Înmatriculări în județul Galați, ianuarie 2024

Noi171-0,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare600+29,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.408+32,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri289

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 44 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 165 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199902
200001
200103
200203
200305
2004018
2005023
2006035
2007030
2008051
2009038
2010044
2011049
2012040
2013037
2014026
2015028
2016020
2017028
2018036
2019044
2020020
202108
202265
20231655

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15019,5%
DACIA8911,5%
AUDI729,3%
RENAULT688,8%
BMW658,4%
MERCEDES-BENZ435,6%
SKODA364,7%
FORD314,0%
HYUNDAI314,0%
OPEL314,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO253,2%
NISSAN202,6%
TOYOTA141,8%
KIA121,6%
MAZDA101,3%
PEUGEOT101,3%
SEAT81,0%
TESLA81,0%
SUZUKI70,9%
MITSUBISHI60,8%
FIAT50,6%
CITROEN40,5%
JAGUAR40,5%
MINI40,5%
LAND ROVER30,4%
ALFA ROMEO20,3%
HONDA20,3%
LANCIA20,3%
LEXUS20,3%
SSANGYONG20,3%
CHEVROLET10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF476,1%
VOLKSWAGEN PASSAT425,5%
RENAULT MEGANE314,0%
DACIA DUSTER253,3%
DACIA SPRING243,1%
DACIA LOGAN233,0%
AUDI A4212,7%
AUDI A6202,6%
BMW SERIA 5182,3%
DACIA SANDERO152,0%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA152,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,7%
VOLVO XC60131,7%
BMW SERIA 3121,6%
FORD FOCUS121,6%
NISSAN QASHQAI121,6%
OPEL ASTRA121,6%
VOLKSWAGEN TOURAN121,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,4%
VOLKSWAGEN POLO101,3%
AUDI Q591,2%
HYUNDAI TUCSON81,0%
BMW X370,9%
KIA SPORTAGE70,9%
OPEL ZAFIRA70,9%
RENAULT SCENIC70,9%
BMW X660,8%
AUDI A350,7%
BMW SERIA 150,7%
HYUNDAI BAYON50,7%
HYUNDAI I3050,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
OPEL CORSA50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
RENAULT KADJAR50,7%
SKODA FABIA50,7%
SKODA KODIAQ50,7%
SKODA SUPERB50,7%
AUDI A540,5%
BMW X540,5%
FORD KUGA40,5%
FORD PUMA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
RENAULT AUSTRAL40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT LAGUNA40,5%
TESLA MODEL 340,5%
TESLA MODEL Y40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
VOLVO XC9040,5%
BMW SERIA 730,4%
BMW X130,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD FUSION30,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
HYUNDAI I1030,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ EQE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SUZUKI SX430,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI A120,3%
AUDI Q220,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JAGUAR F-PACE20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MINI COOPER20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT LEON20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI S610,1%
AUDI SQ810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAEWOO TACUMA10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MONDEO10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA MAGENTIS10,1%
KIA VENGA10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS RX10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-3010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24631,9%
Compacte (C)17322,4%
Medii (D)11514,9%
Mici (B)8511,0%
Mari și de lux (E)587,5%
Monovolume (MPV)587,5%
Mini (A)293,8%
Neclasificate30,4%
Sport20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60077,8%
Noi17122,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46460,2%
Benzină16020,8%
Hibrid8911,5%
Electric395,1%
GPL192,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67387,3%
Companie9812,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36347,1%
Berlină14518,8%
Berlină cu hayon13317,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11915,4%
Cupeu81,0%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12816,6%
75-109 kW32241,8%
110-149 kW20827,0%
150-219 kW506,5%
220 kW și peste243,1%
Necompletat395,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc516,6%
1000-1399 cmc7910,2%
1400-1599 cmc19525,3%
1600-1999 cmc31941,4%
2000-2999 cmc8010,4%
3000 cmc și peste81,0%
Necompletat395,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32222,9%
DACIA1409,9%
BMW1399,9%
AUDI1248,8%
OPEL1148,1%
FORD1047,4%
MERCEDES-BENZ987,0%
RENAULT725,1%
SKODA654,6%
PEUGEOT271,9%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT261,8%
HYUNDAI221,6%
NISSAN191,3%
TOYOTA171,2%
VOLVO161,1%
FIAT120,9%
MAZDA110,8%
KIA100,7%
CITROEN90,6%
CHEVROLET80,6%
MITSUBISHI80,6%
LAND ROVER70,5%
HONDA50,4%
SMART50,4%
DAEWOO40,3%
LEXUS40,3%
SUZUKI30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16858,1%
Export12141,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4615,9%
OPEL3512,1%
DACIA3411,8%
MERCEDES-BENZ289,7%
AUDI196,6%
DAEWOO175,9%
BMW165,5%
FORD165,5%
RENAULT155,2%
SKODA113,8%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN82,8%
FIAT72,4%
NISSAN62,1%
TOYOTA62,1%
HYUNDAI41,4%
SEAT41,4%
MITSUBISHI31,0%
VOLVO31,0%
DODGE20,7%
HONDA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
CHEVROLET10,3%
LADA10,3%
LEXUS10,3%
MASERATI10,3%
MAZDA10,3%
SSANGYONG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.