Înmatriculări în județul Iași, ianuarie 2024

Noi376+12,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare817+11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.029+10,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri426

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 71 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 40 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 12 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 364 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199901
200003
200102
200205
2003012
2004019
2005024
2006034
2007044
2008050
2009051
2010058
2011071
2012068
2013052
2014040
2015036
2016050
2017029
2018047
2019047
2020033
2021018
20221213
20233645

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20917,5%
DACIA1139,5%
BMW947,9%
AUDI826,9%
RENAULT776,5%
MERCEDES-BENZ675,6%
FORD635,3%
TOYOTA625,2%
SKODA544,5%
HYUNDAI463,9%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA413,4%
OPEL332,8%
KIA292,4%
SEAT282,3%
VOLVO272,3%
SUZUKI191,6%
TESLA181,5%
PEUGEOT171,4%
NISSAN161,3%
SSANGYONG131,1%
LAND ROVER110,9%
LEXUS90,8%
MITSUBISHI90,8%
CITROEN70,6%
FIAT60,5%
PORSCHE60,5%
HONDA50,4%
CHEVROLET40,3%
JEEP40,3%
CUPRA30,3%
JAGUAR30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
BAIC20,2%
LANCIA20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
FORTHING10,1%
MINI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT494,1%
VOLKSWAGEN GOLF393,3%
DACIA LOGAN342,9%
DACIA SPRING342,9%
DACIA DUSTER262,2%
RENAULT MEGANE262,2%
AUDI A4242,0%
BMW SERIA 3242,0%
FORD FOCUS221,8%
BMW SERIA 5201,7%
Toate (250)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN ID 3201,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,5%
AUDI A6171,4%
MAZDA 3161,3%
VOLKSWAGEN POLO161,3%
DACIA SANDERO151,3%
FORD KUGA151,3%
RENAULT TRAFIC151,3%
SKODA FABIA151,3%
SKODA OCTAVIA151,3%
TESLA MODEL 3151,3%
VOLKSWAGEN TOURAN151,3%
BMW X3141,2%
HYUNDAI TUCSON141,2%
NISSAN QASHQAI141,2%
AUDI Q5131,1%
VOLVO XC60131,1%
KIA SPORTAGE121,0%
OPEL ASTRA121,0%
SEAT IBIZA121,0%
TOYOTA C-HR121,0%
TOYOTA RAV4121,0%
TOYOTA COROLLA110,9%
MAZDA CX-5100,8%
VOLKSWAGEN CADDY100,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
AUDI A380,7%
AUDI A580,7%
BMW X580,7%
FORD PUMA80,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
TOYOTA YARIS CROSS80,7%
BMW X170,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
TOYOTA YARIS70,6%
FORD FIESTA60,5%
HYUNDAI I3060,5%
KIA XCEED60,5%
OPEL INSIGNIA60,5%
RENAULT CLIO60,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA SUPERB60,5%
SSANGYONG KORANDO60,5%
TOYOTA AURIS60,5%
BMW SERIA 750,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MAZDA CX-3050,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
OPEL CORSA50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
PEUGEOT 30850,4%
RENAULT ESPACE50,4%
SKODA KAROQ50,4%
SUZUKI SWIFT50,4%
SUZUKI SX450,4%
SUZUKI VITARA50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI A840,3%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 140,3%
DACIA JOGGER40,3%
FIAT PUNTO40,3%
HYUNDAI BAYON40,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI IONIQ40,3%
KIA CEED40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
PEUGEOT 50840,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI I1030,3%
LAND ROVER DEFENDER30,3%
LEXUS NX30,3%
MAZDA 230,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
PEUGEOT 300830,3%
SEAT EXEO30,3%
SKODA ENYAQ30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO XC4030,3%
VOLVO XC9030,3%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET MALIBU20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA NIRO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL ANTARA20,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA BZ4X20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40233,7%
Compacte (C)24320,4%
Medii (D)16113,5%
Mici (B)14512,2%
Monovolume (MPV)1099,1%
Mari și de lux (E)655,4%
Mini (A)534,4%
Neclasificate80,7%
Utilitare40,3%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81768,5%
Noi37631,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60350,5%
Benzină25221,1%
Hibrid21317,9%
Electric897,5%
GPL363,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică92577,5%
Companie26822,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52544,0%
Berlină cu hayon25021,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22318,7%
Berlină18515,5%
Cupeu60,5%
Cabriolet40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24620,6%
75-109 kW42435,5%
110-149 kW33327,9%
150-219 kW635,3%
220 kW și peste383,2%
Necompletat897,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc816,8%
1000-1399 cmc13911,7%
1400-1599 cmc28323,7%
1600-1999 cmc45738,3%
2000-2999 cmc13411,2%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat897,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN43921,6%
AUDI1929,5%
BMW1688,3%
DACIA1617,9%
OPEL1457,1%
FORD1346,6%
SKODA1216,0%
RENAULT1105,4%
MERCEDES-BENZ1004,9%
HYUNDAI552,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA552,7%
SEAT412,0%
VOLVO341,7%
PEUGEOT321,6%
MAZDA271,3%
SUZUKI261,3%
KIA211,0%
FIAT190,9%
NISSAN180,9%
HONDA170,8%
LAND ROVER170,8%
CITROEN140,7%
SMART110,5%
MITSUBISHI100,5%
CHEVROLET90,4%
PORSCHE90,4%
ALFA ROMEO80,4%
JEEP60,3%
LEXUS40,2%
CHRYSLER30,1%
DAEWOO30,1%
MINI30,1%
SUBARU30,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
ROVER20,1%
TESLA20,1%
BAIC10,0%
BENTLEY10,0%
LANCIA10,0%
SAAB10,0%
SANTANA10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27464,3%
Export15235,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8520,0%
VOLKSWAGEN5913,8%
OPEL4911,5%
DAEWOO409,4%
RENAULT266,1%
BMW245,6%
MERCEDES-BENZ245,6%
TOYOTA194,5%
FIAT184,2%
FORD184,2%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI133,1%
SKODA122,8%
AUDI81,9%
SEAT51,2%
NISSAN40,9%
PEUGEOT30,7%
CHEVROLET20,5%
CITROEN20,5%
KIA20,5%
LADA20,5%
ROVER20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
MAZDA10,2%
OLTCIT10,2%
PORSCHE10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.