Înmatriculări în județul Călărași, ianuarie 2024

Noi53-14,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare136+4,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări809+15,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri37

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02040601999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 52 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199902
200001
200100
200200
200300
200406
200506
200609
200708
200805
200909
201007
2011013
2012013
201308
201408
201508
201607
201704
201807
201909
202004
202101
202211
2023520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3015,9%
VOLKSWAGEN2613,8%
RENAULT189,5%
BMW168,5%
AUDI136,9%
SKODA136,9%
OPEL115,8%
FORD105,3%
HYUNDAI73,7%
MERCEDES-BENZ73,7%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA52,6%
TOYOTA52,6%
SEAT42,1%
VOLVO42,1%
MAZDA31,6%
NISSAN31,6%
SUZUKI31,6%
CITROEN21,1%
FIAT21,1%
PEUGEOT21,1%
DAIHATSU10,5%
MINI10,5%
MITSUBISHI10,5%
PORSCHE10,5%
SSANGYONG10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN147,4%
SKODA OCTAVIA126,3%
VOLKSWAGEN PASSAT94,8%
AUDI A473,7%
VOLKSWAGEN GOLF73,7%
BMW SERIA 363,2%
AUDI A652,6%
DACIA SANDERO52,6%
FORD FOCUS52,6%
OPEL ASTRA52,6%
Toate (83)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE52,6%
DACIA DUSTER42,1%
BMW SERIA 531,6%
BMW X331,6%
HYUNDAI TUCSON31,6%
KIA SPORTAGE31,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,6%
OPEL CORSA31,6%
RENAULT AUSTRAL31,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,6%
VOLVO XC6031,6%
BMW SERIA 721,1%
DACIA JOGGER21,1%
DACIA LODGY21,1%
DACIA SPRING21,1%
FIAT PUNTO21,1%
FORD FIESTA21,1%
HYUNDAI I1021,1%
HYUNDAI I3021,1%
KIA CEED21,1%
RENAULT SCENIC21,1%
RENAULT TALISMAN21,1%
SEAT IBIZA21,1%
SEAT LEON21,1%
SUZUKI VITARA21,1%
TOYOTA C-HR21,1%
TOYOTA COROLLA21,1%
AUDI A510,5%
BMW X510,5%
BMW X610,5%
CITROEN C310,5%
CITROEN XSARA PICASSO10,5%
DACIA DOKKER10,5%
DAIHATSU TERIOS10,5%
FORD E13*2007/46*1911*0410,5%
FORD TRANSIT CUSTOM10,5%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,5%
MAZDA 210,5%
MAZDA 310,5%
MAZDA 510,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,5%
MERCEDES-BENZ GLE10,5%
MINI COOPER10,5%
MITSUBISHI ASX10,5%
NISSAN QASHQAI10,5%
NISSAN QASHQAI+210,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
OPEL CROSSLAND10,5%
OPEL INSIGNIA10,5%
OPEL VECTRA10,5%
PEUGEOT 300810,5%
PEUGEOT 50810,5%
PORSCHE CAYENNE10,5%
RENAULT ARKANA10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT CLIO10,5%
RENAULT KOLEOS10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT TRAFIC10,5%
SKODA FABIA10,5%
SSANGYONG TIVOLI10,5%
SUZUKI SX410,5%
TOYOTA AURIS10,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN CC10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN TAIGO10,5%
VOLKSWAGEN TOURAN10,5%
VOLVO V9010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4825,4%
SUV4322,8%
Mici (B)3418,0%
Medii (D)3015,9%
Monovolume (MPV)147,4%
Mari și de lux (E)136,9%
Mini (A)42,1%
Utilitare21,1%
Neclasificate10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13672,0%
Noi5328,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10656,1%
Benzină4423,3%
Hibrid2312,2%
GPL147,4%
Electric21,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16587,3%
Companie2412,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7338,6%
Berlină cu hayon4523,8%
Berlină4121,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2814,8%
Cabriolet10,5%
Cupeu10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5730,2%
75-109 kW7037,0%
110-149 kW4624,3%
150-219 kW115,8%
220 kW și peste31,6%
Necompletat21,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2312,2%
1000-1399 cmc2513,2%
1400-1599 cmc4825,4%
1600-1999 cmc7539,7%
2000-2999 cmc168,5%
Necompletat21,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13716,9%
DACIA12515,5%
OPEL10212,6%
BMW9011,1%
SKODA526,4%
FORD506,2%
RENAULT485,9%
AUDI394,8%
SEAT243,0%
MERCEDES-BENZ232,8%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,2%
CHEVROLET131,6%
TOYOTA101,2%
HYUNDAI91,1%
VOLVO81,0%
FIAT70,9%
MAZDA60,7%
CITROEN50,6%
KIA50,6%
LAND ROVER50,6%
HONDA40,5%
NISSAN40,5%
ALFA ROMEO30,4%
MITSUBISHI30,4%
SMART30,4%
SUZUKI30,4%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
HUMMER10,1%
IVECO10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2362,2%
Export1437,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA821,6%
FORD513,5%
MERCEDES-BENZ410,8%
RENAULT410,8%
VOLKSWAGEN410,8%
AUDI38,1%
BMW38,1%
SKODA25,4%
DAEWOO12,7%
OPEL12,7%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT12,7%
SUZUKI12,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.