Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, ianuarie 2024

Noi58-19,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare594+6,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări726-12,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri173

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 17 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 20 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 58 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999017
199906
200003
200108
2002020
2003021
2004024
2005033
2006049
2007034
2008044
2009040
2010032
2011051
2012032
2013035
2014026
2015017
2016018
2017018
2018019
2019021
2020015
202104
202204
2023583

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14522,2%
AUDI9114,0%
DACIA609,2%
BMW578,7%
MERCEDES-BENZ406,1%
FORD345,2%
SKODA284,3%
NISSAN213,2%
TOYOTA213,2%
VOLVO213,2%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL203,1%
RENAULT152,3%
SUZUKI121,8%
CITROEN91,4%
JEEP91,4%
SEAT91,4%
KIA81,2%
MAZDA71,1%
MITSUBISHI71,1%
PEUGEOT71,1%
LAND ROVER60,9%
HYUNDAI40,6%
JAGUAR40,6%
SMART30,5%
MINI20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CADILLAC10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
MCC10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4456,9%
VOLKSWAGEN GOLF314,8%
VOLKSWAGEN PASSAT274,2%
DACIA DUSTER223,4%
DACIA SPRING203,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,8%
BMW SERIA 3172,6%
SKODA OCTAVIA172,6%
AUDI A6152,3%
FORD FOCUS132,0%
Toate (191)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60121,8%
AUDI A3111,7%
BMW SERIA 5111,7%
BMW X3111,7%
VOLKSWAGEN POLO111,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG101,5%
DACIA SANDERO91,4%
AUDI Q581,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,1%
NISSAN QASHQAI71,1%
OPEL ASTRA71,1%
TOYOTA RAV471,1%
VOLKSWAGEN TOURAN71,1%
DACIA LOGAN60,9%
MERCEDES-BENZ GLC60,9%
TOYOTA LAND CRUISER60,9%
VOLKSWAGEN CADDY60,9%
JEEP GRAND CHEROKEE50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
SKODA FABIA50,8%
SUZUKI GRAND VITARA50,8%
BMW SERIA 140,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD FIESTA40,6%
FORD MONDEO40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
RENAULT KOLEOS40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
AUDI A730,5%
AUDI E-TRON30,5%
BMW SERIA 730,5%
BMW X530,5%
FORD KUGA30,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
MITSUBISHI PAJERO30,5%
NISSAN PATROL30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT LEON30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
AUDI Q320,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C420,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD PUMA20,3%
JAGUAR XF20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
JEEP COMPASS20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT MEGANE20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI 8010,2%
AUDI A510,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW Z310,2%
BMW Z410,2%
CADILLAC SEVILLE STS SEDAN10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN JUMPER10,2%
CITROEN NEMO10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU ROCKY10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA PROCEED10,2%
KIA STONIC10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA TRIBUTE10,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN 100NX-B1310,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 60710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21432,8%
Compacte (C)12619,3%
Medii (D)11117,0%
Monovolume (MPV)649,8%
Mici (B)538,1%
Mari și de lux (E)456,9%
Mini (A)264,0%
Neclasificate50,8%
Sport40,6%
Utilitare40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59491,1%
Noi588,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49876,4%
Benzină9815,0%
Electric274,1%
Hibrid243,7%
GPL50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55885,6%
Companie9414,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32049,1%
Berlină cu hayon12218,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10215,6%
Berlină9314,3%
Cupeu101,5%
Cabriolet50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11117,0%
75-109 kW28143,1%
110-149 kW15924,4%
150-219 kW619,4%
220 kW și peste132,0%
Necompletat274,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc223,4%
1000-1399 cmc487,4%
1400-1599 cmc11217,2%
1600-1999 cmc31047,5%
2000-2999 cmc13220,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat274,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16723,0%
AUDI8611,8%
BMW8511,7%
FORD689,4%
MERCEDES-BENZ537,3%
DACIA506,9%
OPEL273,7%
RENAULT263,6%
SKODA202,8%
TOYOTA162,2%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI141,9%
NISSAN131,8%
PEUGEOT121,7%
HYUNDAI111,5%
SEAT111,5%
VOLVO101,4%
CITROEN81,1%
LAND ROVER60,8%
MAZDA60,8%
SMART50,7%
FIAT40,6%
HONDA40,6%
MITSUBISHI40,6%
PORSCHE40,6%
CHEVROLET30,4%
DAIHATSU20,3%
DODGE20,3%
JEEP20,3%
SSANGYONG20,3%
DS10,1%
KIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13075,1%
Export4324,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3218,5%
DACIA2313,3%
FORD2112,1%
OPEL1911,0%
AUDI95,2%
RENAULT95,2%
DAEWOO84,6%
HYUNDAI84,6%
BMW63,5%
CUPRA63,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT63,5%
CITROEN42,3%
MERCEDES-BENZ42,3%
FIAT31,7%
HONDA21,2%
MAZDA21,2%
MITSUBISHI21,2%
SKODA21,2%
TOYOTA21,2%
HUMMER10,6%
LANCIA10,6%
LEXUS10,6%
SEAT10,6%
TESLA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.