Înmatriculări în județul Harghita, iunie 2026

Noi176+29,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare458-11,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări917+0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri126

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 18 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 15 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 59 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 102 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002018
200203
200302
200407
200501
2006013
2007014
2008020
2009031
2010028
2011044
2012046
2013017
2014037
2015026
2016024
2017021
2018021
2019025
2020012
2021020
2022015
202303
2024155
2025594
20261021

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15624,6%
VOLKSWAGEN6810,7%
RENAULT558,7%
SKODA436,8%
AUDI365,7%
OPEL335,2%
FORD304,7%
BMW294,6%
MERCEDES-BENZ213,3%
HYUNDAI182,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI182,8%
SSANGYONG152,4%
BYD132,1%
TOYOTA132,1%
VOLVO132,1%
NISSAN111,7%
SEAT91,4%
KIA60,9%
MAZDA60,9%
CITROEN50,8%
TESLA50,8%
MITSUBISHI40,6%
PEUGEOT40,6%
CHERY30,5%
FIAT30,5%
CUPRA20,3%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
LAND ROVER20,3%
MG20,3%
SUBARU20,3%
CHEVROLET10,2%
JAECOO10,2%
OMODA10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER7511,8%
DACIA SANDERO426,6%
RENAULT CLIO274,3%
VOLKSWAGEN GOLF213,3%
DACIA LOGAN193,0%
OPEL ASTRA193,0%
AUDI A4152,4%
DACIA BIGSTER152,4%
SKODA OCTAVIA142,2%
FORD FOCUS101,6%
Toate (177)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT101,6%
RENAULT AUSTRAL91,4%
SKODA KODIAQ91,4%
NISSAN QASHQAI81,3%
HYUNDAI KONA71,1%
VOLKSWAGEN POLO71,1%
AUDI Q560,9%
BMW SERIA 160,9%
BMW SERIA 360,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
SKODA SUPERB60,9%
SSANGYONG TORRES60,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
AUDI A650,8%
BMW SERIA 550,8%
FORD FIESTA50,8%
OPEL CORSA50,8%
RENAULT MEGANE50,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN50,8%
VOLKSWAGEN TOURAN50,8%
VOLVO XC6050,8%
AUDI A340,6%
BMW X340,6%
BYD DOLPHIN SURF40,6%
FORD KUGA40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA KAROQ40,6%
SSANGYONG ACTYON40,6%
SSANGYONG KORANDO40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
TESLA MODEL 340,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
BMW X130,5%
DACIA LODGY30,5%
FORD MONDEO30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SUZUKI S-CROSS30,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
BYD SEAL 520,3%
BYD SEAL U20,3%
BYD SEALION 520,3%
CHERY TIGGO420,3%
CITROEN C3 AIRCROSS20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I3020,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN ID 320,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO V4020,3%
AUDI A110,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL 610,2%
BYD SEALION 710,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAECOO JAECOO510,2%
KIA SOUL10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN TERRANO10,2%
OMODA OMODA510,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27142,7%
Mici (B)13120,7%
Compacte (C)9815,5%
Medii (D)599,3%
Monovolume (MPV)386,0%
Mari și de lux (E)213,3%
Mini (A)81,3%
Sport30,5%
Utilitare30,5%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45872,2%
Noi17627,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26041,0%
Benzină20432,2%
Hibrid10316,2%
GPL396,2%
Electric284,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46272,9%
Companie17227,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29546,5%
Berlină cu hayon19430,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9314,7%
Berlină457,1%
Cabriolet50,8%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11918,8%
75-109 kW31649,8%
110-149 kW13921,9%
150-219 kW264,1%
220 kW și peste71,1%
Necompletat274,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc304,7%
1000-1399 cmc16325,7%
1400-1599 cmc17828,1%
1600-1999 cmc19731,1%
2000-2999 cmc335,2%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat284,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19521,3%
DACIA11712,8%
OPEL919,9%
SKODA707,6%
BMW545,9%
FORD515,6%
AUDI495,3%
SUZUKI444,8%
RENAULT404,4%
MERCEDES-BENZ293,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA272,9%
HYUNDAI232,5%
PEUGEOT192,1%
MITSUBISHI151,6%
SEAT141,5%
VOLVO121,3%
MAZDA91,0%
CHEVROLET80,9%
NISSAN70,8%
DAIHATSU60,7%
FIAT50,5%
CITROEN40,4%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
LADA30,3%
MINI30,3%
SSANGYONG30,3%
LEXUS20,2%
BYD10,1%
DAEWOO10,1%
DFSK10,1%
JAGUAR10,1%
KIA10,1%
LAND ROVER10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export10885,7%
Dezmembrare1814,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8164,3%
RENAULT1310,3%
AUDI54,0%
OPEL54,0%
VOLKSWAGEN54,0%
FORD43,2%
BMW32,4%
PEUGEOT32,4%
SKODA32,4%
MERCEDES-BENZ21,6%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA10,8%
NISSAN10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.