Înmatriculări SUZUKI, februarie 2023

Noi272+73,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare333-4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări865+15,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 288 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 327 noidec 24: 285 rulate, prima înmatriculareian 25: 354 noiian 25: 263 rulate, prima înmatricularefeb 25: 388 noifeb 25: 343 rulate, prima înmatricularemar 25: 358 noimar 25: 354 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 342 rulate, prima înmatricularemai 25: 318 noimai 25: 301 rulate, prima înmatriculareiun 25: 299 noiiun 25: 298 rulate, prima înmatriculareiul 25: 560 noiiul 25: 355 rulate, prima înmatriculareaug 25: 423 noiaug 25: 274 rulate, prima înmatricularesep 25: 143 noisep 25: 287 rulate, prima înmatriculareoct 25: 233 noioct 25: 331 rulate, prima înmatricularenov 25: 256 noinov 25: 256 rulate, prima înmatricularedec 25: 300 noidec 25: 314 rulate, prima înmatriculareian 26: 250 noiian 26: 240 rulate, prima înmatricularefeb 26: 285 noifeb 26: 289 rulate, prima înmatricularemar 26: 243 noimar 26: 337 rulate, prima înmatriculareapr 26: 232 noiapr 26: 299 rulate, prima înmatricularemai 26: 262 noimai 26: 257 rulate, prima înmatriculareiun 26: 297 noiiun 26: 234 rulate, prima înmatriculareiul 26: 307 noiiul 26: 241 rulate, prima înmatriculareaug 26: 225 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 298 noisep 26: 233 rulate, prima înmatriculareoct 26: 411 noioct 26: 256 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24288276
dec 24327285
ian 25354263
feb 25388343
mar 25358354
apr 25322342
mai 25318301
iun 25299298
iul 25560355
aug 25423274
sep 25143287
oct 25233331
nov 25256256
dec 25300314
ian 26250240
feb 26285289
mar 26243337
apr 26232299
mai 26262257
iun 26297234
iul 26307241
aug 26225210
sep 26298233
oct 26411256

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1999: 48 rulate, prima înmatriculare1999: 17 rulate, prima înmatriculare2000: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 32 rulate, prima înmatriculare2004: 40 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 6 rulate, prima înmatriculare2011: 8 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 243 noi2023: 29 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999048
1999017
2000012
2001011
2002018
2003032
2004040
2005021
2006028
2007035
2008011
2009014
201006
201108
201202
201304
201404
201503
201606
201706
201803
201903
202001
202100
20222430
2023290

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VITARA17228,4%
GRAND VITARA16927,9%
SX413822,8%
JIMNY447,3%
SWIFT274,5%
IGNIS244,0%
SAMURAI152,5%
ALTO30,5%
S-CROSS30,5%
SPLASH30,5%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
WAGON R20,3%
41310,2%
BALENO10,2%
CELERIO10,2%
LIANA10,2%
SWACE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV54189,4%
Mini (A)325,3%
Mici (B)284,6%
Neclasificate20,3%
Compacte (C)20,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7913,1%
Hunedoara355,8%
Iași345,6%
Cluj274,5%
Brașov244,0%
Satu Mare244,0%
Gorj233,8%
Maramureș233,8%
Sibiu233,8%
Timiș233,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș213,5%
Suceava203,3%
Bihor193,1%
Alba172,8%
Prahova172,8%
Argeș162,6%
Harghita162,6%
Bistrița-Năsăud132,1%
Neamț132,1%
Vâlcea122,0%
Arad111,8%
Covasna111,8%
Bacău101,7%
Buzău101,7%
Caraș-Severin101,7%
Dolj101,7%
Constanța91,5%
Ilfov91,5%
Mehedinți71,2%
Galați61,0%
Sălaj61,0%
Dâmbovița50,8%
Botoșani40,7%
Brăila40,7%
Vaslui40,7%
Giurgiu20,3%
Teleorman20,3%
Vrancea20,3%
Călărași10,2%
Ialomița10,2%
Olt10,2%
Tulcea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33355,0%
Noi27245,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid27445,3%
Benzină17428,8%
Motorină15726,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52086,0%
Companie8514,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon32453,6%
Break24740,8%
Cabriolet335,5%
Berlină10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19231,7%
75-109 kW41167,9%
110-149 kW20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc81,3%
1000-1399 cmc33755,7%
1400-1599 cmc9315,4%
1600-1999 cmc16427,1%
2000-2999 cmc30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București16719,3%
Harghita475,4%
Cluj424,9%
Maramureș424,9%
Suceava323,7%
Bacău313,6%
Mureș303,5%
Gorj293,4%
Alba263,0%
Argeș263,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova263,0%
Iași252,9%
Hunedoara232,7%
Brașov222,5%
Buzău222,5%
Vâlcea222,5%
Neamț202,3%
Bihor192,2%
Covasna192,2%
Sibiu172,0%
Ilfov151,7%
Bistrița-Năsăud131,5%
Mehedinți131,5%
Sălaj131,5%
Timiș121,4%
Vrancea121,4%
Arad111,3%
Constanța101,2%
Brăila91,0%
Olt91,0%
Dolj80,9%
Caraș-Severin70,8%
Dâmbovița70,8%
Satu Mare70,8%
Ialomița60,7%
Vaslui60,7%
Botoșani50,6%
Galați50,6%
Călărași30,3%
Giurgiu30,3%
Teleorman30,3%
Tulcea10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2452,2%
Dezmembrare2145,7%
Înmatriculat pentru export12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.