Înmatriculări VOLKSWAGEN GOLF, februarie 2023

Noi46+4,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.510-10,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri363

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 128 noinov 24: 1.627 rulate, prima înmatricularedec 24: 192 noidec 24: 1.629 rulate, prima înmatriculareian 25: 190 noiian 25: 1.359 rulate, prima înmatricularefeb 25: 180 noifeb 25: 1.677 rulate, prima înmatricularemar 25: 154 noimar 25: 1.820 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 noiapr 25: 1.773 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 noimai 25: 1.638 rulate, prima înmatriculareiun 25: 135 noiiun 25: 1.488 rulate, prima înmatriculareiul 25: 116 noiiul 25: 1.736 rulate, prima înmatriculareaug 25: 79 noiaug 25: 1.459 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 1.657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 124 noioct 25: 1.848 rulate, prima înmatricularenov 25: 107 noinov 25: 1.558 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 1.395 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 1.164 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 noifeb 26: 1.432 rulate, prima înmatricularemar 26: 197 noimar 26: 1.486 rulate, prima înmatriculareapr 26: 160 noiapr 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemai 26: 157 noimai 26: 1.215 rulate, prima înmatriculareiun 26: 136 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 162 noiiul 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 196 noiaug 26: 1.124 rulate, prima înmatricularesep 26: 78 noisep 26: 1.277 rulate, prima înmatriculareoct 26: 103 noioct 26: 1.203 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241281.627
dec 241921.629
ian 251901.359
feb 251801.677
mar 251541.820
apr 251181.773
mai 251731.638
iun 251351.488
iul 251161.736
aug 25791.459
sep 25631.657
oct 251241.848
nov 251071.558
dec 252631.395
ian 261211.164
feb 26821.432
mar 261971.486
apr 261601.235
mai 261571.215
iun 261361.235
iul 261621.235
aug 261961.124
sep 26781.277
oct 261031.203

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 20 rulate, prima înmatriculare2001: 34 rulate, prima înmatriculare2002: 29 rulate, prima înmatriculare2003: 47 rulate, prima înmatriculare2004: 80 rulate, prima înmatriculare2005: 133 rulate, prima înmatriculare2006: 116 rulate, prima înmatriculare2007: 135 rulate, prima înmatriculare2008: 138 rulate, prima înmatriculare2009: 179 rulate, prima înmatriculare2010: 136 rulate, prima înmatriculare2011: 89 rulate, prima înmatriculare2012: 74 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 45 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
1999013
2000020
2001034
2002029
2003047
2004080
20050133
20060116
20070135
20080138
20090179
20100136
2011089
2012074
2013049
2014057
2015037
2016035
2017025
2018031
2019023
202007
202105
2022454
202310

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.556100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1127,2%
Suceava956,1%
Bihor805,1%
Arad704,5%
Cluj694,4%
Timiș613,9%
Mureș523,3%
Iași513,3%
Prahova513,3%
Sibiu473,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov422,7%
Dolj422,7%
Argeș412,6%
Neamț402,6%
Alba362,3%
Gorj362,3%
Hunedoara352,2%
Mehedinți352,2%
Bistrița-Năsăud342,2%
Galați342,2%
Ilfov342,2%
Satu Mare342,2%
Botoșani332,1%
Constanța332,1%
Dâmbovița332,1%
Maramureș332,1%
Bacău312,0%
Vrancea312,0%
Vâlcea301,9%
Sălaj281,8%
Harghita241,5%
Olt231,5%
Caraș-Severin221,4%
Covasna191,2%
Vaslui181,2%
Giurgiu130,8%
Brăila120,8%
Buzău120,8%
Ialomița100,6%
Teleorman70,4%
Tulcea70,4%
Călărași60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.51097,0%
Noi463,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină90758,3%
Benzină63440,7%
Hibrid140,9%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.44092,5%
Companie1167,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.08369,6%
Berlină cu hayon42427,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)473,0%
Cabriolet20,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW38424,7%
75-109 kW1.00464,5%
110-149 kW1539,8%
150-219 kW110,7%
220 kW și peste40,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc90,6%
1000-1399 cmc44628,7%
1400-1599 cmc38224,6%
1600-1999 cmc71946,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25570,2%
Export10829,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.