Înmatriculări în județul Bacău, ianuarie 2024

Noi129-14,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare801+14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.729+11,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri198

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 70 rulate, prima înmatriculare2009: 68 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 86 rulate, prima înmatriculare2012: 65 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 127 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199903
200002
200107
200204
2003015
2004016
2005034
2006041
2007051
2008070
2009068
2010071
2011086
2012065
2013052
2014045
2015040
2016028
2017020
2018022
2019126
2020012
202109
202215
20231276

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15416,6%
BMW828,8%
DACIA808,6%
AUDI737,8%
RENAULT687,3%
FORD636,8%
SKODA485,2%
OPEL444,7%
HYUNDAI404,3%
MERCEDES-BENZ374,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN374,0%
TOYOTA353,8%
VOLVO242,6%
KIA222,4%
SEAT151,6%
MAZDA131,4%
PEUGEOT131,4%
SUZUKI111,2%
FIAT91,0%
MITSUBISHI91,0%
CITROEN70,8%
ALFA ROMEO60,6%
CHEVROLET60,6%
LAND ROVER60,6%
JEEP40,4%
SSANGYONG40,4%
HONDA30,3%
LANCIA30,3%
TESLA30,3%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SANTANA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT384,1%
VOLKSWAGEN GOLF374,0%
DACIA DUSTER343,7%
AUDI A4293,1%
DACIA LOGAN232,5%
BMW SERIA 5222,4%
NISSAN QASHQAI222,4%
FORD FOCUS202,2%
RENAULT MEGANE202,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,2%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO181,9%
OPEL ASTRA181,9%
SKODA OCTAVIA181,9%
BMW SERIA 3171,8%
HYUNDAI TUCSON171,8%
VOLVO XC60171,8%
AUDI A6151,6%
VOLKSWAGEN TOURAN131,4%
FORD FIESTA121,3%
FORD KUGA121,3%
SKODA FABIA121,3%
RENAULT CLIO111,2%
BMW SERIA 1101,1%
KIA SPORTAGE101,1%
TOYOTA C-HR101,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG101,1%
HYUNDAI IX3591,0%
RENAULT SCENIC91,0%
BMW X180,9%
BMW X380,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
RENAULT LAGUNA80,9%
SKODA SUPERB80,9%
AUDI A570,8%
BMW X670,8%
OPEL INSIGNIA70,8%
TOYOTA RAV470,8%
ALFA ROMEO 15960,6%
AUDI A360,6%
AUDI Q560,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
SEAT LEON60,6%
SUZUKI GRAND VITARA60,6%
AUDI Q350,5%
KIA CEED50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
NISSAN QASHQAI+250,5%
OPEL CORSA50,5%
RENAULT TRAFIC50,5%
TOYOTA AVENSIS50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
TOYOTA YARIS50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLKSWAGEN POLO50,5%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
NISSAN JUKE40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
BMW SERIA 430,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI KONA30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FIAT 50020,2%
FIAT CROMA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA RIO20,2%
LANCIA YPSILON20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD STREET KA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33235,7%
Compacte (C)18720,1%
Medii (D)15016,1%
Mici (B)11111,9%
Monovolume (MPV)758,1%
Mari și de lux (E)485,2%
Mini (A)131,4%
Sport80,9%
Utilitare50,5%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80186,1%
Noi12913,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59864,3%
Benzină24226,0%
Hibrid687,3%
GPL151,6%
Electric70,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82989,1%
Companie10110,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44147,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20021,5%
Berlină cu hayon14615,7%
Berlină12813,8%
Cupeu80,9%
Cabriolet70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19020,4%
75-109 kW41945,1%
110-149 kW25527,4%
150-219 kW515,5%
220 kW și peste80,9%
Necompletat70,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc454,8%
1000-1399 cmc11312,2%
1400-1599 cmc25227,1%
1600-1999 cmc41644,7%
2000-2999 cmc9310,0%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat70,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39322,7%
OPEL1548,9%
BMW1528,8%
AUDI1438,3%
DACIA1377,9%
FORD1146,6%
SKODA1056,1%
RENAULT955,5%
MERCEDES-BENZ804,6%
TOYOTA352,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT321,9%
PEUGEOT311,8%
HYUNDAI291,7%
NISSAN261,5%
VOLVO231,3%
SUZUKI211,2%
LAND ROVER191,1%
FIAT160,9%
KIA150,9%
CITROEN140,8%
MAZDA140,8%
MITSUBISHI140,8%
ALFA ROMEO120,7%
HONDA80,5%
CHEVROLET70,4%
DAEWOO60,3%
MINI50,3%
PORSCHE50,3%
JEEP30,2%
LEXUS30,2%
SMART30,2%
JAGUAR20,1%
ROVER20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
QUATTRO10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17387,4%
Export2512,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4120,7%
DAEWOO3015,2%
OPEL2512,6%
VOLKSWAGEN2311,6%
FORD147,1%
MERCEDES-BENZ126,1%
RENAULT126,1%
AUDI63,0%
BMW63,0%
FIAT63,0%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA42,0%
CITROEN31,5%
LADA21,0%
PEUGEOT21,0%
SEAT21,0%
ALFA ROMEO10,5%
BENTLEY10,5%
HYUNDAI10,5%
LANCIA10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
OLTCIT10,5%
PORSCHE10,5%
SKODA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.