Înmatriculări în județul Giurgiu, iunie 2026

Noi48+65,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare183-25,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări856-12,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri45

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 14 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 34 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200200
200302
200402
200501
200605
200707
2008010
200905
2010010
201109
2012017
2013018
2014014
201509
2016011
201708
201807
2019011
2020015
202108
202206
202302
202401
2025143
2026340

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3816,5%
VOLKSWAGEN3716,0%
BMW3113,4%
RENAULT156,5%
AUDI135,6%
PEUGEOT93,9%
FORD83,5%
SKODA83,5%
HYUNDAI73,0%
MAZDA73,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ62,6%
VOLVO62,6%
TOYOTA52,2%
MG41,7%
OPEL41,7%
CHERY31,3%
CITROEN31,3%
KIA31,3%
NISSAN31,3%
TESLA31,3%
BYD20,9%
CUPRA20,9%
GEELY20,9%
LAND ROVER20,9%
MITSUBISHI20,9%
SEAT20,9%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
SSANGYONG10,4%
SUBARU10,4%
SUZUKI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER146,1%
DACIA LOGAN125,2%
VOLKSWAGEN GOLF93,9%
VOLKSWAGEN PASSAT93,9%
BMW SERIA 583,5%
BMW SERIA 373,1%
HYUNDAI TUCSON62,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,6%
AUDI A452,2%
DACIA LODGY52,2%
Toate (103)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA52,2%
BMW X341,7%
DACIA SANDERO41,7%
PEUGEOT 200841,7%
RENAULT MEGANE41,7%
BMW SERIA 431,3%
CHERY TIGGO431,3%
KIA SPORTAGE31,3%
MAZDA CX-531,3%
MG ZS31,3%
TESLA MODEL 331,3%
VOLKSWAGEN TOURAN31,3%
AUDI A320,9%
AUDI A520,9%
AUDI A620,9%
BMW SERIA 120,9%
BMW X620,9%
CUPRA FORMENTOR20,9%
DACIA BIGSTER20,9%
FORD FIESTA20,9%
FORD FOCUS20,9%
FORD MONDEO20,9%
GEELY CITYRAY20,9%
MAZDA 620,9%
MAZDA CX-3020,9%
NISSAN QASHQAI20,9%
OPEL ASTRA20,9%
OPEL MERIVA20,9%
PEUGEOT 300820,9%
PEUGEOT 30820,9%
RENAULT CAPTUR20,9%
RENAULT KADJAR20,9%
RENAULT TALISMAN20,9%
TOYOTA C-HR20,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,9%
VOLVO V4020,9%
ALFA ROMEO 15910,4%
AUDI A110,4%
AUDI A810,4%
BMW SERIA 210,4%
BMW X210,4%
BMW X410,4%
BMW X510,4%
BYD DOLPHIN SURF10,4%
BYD SEAL U10,4%
CHEVROLET ORLANDO10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C4 PICASSO10,4%
CITROEN C810,4%
DACIA JOGGER10,4%
FORD GRAND C-MAX10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HONDA HR-V10,4%
HYUNDAI I3010,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LAND ROVER EVOQUE10,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,4%
MERCEDES-BENZ GL10,4%
MG HS10,4%
MITSUBISHI OUTLANDER10,4%
MITSUBISHI SPACE STAR10,4%
NISSAN JUKE10,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SEAT LEON10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA RAPID10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUBARU FORESTER10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN ARTEON10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN POLO10,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO XC4010,4%
VOLVO XC6010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8536,8%
Medii (D)4218,2%
Compacte (C)3716,0%
Mici (B)2611,3%
Monovolume (MPV)2310,0%
Mari și de lux (E)125,2%
Neclasificate31,3%
Mini (A)10,4%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18379,2%
Noi4820,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10746,3%
Benzină6226,8%
Hibrid4419,0%
GPL135,6%
Electric52,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21090,9%
Companie219,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9742,0%
Berlină5021,6%
Berlină cu hayon4820,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3113,4%
Cupeu31,3%
Cabriolet20,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4017,3%
75-109 kW9842,4%
110-149 kW7432,0%
150-219 kW93,9%
220 kW și peste52,2%
Necompletat52,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc93,9%
1000-1399 cmc3716,0%
1400-1599 cmc8436,4%
1600-1999 cmc7833,8%
2000-2999 cmc177,4%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat52,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14617,1%
VOLKSWAGEN13515,8%
BMW9310,9%
OPEL8710,2%
SKODA667,7%
FORD576,7%
RENAULT566,5%
AUDI424,9%
MERCEDES-BENZ384,4%
PEUGEOT222,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,2%
SEAT161,9%
KIA131,5%
CITROEN80,9%
TOYOTA70,8%
FIAT60,7%
VOLVO50,6%
LAND ROVER40,5%
MAZDA40,5%
SMART40,5%
ALFA ROMEO30,4%
DAEWOO30,4%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
MITSUBISHI20,2%
SUZUKI20,2%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
NISSAN10,1%
PORSCHE10,1%
QUATTRO10,1%
SAAB10,1%
STEMA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2862,2%
Dezmembrare1737,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW613,3%
MERCEDES-BENZ613,3%
DACIA511,1%
OPEL511,1%
VOLKSWAGEN511,1%
AUDI48,9%
PEUGEOT36,7%
FORD24,4%
RENAULT24,4%
DAEWOO12,2%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,2%
MITSUBISHI12,2%
SEAT12,2%
SSANGYONG12,2%
SUZUKI12,2%
VOLVO12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.