Înmatriculări în județul Sălaj, ianuarie 2024

Noi57+58,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare518+2,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări614+6,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri67

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 57 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199901
200003
200106
200205
200308
2004022
2005027
2006041
2007041
2008044
2009036
2010052
2011040
2012041
2013023
2014022
2015026
2016023
2017019
2018011
2019010
202004
202101
202204
2023570

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15827,5%
AUDI7513,0%
BMW529,0%
MERCEDES-BENZ356,1%
DACIA335,7%
SKODA274,7%
RENAULT213,7%
FORD183,1%
NISSAN173,0%
OPEL173,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO173,0%
SEAT142,4%
MAZDA111,9%
SUZUKI111,9%
HYUNDAI101,7%
MITSUBISHI91,6%
CITROEN81,4%
PEUGEOT71,2%
TOYOTA61,0%
KIA40,7%
SMART40,7%
TESLA40,7%
JEEP30,5%
ALFA ROMEO20,3%
FIAT20,3%
LAND ROVER20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
BUICK10,2%
DAIHATSU10,2%
LEXUS10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF376,4%
VOLKSWAGEN PASSAT325,6%
AUDI A4305,2%
VOLKSWAGEN POLO274,7%
AUDI A6183,1%
VOLKSWAGEN TOURAN183,1%
DACIA DUSTER152,6%
BMW SERIA 5132,3%
BMW SERIA 3122,1%
NISSAN QASHQAI122,1%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3111,9%
SKODA OCTAVIA101,7%
FORD FOCUS91,6%
OPEL ASTRA91,6%
SKODA FABIA91,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,6%
BMW SERIA 181,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG81,4%
DACIA SPRING71,2%
RENAULT MEGANE71,2%
BMW X361,0%
BMW X561,0%
MAZDA CX-561,0%
SEAT ALTEA61,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,0%
VOLVO XC9061,0%
AUDI Q550,9%
BMW X150,9%
OPEL CORSA50,9%
SUZUKI VITARA50,9%
VOLKSWAGEN SHARAN50,9%
VOLVO XC6050,9%
AUDI A540,7%
DACIA SANDERO40,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
PEUGEOT 300840,7%
RENAULT SCENIC40,7%
SKODA SUPERB40,7%
SMART FORFOUR40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
AUDI Q330,5%
DACIA LODGY30,5%
DACIA LOGAN30,5%
FORD KUGA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
RENAULT CLIO30,5%
SEAT EXEO30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLVO V6030,5%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 AIRCROSS20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD S-MAX20,3%
JEEP PATRIOT20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 220,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 810,2%
BUICK RIVIERA10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD MONDEO10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CL10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN LT10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16729,0%
Compacte (C)11820,5%
Medii (D)9716,9%
Mici (B)6711,7%
Monovolume (MPV)6210,8%
Mari și de lux (E)427,3%
Mini (A)122,1%
Sport50,9%
Utilitare40,7%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51890,1%
Noi579,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42473,7%
Benzină12321,4%
Hibrid142,4%
Electric122,1%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50988,5%
Companie6611,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28950,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9817,0%
Berlină cu hayon9416,3%
Berlină8114,1%
Cupeu71,2%
Cabriolet61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10117,6%
75-109 kW24943,3%
110-149 kW16428,5%
150-219 kW447,7%
220 kW și peste61,0%
Necompletat111,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc315,4%
1000-1399 cmc529,0%
1400-1599 cmc11019,1%
1600-1999 cmc28549,6%
2000-2999 cmc8114,1%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat122,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20333,1%
AUDI7612,4%
BMW599,6%
MERCEDES-BENZ416,7%
FORD335,4%
OPEL304,9%
SKODA264,2%
DACIA223,6%
PEUGEOT142,3%
SEAT142,3%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT132,1%
VOLVO101,6%
HYUNDAI81,3%
LAND ROVER81,3%
FIAT61,0%
MAZDA61,0%
SUZUKI61,0%
CITROEN50,8%
MITSUBISHI50,8%
NISSAN50,8%
TOYOTA50,8%
KIA40,7%
JEEP30,5%
SMART30,5%
CHEVROLET20,3%
MINI20,3%
ALFA ROMEO10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4364,2%
Export2435,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2841,8%
OPEL1116,4%
DACIA46,0%
FORD46,0%
RENAULT34,5%
SKODA34,5%
DAEWOO23,0%
SEAT23,0%
ALFA ROMEO11,5%
AUDI11,5%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW11,5%
CITROEN11,5%
FIAT11,5%
HYUNDAI11,5%
JEEP11,5%
MERCEDES-BENZ11,5%
NISSAN11,5%
PEUGEOT11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.