Înmatriculări în județul Buzău, ianuarie 2024

Noi75-6,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare382+7,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.182+6,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri101

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 73 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200103
200205
200306
200406
2005015
2006013
2007029
2008026
2009023
2010033
2011039
2012031
2013023
2014032
2015016
2016016
2017018
2018015
2019014
202009
202104
202224
2023731

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8017,5%
BMW4710,3%
DACIA4710,3%
AUDI398,5%
MERCEDES-BENZ337,2%
RENAULT337,2%
SKODA275,9%
OPEL214,6%
FORD183,9%
HYUNDAI143,1%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA143,1%
CITROEN92,0%
PEUGEOT92,0%
VOLVO92,0%
SEAT81,8%
SUZUKI71,5%
FIAT61,3%
NISSAN61,3%
CHEVROLET40,9%
MAZDA40,9%
KIA30,7%
LAND ROVER30,7%
LEXUS30,7%
MITSUBISHI30,7%
JAGUAR20,4%
PORSCHE20,4%
TESLA20,4%
MINI10,2%
SERES10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT286,1%
DACIA DUSTER204,4%
VOLKSWAGEN GOLF183,9%
SKODA OCTAVIA163,5%
AUDI A4153,3%
BMW SERIA 3132,8%
DACIA LOGAN132,8%
BMW SERIA 5112,4%
AUDI A6102,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,0%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO81,8%
HYUNDAI TUCSON81,8%
FORD FOCUS71,5%
OPEL ASTRA71,5%
BMW X361,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,3%
RENAULT CLIO61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
RENAULT SCENIC51,1%
VOLKSWAGEN POLO51,1%
AUDI Q540,9%
BMW SERIA 140,9%
HYUNDAI I3040,9%
SKODA FABIA40,9%
VOLVO XC6040,9%
AUDI A330,7%
AUDI A730,7%
BMW SERIA 730,7%
CHEVROLET CAPTIVA30,7%
DACIA JOGGER30,7%
FORD FIESTA30,7%
FORD MONDEO30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
LEXUS NX30,7%
MERCEDES-BENZ GLC30,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
NISSAN QASHQAI30,7%
OPEL CORSA30,7%
OPEL VIVARO30,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
SEAT LEON30,7%
SKODA SUPERB30,7%
TOYOTA COROLLA30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLVO V4030,7%
AUDI A520,4%
BMW X120,4%
BMW X520,4%
CITROEN BERLINGO20,4%
CITROEN C320,4%
DACIA SPRING20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TOURAN20,4%
AUDI A210,2%
AUDI SQ510,2%
BMW I710,2%
BMW IX310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS410,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XF10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQC10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NV40010,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SERES 510,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13329,1%
Compacte (C)9520,8%
Medii (D)8318,2%
Mici (B)5512,0%
Mari și de lux (E)398,5%
Monovolume (MPV)398,5%
Mini (A)71,5%
Neclasificate30,7%
Sport30,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38283,6%
Noi7516,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27460,0%
Benzină11825,8%
Hibrid419,0%
GPL132,8%
Electric112,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39686,7%
Companie6113,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20645,1%
Berlină8819,3%
Berlină cu hayon7917,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7716,8%
Cabriolet40,9%
Cupeu30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8819,3%
75-109 kW19743,1%
110-149 kW11926,0%
150-219 kW337,2%
220 kW și peste92,0%
Necompletat112,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc275,9%
1000-1399 cmc5211,4%
1400-1599 cmc12427,1%
1600-1999 cmc19342,2%
2000-2999 cmc4810,5%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat112,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26122,1%
DACIA12610,7%
OPEL1079,1%
AUDI978,2%
BMW958,0%
SKODA897,5%
FORD847,1%
RENAULT746,3%
MERCEDES-BENZ463,9%
PEUGEOT242,0%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI211,8%
SEAT191,6%
TOYOTA171,4%
FIAT151,3%
NISSAN151,3%
MAZDA121,0%
VOLVO110,9%
CITROEN90,8%
LAND ROVER90,8%
SUZUKI90,8%
CHEVROLET70,6%
ALFA ROMEO50,4%
DAEWOO50,4%
KIA50,4%
MITSUBISHI50,4%
MINI40,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
BENTLEY10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7170,3%
Export3029,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3130,7%
BMW109,9%
DAEWOO109,9%
FORD109,9%
VOLKSWAGEN76,9%
AUDI55,0%
OPEL55,0%
SEAT55,0%
SKODA44,0%
RENAULT33,0%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,0%
HONDA22,0%
CITROEN11,0%
HYUNDAI11,0%
JAGUAR11,0%
MERCEDES-BENZ11,0%
MINI11,0%
NISSAN11,0%
PEUGEOT11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.