Înmatriculări în județul Hunedoara, iunie 2026

Noi134-14,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare571-16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări999+9,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri138

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 33 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 99 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002011
200202
200306
2004013
2005013
2006016
2007025
2008024
2009036
2010031
2011043
2012039
2013034
2014045
2015049
2016033
2017040
2018022
2019024
2020017
2021017
2022020
202304
202423
2025334
2026990

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11115,7%
VOLKSWAGEN9413,3%
AUDI578,1%
BMW527,4%
RENAULT486,8%
FORD466,5%
MERCEDES-BENZ324,5%
NISSAN314,4%
SKODA284,0%
HYUNDAI263,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL263,7%
PEUGEOT233,3%
SUZUKI192,7%
VOLVO131,8%
TOYOTA101,4%
CITROEN91,3%
MAZDA81,1%
SEAT81,1%
KIA71,0%
LAND ROVER71,0%
MG60,9%
TESLA60,9%
MINI40,6%
MITSUBISHI40,6%
SUBARU40,6%
BYD30,4%
HONDA30,4%
LEXUS30,4%
PORSCHE30,4%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
FIAT20,3%
GEELY20,3%
JEEP20,3%
SSANGYONG20,3%
CHRYSLER10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER426,0%
DACIA LOGAN284,0%
DACIA SANDERO243,4%
NISSAN QASHQAI233,3%
VOLKSWAGEN PASSAT233,3%
VOLKSWAGEN GOLF213,0%
AUDI A4182,6%
FORD FOCUS172,4%
BMW SERIA 5131,9%
HYUNDAI TUCSON131,9%
Toate (207)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO131,9%
BMW X3121,7%
DACIA BIGSTER121,7%
AUDI A6111,6%
OPEL ASTRA111,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
FORD FIESTA81,1%
RENAULT CLIO81,1%
RENAULT MEGANE81,1%
SKODA OCTAVIA81,1%
BMW X171,0%
RENAULT KADJAR71,0%
AUDI Q360,9%
PEUGEOT 200860,9%
PEUGEOT 300860,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN60,9%
VOLKSWAGEN TOURAN60,9%
AUDI A550,7%
BMW SERIA 150,7%
BMW SERIA 350,7%
FORD KUGA50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SKODA FABIA50,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
SUZUKI VITARA50,7%
TESLA MODEL 350,7%
VOLVO XC6050,7%
AUDI Q540,6%
BMW X540,6%
DACIA LODGY40,6%
HYUNDAI I3040,6%
HYUNDAI I4040,6%
MERCEDES-BENZ CLA40,6%
MERCEDES-BENZ ML40,6%
MINI COOPER40,6%
OPEL CORSA40,6%
PEUGEOT 30840,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
AUDI A330,4%
AUDI Q730,4%
CITROEN BERLINGO30,4%
FORD MONDEO30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
NISSAN JUKE30,4%
PEUGEOT 20730,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SKODA SUPERB30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,4%
AUDI Q220,3%
BMW SERIA 220,3%
BYD SEAL U20,3%
CHERY TIGGO720,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
GEELY STARRAY20,3%
LEXUS NX20,3%
MG HS20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA YETI20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI KABRIOLET10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BYD SEAL 510,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA CEED10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SOUL10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28540,4%
Compacte (C)11616,5%
Mici (B)11215,9%
Medii (D)8512,1%
Monovolume (MPV)588,2%
Mari și de lux (E)304,3%
Neclasificate91,3%
Mini (A)50,7%
Utilitare30,4%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57181,0%
Noi13419,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36251,3%
Benzină18526,2%
Hibrid10214,5%
GPL446,2%
Electric111,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62388,4%
Companie8211,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31544,7%
Berlină cu hayon16823,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12317,4%
Berlină8612,2%
Cabriolet81,1%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12417,6%
75-109 kW37052,5%
110-149 kW15622,1%
150-219 kW334,7%
220 kW și peste111,6%
Necompletat111,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc314,4%
1000-1399 cmc15722,3%
1400-1599 cmc20529,1%
1600-1999 cmc23433,2%
2000-2999 cmc638,9%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat111,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17717,7%
DACIA999,9%
AUDI959,5%
BMW858,5%
FORD737,3%
RENAULT707,0%
SKODA494,9%
OPEL474,7%
MERCEDES-BENZ464,6%
PEUGEOT343,4%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI242,4%
TOYOTA212,1%
SEAT202,0%
SUZUKI191,9%
NISSAN181,8%
MITSUBISHI161,6%
CITROEN131,3%
KIA131,3%
MAZDA101,0%
VOLVO101,0%
LAND ROVER90,9%
FIAT70,7%
CHEVROLET50,5%
DAEWOO40,4%
JEEP40,4%
LEXUS40,4%
MG30,3%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
HONDA20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LYNK&CO10,1%
REPLICA10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8863,8%
Export4935,5%
Înmatriculat pentru export10,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2618,8%
VOLKSWAGEN2215,9%
OPEL1813,0%
FORD139,4%
RENAULT128,7%
MERCEDES-BENZ64,3%
BMW53,6%
AUDI42,9%
MAZDA42,9%
DAEWOO32,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,2%
SKODA32,2%
ALFA ROMEO21,4%
CITROEN21,4%
PEUGEOT21,4%
VOLVO21,4%
CHEVROLET10,7%
DAIHATSU10,7%
JAGUAR10,7%
KIA10,7%
LANCIA10,7%
MG10,7%
MITSUBISHI10,7%
PORSCHE10,7%
SEAT10,7%
TOYOTA10,7%
VAUXHALL10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.