Înmatriculări TESLA, aprilie 2025

Noi70-65,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare138+176,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări76+68,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri7

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 86 noinov 24: 64 rulate, prima înmatricularedec 24: 201 noidec 24: 90 rulate, prima înmatriculareian 25: 125 noiian 25: 95 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 112 rulate, prima înmatricularemar 25: 39 noimar 25: 145 rulate, prima înmatriculareapr 25: 70 noiapr 25: 138 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 149 rulate, prima înmatriculareiun 25: 25 noiiun 25: 143 rulate, prima înmatriculareiul 25: 61 noiiul 25: 143 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 122 rulate, prima înmatricularesep 25: 102 noisep 25: 142 rulate, prima înmatriculareoct 25: 259 noioct 25: 168 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 159 rulate, prima înmatricularedec 25: 89 noidec 25: 174 rulate, prima înmatriculareian 26: 232 noiian 26: 139 rulate, prima înmatricularefeb 26: 192 noifeb 26: 138 rulate, prima înmatricularemar 26: 121 noimar 26: 166 rulate, prima înmatriculareapr 26: 107 noiapr 26: 194 rulate, prima înmatricularemai 26: 149 noimai 26: 186 rulate, prima înmatriculareiun 26: 658 noiiun 26: 191 rulate, prima înmatriculareiul 26: 100 noiiul 26: 185 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 137 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 noisep 26: 132 rulate, prima înmatriculareoct 26: 389 noioct 26: 143 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248664
dec 2420190
ian 2512595
feb 2556112
mar 2539145
apr 2570138
mai 2547149
iun 2525143
iul 2561143
aug 25121122
sep 25102142
oct 25259168
nov 25121159
dec 2589174
ian 26232139
feb 26192138
mar 26121166
apr 26107194
mai 26149186
iun 26658191
iul 26100185
aug 265137
sep 2619132
oct 26389143

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801002014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 83 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 57 noi201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201401
201502
201603
201700
201801
2019083
2020024
2021016
202203
202304
2024131
2025570

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MODEL 313665,4%
MODEL Y5928,4%
MODEL X83,8%
MODEL S52,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)13665,4%
SUV6732,2%
Mari și de lux (E)52,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8540,9%
Cluj115,3%
Ilfov115,3%
Brașov104,8%
Argeș83,8%
Constanța83,8%
Bihor62,9%
Iași52,4%
Satu Mare52,4%
Timiș52,4%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău41,9%
Mureș41,9%
Prahova41,9%
Sibiu41,9%
Alba31,4%
Buzău31,4%
Dolj31,4%
Suceava31,4%
Vaslui31,4%
Bistrița-Năsăud21,0%
Covasna21,0%
Dâmbovița21,0%
Gorj21,0%
Ialomița21,0%
Tulcea21,0%
Vâlcea21,0%
Arad10,5%
Călărași10,5%
Caraș-Severin10,5%
Galați10,5%
Harghita10,5%
Hunedoara10,5%
Sălaj10,5%
Teleorman10,5%
Vrancea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13866,3%
Noi7033,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Electric208100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie13966,8%
Persoană fizică6933,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină13665,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6631,7%
Berlină cu hayon62,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,5%
220 kW și peste21,0%
Necompletat20598,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
Necompletat208100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3242,1%
Cluj79,2%
Brașov56,6%
Ilfov56,6%
Dolj33,9%
Neamț33,9%
Timiș33,9%
Giurgiu22,6%
Gorj22,6%
Iași22,6%
Toate (20)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș22,6%
Prahova22,6%
Bistrița-Năsăud11,3%
Brăila11,3%
Călărași11,3%
Constanța11,3%
Galați11,3%
Ialomița11,3%
Sălaj11,3%
Tulcea11,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export685,7%
Înmatriculat pentru export114,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.