Înmatriculări în județul Gorj, iunie 2026

Noi105+72,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare456-22,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.011+5,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri31

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 30 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 75 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200201
200304
200408
2005010
200609
2007016
2008022
2009025
2010040
2011038
2012024
2013033
2014039
2015026
2016038
2017026
2018018
2019017
2020016
2021016
2022013
202302
202402
2025301
2026750

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7613,5%
BMW7413,2%
DACIA6511,6%
RENAULT549,6%
AUDI478,4%
MERCEDES-BENZ264,6%
OPEL264,6%
NISSAN213,7%
FORD173,0%
SEAT142,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA142,5%
TOYOTA142,5%
HYUNDAI112,0%
SUZUKI112,0%
MG101,8%
PEUGEOT101,8%
CITROEN81,4%
GEELY81,4%
VOLVO61,1%
CHERY50,9%
KIA50,9%
FIAT40,7%
HONDA40,7%
JAGUAR40,7%
MAZDA40,7%
BYD30,5%
CHEVROLET30,5%
LAND ROVER30,5%
MINI30,5%
PORSCHE30,5%
SMART20,4%
CUPRA10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LANCIA10,2%
SANTANA10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF274,8%
DACIA DUSTER264,7%
AUDI A4193,4%
BMW SERIA 3193,4%
DACIA LOGAN162,9%
DACIA SANDERO162,9%
NISSAN QASHQAI152,7%
BMW SERIA 5142,5%
RENAULT CLIO132,3%
VOLKSWAGEN PASSAT132,3%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA122,2%
RENAULT MEGANE122,2%
AUDI A6101,8%
SUZUKI GRAND VITARA91,6%
MG HS81,4%
RENAULT KADJAR81,4%
SKODA OCTAVIA81,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,4%
VOLKSWAGEN TOURAN81,4%
BMW SERIA 171,3%
BMW X171,3%
BMW X371,3%
VOLKSWAGEN POLO71,3%
BMW SERIA 461,1%
SEAT IBIZA61,1%
AUDI A350,9%
AUDI Q550,9%
GEELY CITYRAY50,9%
SEAT LEON50,9%
BMW X440,7%
CHERY TIGGO440,7%
FORD FOCUS40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
OPEL CORSA40,7%
OPEL MOKKA40,7%
PEUGEOT 300840,7%
RENAULT CAPTUR40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
TOYOTA COROLLA40,7%
VOLKSWAGEN CC40,7%
AUDI A530,5%
BMW X530,5%
BMW X630,5%
DACIA BIGSTER30,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD KUGA30,5%
GEELY STARRAY30,5%
HONDA CIVIC30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
OPEL MERIVA30,5%
PEUGEOT 200830,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT AUSTRAL30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
BYD SEALION 720,4%
CITROEN C5 AIRCROSS20,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD PUMA20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI KONA20,4%
JAGUAR XF20,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ VIANO20,4%
MG ZS20,4%
MINI COOPER20,4%
NISSAN JUKE20,4%
PEUGEOT 30820,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO XC6020,4%
AUDI 10010,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S410,2%
AUDI TT10,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X210,2%
BMW X710,2%
BYD SEAL 610,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA LEON10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BARCHETTA10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA STONIC10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MINI MINI10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL KARL10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
SANTANA SAMURAI10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAROQ10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21237,8%
Compacte (C)11119,8%
Medii (D)7513,4%
Mici (B)7413,2%
Monovolume (MPV)427,5%
Mari și de lux (E)305,3%
Mini (A)71,2%
Sport61,1%
Neclasificate30,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45681,3%
Noi10518,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30955,1%
Benzină13423,9%
Hibrid8014,3%
GPL325,7%
Electric61,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53194,7%
Companie305,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23141,2%
Berlină cu hayon12422,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9817,5%
Berlină9516,9%
Cupeu112,0%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10118,0%
75-109 kW28550,8%
110-149 kW13724,4%
150-219 kW223,9%
220 kW și peste101,8%
Necompletat61,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc234,1%
1000-1399 cmc11220,0%
1400-1599 cmc15728,0%
1600-1999 cmc22540,1%
2000-2999 cmc376,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat61,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19819,6%
BMW16316,1%
DACIA11911,8%
AUDI757,4%
OPEL595,8%
RENAULT595,8%
FORD474,6%
MERCEDES-BENZ464,5%
SKODA383,8%
SUZUKI282,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT222,2%
PEUGEOT191,9%
NISSAN171,7%
HYUNDAI161,6%
FIAT141,4%
TOYOTA121,2%
MAZDA90,9%
CITROEN70,7%
DAEWOO70,7%
LAND ROVER70,7%
SMART60,6%
VOLVO60,6%
KIA50,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
MINI40,4%
PORSCHE30,3%
CHEVROLET20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MITSUBISHI20,2%
DODGE10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
LADA10,1%
MAN10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1651,6%
Export1548,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN619,4%
BMW412,9%
MERCEDES-BENZ412,9%
AUDI39,7%
DACIA26,5%
OPEL26,5%
PEUGEOT26,5%
SEAT26,5%
FORD13,2%
HONDA13,2%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PORSCHE13,2%
RENAULT13,2%
SKODA13,2%
SUZUKI13,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.