Înmatriculări în județul Alba, iunie 2026

Noi88+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare656-3,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări965+2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 30 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 58 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200205
200307
200407
2005017
2006022
2007028
2008028
2009039
2010044
2011048
2012059
2013052
2014058
2015045
2016046
2017028
2018018
2019019
2020013
2021019
2022018
2023016
202405
2025303
2026580

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13317,9%
DACIA8811,8%
BMW8311,2%
AUDI7510,1%
MERCEDES-BENZ567,5%
RENAULT385,1%
FORD304,0%
SKODA293,9%
NISSAN273,6%
HYUNDAI223,0%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL212,8%
SUZUKI162,2%
VOLVO152,0%
PEUGEOT141,9%
KIA131,7%
MAZDA101,3%
SEAT91,2%
MG70,9%
MITSUBISHI70,9%
TESLA70,9%
CITROEN60,8%
LAND ROVER60,8%
TOYOTA50,7%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
MINI20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER486,5%
VOLKSWAGEN GOLF375,0%
VOLKSWAGEN PASSAT293,9%
BMW SERIA 3273,7%
AUDI A4253,4%
NISSAN QASHQAI212,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,4%
AUDI A3141,9%
BMW SERIA 5141,9%
DACIA SANDERO131,8%
Toate (187)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN121,6%
OPEL ASTRA121,6%
AUDI A5111,5%
BMW X1111,5%
SKODA OCTAVIA111,5%
BMW X3101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
FORD FIESTA91,2%
HYUNDAI TUCSON91,2%
RENAULT MEGANE91,2%
SKODA FABIA91,2%
SUZUKI GRAND VITARA91,2%
AUDI Q581,1%
BMW SERIA 181,1%
VOLKSWAGEN POLO81,1%
VOLKSWAGEN SHARAN81,1%
DACIA SPRING70,9%
FORD FOCUS70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
MERCEDES-BENZ GLC70,9%
HYUNDAI I3060,8%
RENAULT KADJAR60,8%
VOLVO XC6060,8%
DACIA BIGSTER50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
KIA XCEED50,7%
MG ZS50,7%
RENAULT CLIO50,7%
TESLA MODEL 350,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
AUDI A140,5%
AUDI A640,5%
AUDI Q340,5%
BMW SERIA 440,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
PEUGEOT 30840,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SEAT LEON40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
FORD C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLK30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
RENAULT RAFALE30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD GALAXY20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ GLB20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG HS20,3%
MINI COOPER20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ID 320,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
BMW I710,1%
BMW SERIA 710,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET LACETTI10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DFSK E510,1%
DODGE NITRO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28838,7%
Compacte (C)14819,9%
Medii (D)11415,3%
Mici (B)7810,5%
Monovolume (MPV)597,9%
Mari și de lux (E)334,4%
Mini (A)111,5%
Neclasificate70,9%
Sport50,7%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65688,2%
Noi8811,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46162,0%
Benzină16622,3%
Hibrid729,7%
Electric243,2%
GPL212,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67090,1%
Companie749,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38251,3%
Berlină cu hayon14619,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11615,6%
Berlină8611,6%
Cabriolet81,1%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10313,8%
75-109 kW35948,3%
110-149 kW21228,5%
150-219 kW344,6%
220 kW și peste121,6%
Necompletat243,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc141,9%
1000-1399 cmc11415,3%
1400-1599 cmc20327,3%
1600-1999 cmc31842,7%
2000-2999 cmc679,0%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat243,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21121,9%
AUDI11111,5%
DACIA848,7%
BMW828,5%
OPEL656,7%
MERCEDES-BENZ586,0%
SKODA586,0%
FORD515,3%
RENAULT383,9%
SUZUKI272,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT192,0%
HYUNDAI161,7%
NISSAN161,7%
SEAT161,7%
TOYOTA151,6%
CITROEN141,5%
VOLVO101,0%
MITSUBISHI90,9%
KIA80,8%
LAND ROVER80,8%
FIAT70,7%
MAZDA60,6%
JEEP50,5%
CHEVROLET40,4%
MINI40,4%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
DAIHATSU20,2%
HONDA20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHERY10,1%
DAEWOO10,1%
JAECOO10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5971,1%
Export2428,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1720,5%
OPEL1518,1%
AUDI89,6%
DACIA67,2%
FORD67,2%
MERCEDES-BENZ44,8%
NISSAN44,8%
BMW33,6%
RENAULT33,6%
SKODA33,6%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO22,4%
ALFA ROMEO11,2%
CHEVROLET11,2%
CITROEN11,2%
FERRARI11,2%
FIAT11,2%
HYUNDAI11,2%
LAND ROVER11,2%
MITSUBISHI11,2%
PEUGEOT11,2%
SUZUKI11,2%
TOYOTA11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.