Înmatriculări SSANGYONG, iunie 2026

Noi442+111,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare14-50,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări89+85,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 181 noinov 24: 14 rulate, prima înmatricularedec 24: 161 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 221 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 216 noifeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 211 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 180 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 233 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 209 noiiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 242 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 227 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 157 noioct 25: 29 rulate, prima înmatricularenov 25: 188 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 629 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 59 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 81 noiapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 442 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 160 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418114
dec 2416120
ian 252219
feb 2521627
mar 2521126
apr 2518021
mai 2523319
iun 2520928
iul 2524222
aug 2522721
sep 2518019
oct 2515729
nov 2518816
dec 2562915
ian 265913
feb 267431
mar 266723
apr 268124
mai 269323
iun 2644214
iul 2616025
aug 263415
sep 263014
oct 262217

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2002: 1 noi2004: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2025: 408 noi2026: 23 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200210
200200
200300
200401
200500
200600
200701
200800
200901
201000
201100
201200
201300
201400
201501
201602
201702
201804
201900
202001
202101
202200
202300
2024100
20254080
2026230

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KORANDO15634,2%
TORRES10222,4%
ACTYON8518,6%
TIVOLI6514,3%
REXTON449,6%
KG MOBILITY TORRRES EVX20,4%
RODIUS10,2%
TORRRES EVX10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45299,1%
Neclasificate30,7%
Monovolume (MPV)10,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București9220,2%
Constanța7316,0%
Argeș286,1%
Mureș275,9%
Bacău245,3%
Cluj183,9%
Maramureș173,7%
Prahova173,7%
Dolj163,5%
Timiș163,5%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Harghita153,3%
Satu Mare153,3%
Bistrița-Năsăud143,1%
Iași122,6%
Sibiu112,4%
Galați102,2%
Bihor81,8%
Vaslui71,5%
Ilfov61,3%
Brașov51,1%
Tulcea40,9%
Neamț30,7%
Călărași20,4%
Caraș-Severin20,4%
Hunedoara20,4%
Suceava20,4%
Alba10,2%
Botoșani10,2%
Brăila10,2%
Dâmbovița10,2%
Giurgiu10,2%
Gorj10,2%
Ialomița10,2%
Mehedinți10,2%
Teleorman10,2%
Vâlcea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi44296,9%
Rulate, prima înmatriculare143,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină25856,6%
Hibrid12727,9%
Motorină5111,2%
Electric204,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie34174,8%
Persoană fizică11525,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break456100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW71,5%
110-149 kW42994,1%
Necompletat204,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc38885,1%
1600-1999 cmc10,2%
2000-2999 cmc4710,3%
Necompletat204,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1921,3%
Cluj66,7%
Constanța66,7%
Ilfov66,7%
Brașov44,5%
Călărași44,5%
Prahova44,5%
Argeș33,4%
Bacău33,4%
Bihor33,4%
Toate (31)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Harghita33,4%
Iași33,4%
Alba22,2%
Dolj22,2%
Maramureș22,2%
Neamț22,2%
Suceava22,2%
Vaslui22,2%
Arad11,1%
Bistrița-Năsăud11,1%
Botoșani11,1%
Brăila11,1%
Covasna11,1%
Dâmbovița11,1%
Hunedoara11,1%
Ialomița11,1%
Olt11,1%
Sibiu11,1%
Timiș11,1%
Tulcea11,1%
Vâlcea11,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare350,0%
Export350,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.