Înmatriculări în județul Timiș, ianuarie 2024

Noi320+7,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.054+22,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.913+16,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri143

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 316 noinov 24: 1.400 rulate, prima înmatricularedec 24: 307 noidec 24: 1.107 rulate, prima înmatriculareian 25: 316 noiian 25: 1.027 rulate, prima înmatricularefeb 25: 291 noifeb 25: 1.376 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.408 rulate, prima înmatriculareapr 25: 370 noiapr 25: 1.621 rulate, prima înmatricularemai 25: 369 noimai 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareiun 25: 282 noiiun 25: 1.459 rulate, prima înmatriculareiul 25: 457 noiiul 25: 1.578 rulate, prima înmatriculareaug 25: 454 noiaug 25: 1.227 rulate, prima înmatricularesep 25: 297 noisep 25: 1.194 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.580 rulate, prima înmatricularenov 25: 417 noinov 25: 1.366 rulate, prima înmatricularedec 25: 546 noidec 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareian 26: 203 noiian 26: 965 rulate, prima înmatricularefeb 26: 243 noifeb 26: 1.194 rulate, prima înmatricularemar 26: 260 noimar 26: 1.297 rulate, prima înmatriculareapr 26: 299 noiapr 26: 1.227 rulate, prima înmatricularemai 26: 313 noimai 26: 1.104 rulate, prima înmatriculareiun 26: 453 noiiun 26: 1.227 rulate, prima înmatriculareiul 26: 298 noiiul 26: 1.280 rulate, prima înmatriculareaug 26: 247 noiaug 26: 1.062 rulate, prima înmatricularesep 26: 315 noisep 26: 1.188 rulate, prima înmatriculareoct 26: 421 noioct 26: 1.245 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243161.400
dec 243071.107
ian 253161.027
feb 252911.376
mar 252371.408
apr 253701.621
mai 253691.501
iun 252821.459
iul 254571.578
aug 254541.227
sep 252971.194
oct 253291.580
nov 254171.366
dec 255461.234
ian 26203965
feb 262431.194
mar 262601.297
apr 262991.227
mai 263131.104
iun 264531.227
iul 262981.280
aug 262471.062
sep 263151.188
oct 264211.245

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 34 rulate, prima înmatriculare2005: 42 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 56 rulate, prima înmatriculare2008: 65 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 92 rulate, prima înmatriculare2012: 70 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 58 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 48 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 11 noi2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 309 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199904
200006
200107
2002010
2003028
2004034
2005042
2006055
2007056
2008065
2009050
2010071
2011092
2012070
2013073
2014048
2015058
2016049
2017048
2018046
2019055
2020036
2021019
20221119
20233096

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21015,3%
BMW13810,0%
DACIA13710,0%
AUDI1218,8%
FORD856,2%
MERCEDES-BENZ826,0%
SKODA715,2%
HYUNDAI664,8%
RENAULT604,4%
OPEL473,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA463,3%
KIA342,5%
VOLVO342,5%
MAZDA332,4%
NISSAN322,3%
SEAT292,1%
PEUGEOT251,8%
TESLA231,7%
SUZUKI151,1%
CITROEN141,0%
FIAT141,0%
LAND ROVER90,7%
ALFA ROMEO60,4%
CHEVROLET60,4%
HONDA50,4%
MITSUBISHI50,4%
PORSCHE50,4%
SSANGYONG50,4%
CUPRA40,3%
JAGUAR40,3%
MINI30,2%
JEEP20,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF584,2%
DACIA LOGAN463,4%
AUDI A4433,1%
VOLKSWAGEN PASSAT423,1%
BMW SERIA 3372,7%
BMW SERIA 5302,2%
DACIA SANDERO302,2%
FORD FOCUS302,2%
DACIA DUSTER292,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN282,0%
Toate (263)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA272,0%
DACIA SPRING231,7%
HYUNDAI TUCSON221,6%
KIA SPORTAGE211,5%
NISSAN QASHQAI211,5%
AUDI A6191,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C181,3%
SKODA FABIA181,3%
BMW SERIA 1171,2%
RENAULT MEGANE171,2%
TESLA MODEL 3171,2%
VOLKSWAGEN POLO171,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,2%
AUDI A3141,0%
FORD FIESTA141,0%
AUDI A5130,9%
HYUNDAI I30130,9%
OPEL ASTRA130,9%
RENAULT CLIO130,9%
TOYOTA COROLLA130,9%
BMW X1120,9%
BMW X3120,9%
FORD KUGA120,9%
SEAT ALHAMBRA120,9%
VOLVO XC60120,9%
AUDI Q5100,7%
BMW X5100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
MAZDA 390,7%
SKODA KODIAQ90,7%
SKODA SUPERB90,7%
AUDI Q380,6%
FORD MONDEO80,6%
OPEL INSIGNIA80,6%
SEAT IBIZA80,6%
TOYOTA RAV480,6%
VOLKSWAGEN TAIGO80,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,6%
VOLKSWAGEN TOURAN80,6%
KIA CEED70,5%
OPEL CORSA70,5%
FIAT 50060,4%
MAZDA 660,4%
MAZDA CX-560,4%
MERCEDES-BENZ CLA60,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,4%
RENAULT SCENIC60,4%
TOYOTA YARIS60,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,4%
VOLVO V4060,4%
BMW SERIA 750,4%
FORD ECOSPORT50,4%
FORD GALAXY50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
SUZUKI SX450,4%
TESLA MODEL Y50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLVO XC9050,4%
CUPRA FORMENTOR40,3%
DACIA JOGGER40,3%
FIAT PUNTO40,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI IX3540,3%
KIA RIO40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
NISSAN QASHQAI+240,3%
OPEL MOKKA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 30740,3%
PEUGEOT 30840,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SEAT LEON40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN SHARAN40,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,3%
AUDI A130,2%
BMW X430,2%
CHEVROLET CAPTIVA30,2%
DACIA LODGY30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
HYUNDAI IONIQ530,2%
LAND ROVER RANGE ROVER30,2%
MAZDA 230,2%
OPEL VECTRA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT KADJAR30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
RENAULT TWINGO30,2%
SKODA RAPID30,2%
TOYOTA PRIUS30,2%
VOLKSWAGEN FOX30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
VOLVO XC4030,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
AUDI Q220,1%
AUDI Q720,1%
AUDI Q820,1%
BMW I420,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW X620,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN C420,1%
CITROEN C4 CACTUS20,1%
DACIA DOKKER20,1%
FIAT STILO20,1%
FORD KA20,1%
FORD PUMA20,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI ELANTRA20,1%
HYUNDAI I1020,1%
HYUNDAI I4020,1%
HYUNDAI IONIQ620,1%
JAGUAR XF20,1%
JEEP RENEGADE20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
MAZDA 520,1%
MAZDA CX-320,1%
MAZDA CX-3020,1%
MAZDA MX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLE20,1%
MERCEDES-BENZ VITO20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
NISSAN JUKE20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL CROSSLAND20,1%
OPEL VIVARO20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40729,6%
Compacte (C)30021,8%
Medii (D)21315,5%
Mici (B)19914,5%
Monovolume (MPV)997,2%
Mari și de lux (E)846,1%
Mini (A)493,6%
Sport130,9%
Neclasificate80,6%
Utilitare20,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.05476,7%
Noi32023,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74554,2%
Benzină38027,7%
Hibrid14510,6%
Electric634,6%
GPL413,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.15383,9%
Companie22116,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break59243,1%
Berlină cu hayon29921,8%
Berlină22516,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22416,3%
Cupeu191,4%
Cabriolet151,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30021,8%
75-109 kW54139,4%
110-149 kW36226,3%
150-219 kW755,5%
220 kW și peste342,5%
Necompletat624,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1198,7%
1000-1399 cmc17512,7%
1400-1599 cmc32423,6%
1600-1999 cmc54139,4%
2000-2999 cmc14410,5%
3000 cmc și peste80,6%
Necompletat634,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36619,1%
BMW1819,5%
DACIA1618,4%
OPEL1548,1%
SKODA1427,4%
FORD1347,0%
AUDI1216,3%
MERCEDES-BENZ1146,0%
RENAULT1075,6%
PEUGEOT452,4%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA452,4%
HYUNDAI371,9%
MAZDA331,7%
SEAT301,6%
CITROEN261,4%
FIAT251,3%
NISSAN251,3%
KIA180,9%
PORSCHE180,9%
LAND ROVER170,9%
VOLVO150,8%
CHEVROLET130,7%
SMART130,7%
SUZUKI110,6%
DAEWOO100,5%
MINI90,5%
HONDA80,4%
JEEP60,3%
MITSUBISHI50,3%
ALFA ROMEO40,2%
SSANGYONG40,2%
SUBARU40,2%
CHRYSLER30,2%
MCC20,1%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
VIBERTI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11278,3%
Export3021,0%
Înmatriculat pentru export10,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2416,8%
DACIA1711,9%
OPEL1510,5%
FORD139,1%
DAEWOO128,4%
RENAULT117,7%
MERCEDES-BENZ96,3%
FIAT74,9%
PEUGEOT74,9%
BMW64,2%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA64,2%
AUDI42,8%
SEAT42,8%
SKODA32,1%
MAZDA21,4%
GEELY10,7%
KIA10,7%
SMART10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.