Înmatriculări în județul Constanța, ianuarie 2024

Noi360-1,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare604+2,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.414+16,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri182

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 10 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 350 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200002
200104
200206
2003012
2004014
2005026
2006028
2007022
2008037
2009044
2010036
2011043
2012027
2013023
2014028
2015035
2016023
2017026
2018051
2019050
2020034
2021014
20221013
20233504

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17217,8%
DACIA929,5%
MERCEDES-BENZ747,7%
BMW737,6%
SKODA586,0%
AUDI555,7%
HYUNDAI555,7%
RENAULT545,6%
FORD525,4%
TOYOTA272,8%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL262,7%
SSANGYONG262,7%
VOLVO252,6%
PEUGEOT232,4%
KIA192,0%
MAZDA181,9%
SEAT171,8%
SUZUKI151,6%
NISSAN141,5%
TESLA141,5%
CITROEN121,2%
HONDA80,8%
LAND ROVER70,7%
FIAT60,6%
PORSCHE40,4%
MINI30,3%
CUPRA20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
MITSUBISHI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF474,9%
VOLKSWAGEN PASSAT454,7%
DACIA LOGAN282,9%
DACIA DUSTER262,7%
DACIA SANDERO222,3%
HYUNDAI TUCSON212,2%
AUDI A6181,9%
SKODA OCTAVIA171,8%
FORD PUMA161,7%
BMW SERIA 5151,6%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA C151,6%
VOLVO XC60151,6%
BMW SERIA 3141,5%
BMW X3141,5%
DACIA SPRING141,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,5%
VOLKSWAGEN TOURAN141,5%
AUDI A4121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,2%
SSANGYONG KORANDO121,2%
FORD KUGA111,1%
TESLA MODEL 3111,1%
SKODA KAROQ101,0%
VOLKSWAGEN CC101,0%
VOLKSWAGEN POLO101,0%
OPEL ASTRA90,9%
SKODA SUPERB90,9%
SSANGYONG TIVOLI GRAND90,9%
SUZUKI SX490,9%
FORD MONDEO80,8%
HYUNDAI I3080,8%
HYUNDAI KONA80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
MERCEDES-BENZ GLC80,8%
NISSAN QASHQAI80,8%
RENAULT MEGANE80,8%
SKODA FABIA80,8%
TOYOTA RAV480,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
MERCEDES-BENZ VITO70,7%
RENAULT CAPTUR70,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,7%
AUDI A560,6%
AUDI Q560,6%
BMW X460,6%
FORD FOCUS60,6%
MERCEDES-BENZ GLE60,6%
RENAULT AUSTRAL60,6%
BMW X550,5%
KIA CEED50,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,5%
RENAULT CLIO50,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SEAT LEON50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
SKODA RAPID50,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
VOLKSWAGEN ARTEON50,5%
BMW SERIA 140,4%
BMW X640,4%
FIAT 50040,4%
FORD FIESTA40,4%
HYUNDAI BAYON40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
HYUNDAI I1040,4%
MAZDA CX-3040,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 30840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT ARKANA40,4%
SSANGYONG TIVOLI40,4%
TOYOTA C-HR40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO XC4040,4%
AUDI A330,3%
AUDI A830,3%
AUDI Q730,3%
CITROEN C330,3%
CITROEN C530,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI I2030,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ CLS30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 500830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
AUDI Q320,2%
BMW M320,2%
BMW SERIA 220,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
KIA XCEED20,2%
LEXUS UX20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT MODUS20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q810,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X110,1%
BMW X210,1%
BMW Z410,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C410,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37639,0%
Compacte (C)16817,4%
Medii (D)14915,5%
Mici (B)11011,4%
Monovolume (MPV)636,5%
Mari și de lux (E)586,0%
Mini (A)262,7%
Sport70,7%
Neclasificate40,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60462,7%
Noi36037,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44746,4%
Benzină25025,9%
Hibrid19420,1%
Electric464,8%
GPL272,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică76979,8%
Companie19520,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39841,3%
Berlină cu hayon19620,3%
Berlină18018,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17618,3%
Cupeu111,1%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16517,1%
75-109 kW33134,3%
110-149 kW31933,1%
150-219 kW717,4%
220 kW și peste323,3%
Necompletat464,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc919,4%
1000-1399 cmc11411,8%
1400-1599 cmc23124,0%
1600-1999 cmc36137,4%
2000-2999 cmc11411,8%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat464,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN53422,1%
AUDI2339,7%
BMW2289,4%
DACIA1928,0%
SKODA1817,5%
MERCEDES-BENZ1697,0%
FORD1586,5%
OPEL1295,3%
RENAULT974,0%
SEAT622,6%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI482,0%
PEUGEOT482,0%
TOYOTA351,4%
CITROEN311,3%
LAND ROVER301,2%
MAZDA291,2%
VOLVO281,2%
FIAT231,0%
KIA220,9%
NISSAN200,8%
CHEVROLET170,7%
DAEWOO160,7%
MINI100,4%
SUZUKI100,4%
MITSUBISHI90,4%
PORSCHE90,4%
JEEP60,2%
CHRYSLER50,2%
HONDA50,2%
SMART50,2%
BENTLEY30,1%
JAGUAR30,1%
SUBARU30,1%
ALFA ROMEO20,1%
LEXUS20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
BUICK10,0%
DAIHATSU10,0%
DODGE10,0%
LAMBORGHINI10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%
MG10,0%
ROVER10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13775,3%
Export4524,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2614,3%
DACIA2413,2%
OPEL1910,4%
RENAULT158,2%
AUDI147,7%
DAEWOO147,7%
FORD147,7%
MERCEDES-BENZ116,0%
BMW73,8%
SKODA52,7%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA52,7%
MAZDA42,2%
PEUGEOT42,2%
MITSUBISHI31,6%
SEAT31,6%
CITROEN21,1%
VOLVO21,1%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
CHRYSLER10,5%
FIAT10,5%
HYUNDAI10,5%
INFINITI10,5%
KIA10,5%
LAND ROVER10,5%
ROVER10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.