Înmatriculări în județul Argeș, iunie 2026

Noi410+2,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.034-19,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.153+0,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri240

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2002: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 87 rulate, prima înmatriculare2015: 104 rulate, prima înmatriculare2016: 90 rulate, prima înmatriculare2017: 84 rulate, prima înmatriculare2018: 62 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 69 rulate, prima înmatriculare2020: 67 rulate, prima înmatriculare2021: 59 rulate, prima înmatriculare2022: 42 rulate, prima înmatriculare2023: 20 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 118 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 289 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002013
200203
200303
200404
2005011
200608
2007018
2008022
2009029
2010034
2011060
2012052
2013073
2014087
20150104
2016090
2017084
2018062
2019169
2020067
2021059
2022042
2023020
2024211
20251188
20262891

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA34423,8%
RENAULT25117,4%
BMW14910,3%
VOLKSWAGEN1218,4%
AUDI684,7%
MERCEDES-BENZ664,6%
SKODA473,3%
NISSAN392,7%
HYUNDAI362,5%
FORD342,4%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL342,4%
SSANGYONG281,9%
TOYOTA281,9%
PEUGEOT221,5%
SEAT221,5%
MG171,2%
VOLVO171,2%
TESLA141,0%
SUZUKI120,8%
CHERY110,8%
GEELY90,6%
KIA90,6%
LAND ROVER70,5%
MITSUBISHI70,5%
BYD60,4%
CITROEN60,4%
MAZDA60,4%
CUPRA50,3%
DS40,3%
FIAT40,3%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
HONDA20,1%
INFINITI20,1%
PORSCHE20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER1238,5%
DACIA SANDERO996,9%
DACIA LOGAN886,1%
RENAULT MEGANE714,9%
BMW SERIA 5392,7%
RENAULT CLIO392,7%
BMW SERIA 3382,6%
VOLKSWAGEN GOLF372,6%
RENAULT CAPTUR342,4%
NISSAN QASHQAI292,0%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT KADJAR271,9%
SKODA OCTAVIA231,6%
VOLKSWAGEN PASSAT211,5%
BMW X3191,3%
AUDI A3171,2%
FORD FOCUS171,2%
HYUNDAI TUCSON171,2%
AUDI A5161,1%
RENAULT 5151,0%
MG ZS141,0%
OPEL ASTRA141,0%
MERCEDES-BENZ CLA130,9%
RENAULT TALISMAN130,9%
TOYOTA YARIS CROSS130,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN130,9%
HYUNDAI KONA110,8%
AUDI A4100,7%
BMW X5100,7%
DACIA DOKKER100,7%
SSANGYONG ACTYON100,7%
AUDI Q590,6%
BMW SERIA 190,6%
BMW X190,6%
DACIA BIGSTER90,6%
CHERY TIGGO480,6%
FORD KUGA80,6%
OPEL CORSA80,6%
RENAULT AUSTRAL80,6%
SKODA SUPERB80,6%
TOYOTA COROLLA80,6%
AUDI Q370,5%
DACIA LODGY70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,5%
RENAULT KOLEOS70,5%
RENAULT SYMBIOZ70,5%
SEAT LEON70,5%
SKODA FABIA70,5%
SSANGYONG KORANDO70,5%
TESLA MODEL 370,5%
TESLA MODEL Y70,5%
VOLKSWAGEN POLO70,5%
BMW SERIA 460,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,4%
MERCEDES-BENZ VITO60,4%
RENAULT 460,4%
VOLKSWAGEN CC60,4%
DACIA JOGGER50,3%
GEELY STARRAY50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,3%
MERCEDES-BENZ GLC50,3%
MERCEDES-BENZ GLE50,3%
MITSUBISHI ASX50,3%
PEUGEOT 20850,3%
PEUGEOT 300850,3%
PEUGEOT 30850,3%
SSANGYONG TORRES50,3%
SUZUKI VITARA50,3%
VOLKSWAGEN SHARAN50,3%
AUDI A640,3%
BMW X440,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
DS DS740,3%
GEELY CITYRAY40,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
RENAULT RAFALE40,3%
SEAT ATECA40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SSANGYONG TIVOLI40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO XC4040,3%
VOLVO XC9040,3%
BMW X230,2%
BMW X630,2%
BYD SEALION 730,2%
DACIA SPRING30,2%
FORD PUMA30,2%
KIA CEED30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
PEUGEOT 200830,2%
RENAULT KANGOO30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SEAT ARONA30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TOURAN30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO V6030,2%
BMW IX320,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW SERIA 720,1%
BYD SEAL U20,1%
CHERY TIGGO820,1%
FORD FIESTA20,1%
FORD GALAXY20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HYUNDAI IONIQ520,1%
HYUNDAI IX3520,1%
KIA RIO20,1%
KIA SPORTAGE20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
MAZDA CX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ VIANO20,1%
MG HS20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
NISSAN JUKE20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
OPEL MOKKA20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
RENAULT ESPACE20,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SKODA KAMIQ20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SSANGYONG REXTON20,1%
SUZUKI GRAND VITARA20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
VOLKSWAGEN EOS20,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,1%
VOLKSWAGEN ID 320,1%
VOLVO XC6020,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q610,1%
AUDI RS310,1%
AUDI RS610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW Z410,1%
BYD SEAL10,1%
CHERY TIGGO710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV60041,6%
Mici (B)28920,0%
Compacte (C)25417,6%
Medii (D)14610,1%
Monovolume (MPV)765,3%
Mari și de lux (E)563,9%
Mini (A)90,6%
Sport80,6%
Neclasificate50,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.03471,6%
Noi41028,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59040,9%
Benzină34824,1%
Hibrid27519,0%
GPL17111,8%
Electric604,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97867,7%
Companie46632,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61942,9%
Berlină cu hayon42029,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20013,9%
Berlină18112,5%
Cabriolet161,1%
Cupeu80,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27619,1%
75-109 kW65345,2%
110-149 kW36725,4%
150-219 kW714,9%
220 kW și peste171,2%
Necompletat604,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1439,9%
1000-1399 cmc30521,1%
1400-1599 cmc46632,3%
1600-1999 cmc37025,6%
2000-2999 cmc956,6%
3000 cmc și peste50,3%
Necompletat604,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA43620,3%
VOLKSWAGEN29413,7%
BMW27312,7%
RENAULT23410,9%
OPEL1376,4%
SKODA1245,8%
AUDI1135,2%
MERCEDES-BENZ1004,6%
FORD833,9%
TOYOTA432,0%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT401,9%
NISSAN231,1%
CITROEN221,0%
HYUNDAI221,0%
SUZUKI221,0%
SEAT190,9%
FIAT180,8%
KIA140,7%
VOLVO130,6%
CHEVROLET120,6%
DAEWOO120,6%
MAZDA120,6%
LAND ROVER110,5%
MITSUBISHI110,5%
PORSCHE90,4%
HONDA80,4%
MINI70,3%
ALFA ROMEO50,2%
TESLA50,2%
JAGUAR40,2%
SMART40,2%
DODGE30,1%
JEEP30,1%
SSANGYONG30,1%
DAIHATSU20,1%
LEXUS20,1%
ARO10,0%
BENTLEY10,0%
CAMI10,0%
CHERY10,0%
CHRYSLER10,0%
GWM10,0%
MG10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
SAAB10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export15966,2%
Dezmembrare8133,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10342,9%
VOLKSWAGEN2510,4%
OPEL229,2%
RENAULT208,3%
AUDI187,5%
PEUGEOT104,2%
FORD72,9%
MG72,9%
BMW52,1%
CITROEN41,7%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO31,2%
FIAT31,2%
TOYOTA31,2%
HYUNDAI20,8%
MERCEDES-BENZ20,8%
SKODA20,8%
HONDA10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.