Înmatriculări SSANGYONG, ianuarie 2024

Noi252+89,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15-6,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări52+18,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 181 noinov 24: 14 rulate, prima înmatricularedec 24: 161 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 221 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 216 noifeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 211 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 180 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 233 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 209 noiiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 242 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 227 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 157 noioct 25: 29 rulate, prima înmatricularenov 25: 188 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 629 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 59 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 81 noiapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 442 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 160 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418114
dec 2416120
ian 252219
feb 2521627
mar 2521126
apr 2518021
mai 2523319
iun 2520928
iul 2524222
aug 2522721
sep 2518019
oct 2515729
nov 2518816
dec 2562915
ian 265913
feb 267431
mar 266723
apr 268124
mai 269323
iun 2644214
iul 2616025
aug 263415
sep 263014
oct 262217

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002502004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2023: 243 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200500
200603
200701
200800
200900
201000
201105
201200
201300
201401
201501
201602
201700
201800
201901
202000
202100
202290
20232430

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KORANDO12647,2%
TIVOLI GRAND5520,6%
TIVOLI3412,7%
TORRES269,7%
REXTON228,2%
KYRON31,1%
ACTYON10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV267100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București10940,8%
Constanța269,7%
Dolj134,9%
Iași134,9%
Ilfov124,5%
Cluj93,4%
Brașov83,0%
Satu Mare72,6%
Bihor62,2%
Maramureș51,9%
Toate (38)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș51,9%
Bacău41,5%
Prahova41,5%
Tulcea41,5%
Argeș31,1%
Brăila31,1%
Covasna31,1%
Dâmbovița31,1%
Hunedoara31,1%
Mureș31,1%
Vaslui31,1%
Caraș-Severin20,7%
Galați20,7%
Gorj20,7%
Suceava20,7%
Arad10,4%
Bistrița-Năsăud10,4%
Botoșani10,4%
Buzău10,4%
Călărași10,4%
Giurgiu10,4%
Harghita10,4%
Ialomița10,4%
Mehedinți10,4%
Neamț10,4%
Olt10,4%
Sibiu10,4%
Vrancea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi25294,4%
Rulate, prima înmatriculare155,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină23086,1%
Motorină3312,4%
Electric41,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15457,7%
Companie11342,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break267100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW93,4%
110-149 kW25495,1%
Necompletat41,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc23186,5%
1600-1999 cmc103,7%
2000-2999 cmc228,2%
Necompletat41,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București815,4%
Timiș47,7%
Bihor35,8%
Hunedoara35,8%
Vrancea35,8%
Arad23,8%
Bacău23,8%
Bistrița-Năsăud23,8%
Brașov23,8%
Constanța23,8%
Toate (28)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș23,8%
Mureș23,8%
Prahova23,8%
Călărași11,9%
Caraș-Severin11,9%
Dâmbovița11,9%
Dolj11,9%
Galați11,9%
Giurgiu11,9%
Gorj11,9%
Harghita11,9%
Ialomița11,9%
Iași11,9%
Neamț11,9%
Olt11,9%
Sălaj11,9%
Suceava11,9%
Tulcea11,9%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.