Înmatriculări în județul Galați, iunie 2026

Noi155+68,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare534-27,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.266-14,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri213

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 33 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 64 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 90 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200200
200305
200409
2005011
2006016
2007016
2008021
2009020
2010023
2011032
2012029
2013034
2014038
2015025
2016038
2017035
2018030
2019036
2020023
2021029
2022033
2023013
202417
2025643
2026900

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9914,4%
DACIA608,7%
BMW588,4%
AUDI527,5%
RENAULT487,0%
MERCEDES-BENZ446,4%
SKODA405,8%
HYUNDAI324,6%
FORD294,2%
KIA233,3%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA213,0%
NISSAN202,9%
PEUGEOT182,6%
OPEL162,3%
VOLVO131,9%
MAZDA111,6%
SEAT111,6%
CITROEN101,5%
SSANGYONG101,5%
SUZUKI101,5%
TESLA101,5%
DS60,9%
MG60,9%
BYD50,7%
FIAT50,7%
HONDA40,6%
CHERY30,4%
PORSCHE30,4%
CUPRA20,3%
GEELY20,3%
INFINITI20,3%
LAND ROVER20,3%
OMODA20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER273,9%
VOLKSWAGEN GOLF273,9%
VOLKSWAGEN PASSAT253,6%
SKODA OCTAVIA182,6%
DACIA LOGAN172,5%
HYUNDAI TUCSON162,3%
BMW SERIA 3152,2%
BMW SERIA 5131,9%
NISSAN QASHQAI131,9%
RENAULT MEGANE131,9%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN131,9%
AUDI A4121,7%
FORD FOCUS111,6%
RENAULT KADJAR101,5%
DACIA SANDERO91,3%
KIA SPORTAGE91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
OPEL ASTRA91,3%
AUDI A381,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,2%
MERCEDES-BENZ GLC81,2%
TOYOTA COROLLA81,2%
VOLVO XC6081,2%
AUDI Q571,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
AUDI A560,9%
AUDI A660,9%
RENAULT ARKANA60,9%
SEAT IBIZA60,9%
SKODA SUPERB60,9%
TESLA MODEL 360,9%
BMW SERIA 150,7%
BMW X150,7%
HYUNDAI I3050,7%
MG ZS50,7%
SKODA KODIAQ50,7%
SSANGYONG KORANDO50,7%
BMW SERIA 640,6%
BMW X340,6%
DACIA BIGSTER40,6%
DS DS740,6%
FORD KUGA40,6%
HYUNDAI KONA40,6%
KIA XCEED40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
PEUGEOT 300840,6%
PEUGEOT 30840,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SKODA FABIA40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
AUDI A730,4%
BMW X530,4%
CITROEN C5 AIRCROSS30,4%
FIAT BRAVO30,4%
FORD PUMA30,4%
KIA NIRO30,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT ESPACE30,4%
TESLA MODEL Y30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN POLO30,4%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CHERY TIGGO420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD EXPLORER20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA ZR-V20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA CEED20,3%
KIA PICANTO20,3%
MAZDA CX-520,3%
MAZDA CX-8020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OMODA OMODA520,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 500820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SMART FORTWO20,3%
SSANGYONG REXTON20,3%
SSANGYONG TORRES20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
AUDI 10010,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S610,1%
AUDI S810,1%
BMW I410,1%
BMW X210,1%
BMW Z410,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL10,1%
BYD SEAL 510,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA SPRING10,1%
DS DS410,1%
DS DS510,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD BRONCO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD KA10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
GEELY STARRAY10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
INFINITI Q3010,1%
INFINITI Q5010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29242,4%
Compacte (C)14020,3%
Medii (D)9513,8%
Mici (B)598,6%
Monovolume (MPV)426,1%
Mari și de lux (E)405,8%
Mini (A)91,3%
Neclasificate50,7%
Sport50,7%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare53477,5%
Noi15522,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32547,2%
Benzină17325,1%
Hibrid14020,3%
Electric324,6%
GPL192,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59486,2%
Companie9513,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29142,2%
Berlină cu hayon13820,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13619,7%
Berlină11316,4%
Cupeu71,0%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10214,8%
75-109 kW28841,8%
110-149 kW21531,2%
150-219 kW334,8%
220 kW și peste213,0%
Necompletat304,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc294,2%
1000-1399 cmc10214,8%
1400-1599 cmc21831,6%
1600-1999 cmc22933,2%
2000-2999 cmc7210,4%
3000 cmc și peste71,0%
Necompletat324,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26220,7%
DACIA14011,1%
BMW13410,6%
AUDI1078,5%
OPEL927,3%
FORD846,6%
RENAULT745,8%
SKODA725,7%
MERCEDES-BENZ685,4%
HYUNDAI332,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT272,1%
TOYOTA272,1%
KIA141,1%
CITROEN131,0%
SEAT131,0%
FIAT120,9%
TESLA120,9%
VOLVO100,8%
HONDA90,7%
NISSAN90,7%
MAZDA80,6%
CHEVROLET70,6%
SUZUKI60,5%
MITSUBISHI50,4%
SMART50,4%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
DAEWOO20,2%
JAGUAR20,2%
LAND ROVER20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JAECOO10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15070,4%
Export6229,1%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2813,1%
AUDI2210,3%
OPEL2210,3%
FORD219,9%
DACIA209,4%
BMW136,1%
MERCEDES-BENZ125,6%
RENAULT115,2%
SKODA104,7%
DAEWOO62,8%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT41,9%
HYUNDAI41,9%
SEAT41,9%
TOYOTA41,9%
CHEVROLET31,4%
PEUGEOT31,4%
PORSCHE31,4%
KIA20,9%
LAMBORGHINI20,9%
MAZDA20,9%
MINI20,9%
MITSUBISHI20,9%
VOLVO20,9%
ALFA ROMEO10,5%
CHRYSLER10,5%
CITROEN10,5%
JAGUAR10,5%
LEXUS10,5%
MASERATI10,5%
NISSAN10,5%
ROVER10,5%
SANTANA10,5%
SUBARU10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.