Înmatriculări în județul Dâmbovița, iunie 2026

Noi126+75,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare602-17,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.389-11,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri86

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 10 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 53 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 45 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 35 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 90 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200204
200201
200302
200402
200508
2006012
2007010
2008020
2009021
2010031
2011050
2012059
2013053
2014061
2015047
2016045
2017038
2018133
2019026
2020024
2021017
2022022
202307
202404
2025355
2026900

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13318,3%
DACIA8611,8%
BMW719,8%
RENAULT689,3%
SKODA476,5%
AUDI466,3%
MERCEDES-BENZ395,4%
HYUNDAI304,1%
TOYOTA294,0%
FORD283,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN202,7%
OPEL202,7%
PEUGEOT182,5%
VOLVO131,8%
KIA121,6%
SEAT121,6%
BYD81,1%
CITROEN81,1%
MITSUBISHI60,8%
SUZUKI50,7%
CHERY40,5%
TESLA40,5%
FIAT30,4%
MG30,4%
LAND ROVER20,3%
MAZDA20,3%
PORSCHE20,3%
CUPRA10,1%
FERRARI10,1%
GEELY10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF375,1%
VOLKSWAGEN PASSAT375,1%
DACIA DUSTER365,0%
DACIA LOGAN304,1%
RENAULT MEGANE253,4%
SKODA OCTAVIA253,4%
BMW SERIA 5202,8%
BMW SERIA 3192,6%
NISSAN QASHQAI162,2%
HYUNDAI TUCSON152,1%
Toate (186)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO141,9%
TOYOTA YARIS CROSS131,8%
AUDI A4111,5%
DACIA SANDERO111,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,5%
RENAULT CLIO101,4%
RENAULT KADJAR101,4%
AUDI A691,2%
SKODA FABIA91,2%
AUDI A381,1%
BMW X381,1%
FORD KUGA81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
SEAT LEON81,1%
VOLKSWAGEN CADDY81,1%
AUDI A571,0%
FORD FOCUS71,0%
HYUNDAI KONA71,0%
KIA SPORTAGE71,0%
SKODA SUPERB71,0%
BMW SERIA 160,8%
BMW SERIA 460,8%
OPEL ASTRA60,8%
OPEL CORSA60,8%
PEUGEOT 300860,8%
RENAULT CAPTUR60,8%
AUDI Q550,7%
HYUNDAI I3050,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
BMW X140,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
RENAULT ESPACE40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT IBIZA40,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
VOLVO XC9040,6%
DACIA DOKKER30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD TRANSIT30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
TESLA MODEL Y30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V4030,4%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
BYD SEAL 620,3%
BYD SEAL U20,3%
CHERY TIGGO420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
KIA NIRO20,3%
KIA XCEED20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI GRANDIS20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI GRAND VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLVO XC6020,3%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
BMW IX310,1%
BMW SERIA 710,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEALION 510,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FERRARI AMALFI10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
KIA CEED10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLE10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MG MG310,1%
NISSAN ARMADA NISMO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN NOTE10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL ADAM10,1%
OPEL GRANDLAND10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 500810,1%
PEUGEOT 50810,1%
PEUGEOT PARTNER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24633,8%
Compacte (C)15521,3%
Medii (D)11015,1%
Mici (B)10113,9%
Monovolume (MPV)527,1%
Mari și de lux (E)446,0%
Mini (A)60,8%
Sport60,8%
Neclasificate40,5%
Utilitare40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60282,7%
Noi12617,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35648,9%
Benzină19226,4%
Hibrid12417,0%
GPL385,2%
Electric182,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64889,0%
Companie7910,9%
Persoană străină10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28739,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15120,7%
Berlină13919,1%
Berlină cu hayon13118,0%
Cupeu131,8%
Cabriolet71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15020,6%
75-109 kW31242,9%
110-149 kW19827,2%
150-219 kW344,7%
220 kW și peste172,3%
Necompletat172,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,4%
1000-1399 cmc14419,8%
1400-1599 cmc23231,9%
1600-1999 cmc24533,7%
2000-2999 cmc517,0%
3000 cmc și peste60,8%
Necompletat182,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26318,9%
DACIA18913,6%
BMW16111,6%
OPEL1188,5%
FORD1037,4%
SKODA936,7%
RENAULT775,5%
AUDI644,6%
MERCEDES-BENZ554,0%
PEUGEOT402,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT302,2%
HYUNDAI282,0%
NISSAN201,4%
TOYOTA201,4%
FIAT181,3%
CITROEN161,2%
LAND ROVER110,8%
MAZDA110,8%
CHEVROLET90,6%
VOLVO90,6%
HONDA80,6%
DAEWOO50,4%
MITSUBISHI50,4%
TESLA50,4%
JEEP40,3%
KIA40,3%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
SUZUKI30,2%
BYD10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%
YAMAHA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5361,6%
Export3338,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1315,1%
BMW910,5%
DACIA910,5%
OPEL89,3%
RENAULT89,3%
MERCEDES-BENZ78,1%
PEUGEOT67,0%
SKODA55,8%
AUDI44,7%
FORD44,7%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT44,7%
FIAT33,5%
CITROEN22,3%
LEXUS11,2%
PORSCHE11,2%
SUZUKI11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.