050
2017055
2018149
2019063
2020058
2021078
2022056
2023041
20241922
202528918
20265151

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA18211,7%
VOLKSWAGEN1449,2%
BMW1157,4%
MERCEDES-BENZ1016,5%
HONDA875,6%
FORD835,3%
SKODA825,2%
RENAULT805,1%
HYUNDAI774,9%
TOYOTA774,9%
Toate (50)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MG714,5%
AUDI593,8%
PEUGEOT452,9%
TESLA362,3%
KIA332,1%
MAZDA332,1%
OPEL231,5%
PORSCHE211,3%
CHERY201,3%
BYD181,2%
SUZUKI171,1%
VOLVO171,1%
CUPRA161,0%
CITROEN140,9%
NISSAN120,8%
SEAT120,8%
MITSUBISHI90,6%
FIAT80,5%
LAND ROVER70,4%
MINI60,4%
SSANGYONG60,4%
DS50,3%
GEELY50,3%
JAGUAR50,3%
LEXUS50,3%
CHEVROLET40,3%
JEEP40,3%
SUBARU40,3%
FERRARI30,2%
ASTON MARTIN20,1%
DODGE20,1%
MASERATI20,1%
OMODA20,1%
ROLLS-ROYCE20,1%
ALFA ROMEO10,1%
BENTLEY10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
PONTIAC10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN754,9%
DACIA DUSTER593,8%
TOYOTA COROLLA382,5%
HONDA CR-V362,3%
SKODA OCTAVIA342,2%
VOLKSWAGEN GOLF322,1%
HYUNDAI I20312,0%
HYUNDAI TUCSON312,0%
MG ZS301,9%
BMW SERIA 3281,8%
Toate (286)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5271,7%
FORD KUGA261,7%
FORD PUMA251,6%
TESLA MODEL 3251,6%
HONDA ZR-V241,6%
HONDA CIVIC231,5%
MG MG3221,4%
MG HS181,2%
RENAULT CLIO181,2%
KIA SPORTAGE171,1%
RENAULT MEGANE161,0%
VOLKSWAGEN TAIGO161,0%
DACIA JOGGER151,0%
FORD FOCUS151,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A151,0%
PEUGEOT 3008151,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,0%
BMW X3140,9%
MERCEDES-BENZ GLC140,9%
SKODA SUPERB140,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG140,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E130,8%
AUDI A6120,8%
DACIA SANDERO120,8%
VOLKSWAGEN PASSAT120,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS110,7%
SUZUKI VITARA100,6%
TESLA MODEL Y100,6%
AUDI Q590,6%
BMW X590,6%
BYD SEAL U90,6%
DACIA BIGSTER90,6%
DACIA LODGY90,6%
MERCEDES-BENZ GLE90,6%
SKODA KODIAQ90,6%
AUDI A580,5%
BMW SERIA 180,5%
BMW X180,5%
CHERY TIGGO480,5%
MAZDA CX-3080,5%
PEUGEOT 30880,5%
PORSCHE CAYENNE80,5%
RENAULT KADJAR80,5%
SKODA SCALA80,5%
TOYOTA C-HR80,5%
TOYOTA YARIS80,5%
TOYOTA YARIS CROSS80,5%
VOLKSWAGEN CADDY80,5%
BMW SERIA 770,5%
MAZDA 370,5%
MAZDA CX-570,5%
RENAULT TALISMAN70,5%
SKODA FABIA70,5%
VOLVO XC6070,5%
CUPRA FORMENTOR60,4%
NISSAN QASHQAI60,4%
PEUGEOT 200860,4%
SUZUKI S-CROSS60,4%
TOYOTA RAV460,4%
VOLKSWAGEN POLO60,4%
VOLKSWAGEN TOURAN60,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,4%
AUDI A350,3%
CHERY TIGGO750,3%
CHERY TIGGO950,3%
CUPRA LEON50,3%
CUPRA TERRAMAR50,3%
HYUNDAI KONA50,3%
MITSUBISHI OUTLANDER50,3%
OPEL ASTRA50,3%
PEUGEOT 20850,3%
RENAULT ARKANA50,3%
RENAULT CAPTUR50,3%
SKODA KAMIQ50,3%
AUDI Q340,3%
BMW X640,3%
CITROEN C5 AIRCROSS40,3%
DS DS740,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT40,3%
MAZDA CX-6040,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
MERCEDES-BENZ GLB40,3%
OPEL CORSA40,3%
PORSCHE 91140,3%
PORSCHE MACAN40,3%
RENAULT ESPACE40,3%
RENAULT RAFALE40,3%
RENAULT SCENIC40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLVO XC4040,3%
BMW SERIA 430,2%
BYD SEALION 530,2%
FIAT 50030,2%
FORD FIESTA30,2%
GEELY CITYRAY30,2%
KIA CEED30,2%
KIA SORENTO30,2%
KIA XCEED30,2%
MERCEDES-BENZ CLE30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MINI COOPER30,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL MOKKA30,2%
OPEL ZAFIRA TOURER30,2%
PEUGEOT 500830,2%
PEUGEOT 50830,2%
PORSCHE PANAMERA30,2%
SEAT ARONA30,2%
SEAT LEON30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
SUBARU FORESTER30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLVO XC9030,2%
ASTON MARTIN DB1220,1%
AUDI A720,1%
AUDI A820,1%
AUDI E-TRON20,1%
AUDI Q620,1%
AUDI Q820,1%
AUDI SQ820,1%
BYD DOLPHIN SURF20,1%
BYD SEALION 720,1%
CHERY TIGGO820,1%
CHEVROLET SPARK20,1%
CITROEN C3 PICASSO20,1%
CITROEN C4 PICASSO20,1%
DACIA DOKKER20,1%
FERRARI 29620,1%
FIAT TIPO20,1%
FORD MUSTANG20,1%
FORD MUSTANG MACH-E20,1%
FORD TOURNEO COURIER20,1%
FORD TRANSIT20,1%
FORD TRANSIT CUSTOM20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV74447,6%
Compacte (C)24715,8%
Mici (B)21613,8%
Medii (D)1217,7%
Monovolume (MPV)905,8%
Mari și de lux (E)805,1%
Neclasificate251,6%
Sport251,6%
Mini (A)80,5%
Utilitare60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi82552,8%
Rulate, prima înmatriculare73747,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid65842,1%
Benzină41326,4%
Motorină33121,2%
Electric815,2%
GPL795,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83153,2%
Companie73146,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51833,2%
Berlină cu hayon39925,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)33421,4%
Berlină26917,2%
Cupeu241,5%
Cabriolet181,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26016,6%
75-109 kW62239,8%
110-149 kW39325,2%
150-219 kW1187,6%
220 kW și peste895,7%
Necompletat805,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc16610,6%
1000-1399 cmc20313,0%
1400-1599 cmc45629,2%
1600-1999 cmc44528,5%
2000-2999 cmc18311,7%
3000 cmc și peste281,8%
Necompletat815,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA35914,6%
VOLKSWAGEN31012,6%
BMW25910,5%
SKODA1777,2%
FORD1656,7%
MERCEDES-BENZ1646,7%
RENAULT1455,9%
AUDI1325,4%
OPEL1265,1%
TOYOTA1265,1%
Toate (50)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI662,7%
PEUGEOT461,9%
KIA351,4%
MAZDA301,2%
SEAT301,2%
LAND ROVER251,0%
VOLVO241,0%
CITROEN230,9%
HONDA220,9%
PORSCHE220,9%
MINI180,7%
FIAT170,7%
CHEVROLET140,6%
NISSAN130,5%
LEXUS120,5%
SMART110,4%
TESLA110,4%
SUZUKI90,4%
JEEP80,3%
MITSUBISHI80,3%
JAGUAR70,3%
ALFA ROMEO60,2%
SSANGYONG60,2%
CUPRA50,2%
MG40,2%
BENTLEY30,1%
DS30,1%
FERRARI20,1%
MASERATI20,1%
SUBARU20,1%
ASTON MARTIN10,0%
BYD10,0%
CHRYSLER10,0%
DAEWOO10,0%
DAIHATSU10,0%
E GO10,0%
INFINITI10,0%
LYNK&CO10,0%
PONTIAC10,0%
TRIUMPH10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7853,4%
Export6141,8%
Înmatriculat pentru export74,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2013,7%
VOLKSWAGEN2013,7%
MERCEDES-BENZ149,6%
FORD128,2%
RENAULT128,2%
OPEL96,2%
SKODA85,5%
BMW74,8%
PEUGEOT74,8%
AUDI53,4%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI53,4%
CHEVROLET42,7%
BENTLEY32,1%
DAEWOO32,1%
PORSCHE32,1%
JAGUAR21,4%
LAMBORGHINI21,4%
NISSAN21,4%
ALFA ROMEO10,7%
CITROEN10,7%
FIAT10,7%
LAND ROVER10,7%
MITSUBISHI10,7%
SEAT10,7%
TESLA10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.