Înmatriculări în județul Suceava, ianuarie 2024

Noi109-20,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.076+0,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.854-0,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri329

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 53 rulate, prima înmatriculare2006: 62 rulate, prima înmatriculare2007: 76 rulate, prima înmatriculare2008: 79 rulate, prima înmatriculare2009: 75 rulate, prima înmatriculare2010: 77 rulate, prima înmatriculare2011: 116 rulate, prima înmatriculare2012: 78 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 104 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199908
200007
2001013
2002015
2003028
2004033
2005053
2006062
2007076
2008079
2009075
2010077
20110116
2012078
2013059
2014054
2015055
2016041
2017042
2018033
2019031
2020020
202103
202258
20231041

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31126,2%
AUDI15913,4%
BMW1068,9%
DACIA806,8%
MERCEDES-BENZ756,3%
VOLVO564,7%
FORD554,6%
SKODA484,1%
NISSAN413,5%
RENAULT353,0%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT292,4%
OPEL272,3%
TOYOTA221,9%
HYUNDAI191,6%
SUZUKI181,5%
MITSUBISHI141,2%
PEUGEOT141,2%
MAZDA131,1%
FIAT90,8%
CITROEN80,7%
KIA60,5%
LAND ROVER60,5%
JEEP40,3%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
PORSCHE30,3%
CHRYSLER20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT877,4%
AUDI A4746,3%
VOLKSWAGEN GOLF675,7%
DACIA DUSTER413,5%
VOLKSWAGEN TOURAN312,6%
AUDI Q5292,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN292,5%
AUDI A6282,4%
BMW SERIA 3272,3%
BMW SERIA 5262,2%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60211,8%
SKODA OCTAVIA201,7%
NISSAN QASHQAI191,6%
FORD FOCUS171,4%
BMW X3161,4%
DACIA LOGAN161,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,3%
VOLKSWAGEN POLO151,3%
SKODA FABIA141,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS141,2%
VOLVO XC90131,1%
AUDI A3121,0%
BMW SERIA 1110,9%
DACIA SANDERO110,9%
VOLKSWAGEN CADDY110,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS110,9%
VOLKSWAGEN SHARAN110,9%
MERCEDES-BENZ GLC100,8%
NISSAN X-TRAIL100,8%
DACIA SPRING90,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER90,8%
SEAT LEON90,8%
TOYOTA RAV480,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,7%
FORD C-MAX70,6%
FORD FIESTA70,6%
FORD KUGA70,6%
MITSUBISHI ASX70,6%
RENAULT MEGANE70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
BMW X160,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
MERCEDES-BENZ VITO60,5%
NISSAN QASHQAI+260,5%
OPEL ASTRA60,5%
OPEL CORSA60,5%
SEAT ALHAMBRA60,5%
SUZUKI GRAND VITARA60,5%
SUZUKI JIMNY60,5%
VOLVO V5060,5%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MERCEDES-BENZ ML50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
RENAULT CLIO50,4%
SEAT ALTEA50,4%
SKODA SUPERB50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI A540,3%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 740,3%
BMW X540,3%
FORD GALAXY40,3%
FORD GRAND C-MAX40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
PEUGEOT 30740,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SEAT IBIZA40,3%
VOLVO V6040,3%
AUDI Q730,3%
BMW X430,3%
CITROEN C330,3%
FIAT BRAVO30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI I3030,3%
KIA SPORTAGE30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SKODA YETI30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
FIAT CROMA20,2%
HYUNDAI GRAND SANTA FE20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR XF20,2%
JEEP COMPASS20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
NISSAN PRIMERA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS Q310,1%
AUDI SQ710,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38332,3%
Medii (D)23720,0%
Compacte (C)21718,3%
Monovolume (MPV)14212,0%
Mici (B)958,0%
Mari și de lux (E)786,6%
Mini (A)151,3%
Utilitare110,9%
Neclasificate40,3%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.07690,8%
Noi1099,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină91176,9%
Benzină19116,1%
Hibrid534,5%
Electric171,4%
GPL131,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.03687,4%
Companie14912,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65655,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20717,5%
Berlină15413,0%
Berlină cu hayon14812,5%
Cupeu151,3%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17915,1%
75-109 kW55847,1%
110-149 kW33127,9%
150-219 kW806,8%
220 kW și peste201,7%
Necompletat171,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc524,4%
1000-1399 cmc917,7%
1400-1599 cmc20817,6%
1600-1999 cmc64754,6%
2000-2999 cmc16614,0%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat171,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN55830,1%
AUDI27714,9%
BMW1719,2%
MERCEDES-BENZ1397,5%
FORD935,0%
OPEL854,6%
DACIA683,7%
SKODA663,6%
TOYOTA472,5%
RENAULT452,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO412,2%
PEUGEOT321,7%
HYUNDAI271,5%
SEAT231,2%
SUZUKI231,2%
NISSAN221,2%
FIAT191,0%
MAZDA160,9%
LAND ROVER150,8%
CITROEN130,7%
KIA120,6%
CHEVROLET110,6%
MITSUBISHI90,5%
JEEP70,4%
PORSCHE70,4%
HONDA60,3%
ALFA ROMEO40,2%
JAGUAR40,2%
SMART40,2%
DAIHATSU20,1%
MINI20,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27182,4%
Export5717,3%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8525,8%
OPEL298,8%
DACIA288,5%
FORD267,9%
AUDI257,6%
MERCEDES-BENZ257,6%
BMW134,0%
SKODA113,3%
RENAULT103,0%
FIAT92,7%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA92,7%
PEUGEOT82,4%
VOLVO82,4%
DAEWOO61,8%
MAZDA61,8%
CITROEN41,2%
SEAT41,2%
LAND ROVER30,9%
MITSUBISHI30,9%
ALFA ROMEO20,6%
HYUNDAI20,6%
KIA20,6%
ROVER20,6%
SUZUKI20,6%
CHEVROLET10,3%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
LANCIA10,3%
NISSAN10,3%
PORSCHE10,3%
SUBARU10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.