Înmatriculări în județul Maramureș, ianuarie 2024

Noi125-26,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare848+20,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.245-2,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 19 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 25 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 39 rulate, prima înmatriculare2006: 54 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 62 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 122 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999019
199905
200006
200106
2002012
2003025
2004019
2005039
2006054
2007046
2008054
2009044
2010062
2011069
2012055
2013058
2014047
2015048
2016036
2017038
2018037
2019043
202009
202105
202239
20231223

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14815,2%
AUDI11712,0%
BMW848,6%
DACIA828,4%
RENAULT757,7%
MERCEDES-BENZ676,9%
FORD535,4%
SKODA434,4%
VOLVO373,8%
PEUGEOT313,2%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN252,6%
TOYOTA232,4%
HYUNDAI202,1%
OPEL202,1%
SUZUKI192,0%
SEAT171,7%
CITROEN161,6%
KIA151,5%
JEEP121,2%
MITSUBISHI121,2%
MAZDA111,1%
ALFA ROMEO60,6%
FIAT50,5%
SSANGYONG50,5%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
TESLA40,4%
HONDA30,3%
LAND ROVER30,3%
SMART30,3%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4485,0%
VOLKSWAGEN GOLF414,2%
VOLKSWAGEN PASSAT333,4%
BMW SERIA 3313,2%
DACIA DUSTER293,0%
AUDI Q5242,5%
SKODA OCTAVIA242,5%
BMW SERIA 5222,3%
DACIA LOGAN222,3%
VOLVO XC60202,1%
Toate (222)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT SCENIC192,0%
FORD FOCUS171,8%
BMW X3161,7%
DACIA SANDERO161,7%
RENAULT CLIO161,7%
RENAULT MEGANE151,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,5%
AUDI A6121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,2%
NISSAN QASHQAI121,2%
AUDI A3111,1%
DACIA SPRING101,0%
FORD FIESTA101,0%
KIA SPORTAGE101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,0%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG90,9%
FORD KUGA80,8%
HYUNDAI TUCSON80,8%
OPEL ASTRA80,8%
TOYOTA RAV480,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
RENAULT KADJAR70,7%
SUZUKI GRAND VITARA70,7%
VOLKSWAGEN SHARAN70,7%
AUDI A560,6%
AUDI Q360,6%
JEEP GRAND CHEROKEE60,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
NISSAN PATROL60,6%
PEUGEOT 30860,6%
PEUGEOT 50860,6%
SEAT LEON60,6%
VOLVO V4060,6%
AUDI Q750,5%
FORD MONDEO50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
RENAULT ESPACE50,5%
RENAULT LAGUNA50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SKODA FABIA50,5%
SKODA SUPERB50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
VOLVO S6050,5%
BMW X140,4%
CITROEN C440,4%
HYUNDAI IX3540,4%
JEEP CHEROKEE40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
NISSAN JUKE40,4%
OPEL MERIVA40,4%
SUZUKI JIMNY40,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
DACIA JOGGER30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD GALAXY30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MITSUBISHI PAJERO30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 500830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
SKODA YETI30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN EOS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,3%
BMW SERIA 120,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C520,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
LEXUS CT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL CORSA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 400820,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA ENYAQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI R810,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT SEDICI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33234,1%
Compacte (C)17918,4%
Medii (D)17017,5%
Mici (B)10911,2%
Monovolume (MPV)959,8%
Mari și de lux (E)515,2%
Mini (A)192,0%
Neclasificate80,8%
Sport60,6%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84887,2%
Noi12512,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69871,7%
Benzină17718,2%
Hibrid636,5%
Electric242,5%
GPL111,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică85187,5%
Companie12212,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47348,6%
Berlină cu hayon18118,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15916,3%
Berlină14615,0%
Cabriolet90,9%
Cupeu50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18418,9%
75-109 kW42543,7%
110-149 kW25826,5%
150-219 kW666,8%
220 kW și peste161,6%
Necompletat242,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc596,1%
1000-1399 cmc788,0%
1400-1599 cmc21522,1%
1600-1999 cmc46047,3%
2000-2999 cmc13213,6%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat242,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26521,3%
AUDI14411,6%
BMW1018,1%
FORD947,6%
MERCEDES-BENZ897,1%
RENAULT735,9%
DACIA614,9%
OPEL524,2%
SKODA483,9%
PEUGEOT342,7%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN262,1%
SUZUKI241,9%
TOYOTA231,8%
HYUNDAI221,8%
MITSUBISHI221,8%
SEAT201,6%
NISSAN181,4%
LAND ROVER171,4%
VOLVO171,4%
KIA151,2%
MAZDA151,2%
FIAT121,0%
JEEP121,0%
HONDA100,8%
SMART60,5%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO30,2%
CHEVROLET30,2%
LEXUS20,2%
ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5875,3%
Export1924,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1722,1%
FORD911,7%
RENAULT911,7%
BMW79,1%
OPEL79,1%
AUDI67,8%
DACIA45,2%
MERCEDES-BENZ33,9%
SUBARU22,6%
CITROEN11,3%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO11,3%
FIAT11,3%
HONDA11,3%
KIA11,3%
LAND ROVER11,3%
MAZDA11,3%
NISSAN11,3%
PEUGEOT11,3%
SEAT11,3%
SKODA11,3%
SUZUKI11,3%
VOLVO11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.