Înmatriculări în județul Satu Mare, ianuarie 2024

Noi93-12,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare581+13,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări817+6,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri52

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 50 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 88 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200001
200106
2002012
2003013
2004021
2005023
2006036
2007028
2008056
2009043
2010050
2011040
2012038
2013026
2014024
2015025
2016023
2017021
2018021
2019024
2020020
202106
202248
2023884
202410

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14621,7%
BMW7411,0%
MERCEDES-BENZ6910,2%
AUDI619,1%
DACIA436,4%
RENAULT385,6%
FORD324,7%
SKODA304,5%
VOLVO192,8%
HYUNDAI182,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL162,4%
PEUGEOT162,4%
NISSAN152,2%
SEAT111,6%
SUZUKI111,6%
FIAT81,2%
KIA81,2%
MAZDA81,2%
CITROEN71,0%
SSANGYONG71,0%
TOYOTA71,0%
PORSCHE50,7%
LAND ROVER40,6%
MITSUBISHI40,6%
TESLA40,6%
MINI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
HONDA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT426,2%
VOLKSWAGEN GOLF345,1%
AUDI A4233,4%
BMW SERIA 3203,0%
DACIA SPRING162,4%
BMW SERIA 5131,9%
BMW X3131,9%
RENAULT MEGANE131,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,9%
FORD FOCUS121,8%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA121,8%
VOLKSWAGEN TOURAN121,8%
DACIA DUSTER111,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,6%
AUDI A6101,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,5%
OPEL ASTRA101,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,5%
VOLKSWAGEN POLO101,5%
MERCEDES-BENZ GLE91,3%
AUDI A381,2%
AUDI Q581,2%
DACIA SANDERO81,2%
VOLKSWAGEN SHARAN81,2%
VOLVO XC6081,2%
DACIA LOGAN71,0%
FORD KUGA71,0%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
NISSAN QASHQAI71,0%
SKODA FABIA71,0%
BMW X560,9%
RENAULT CLIO60,9%
SKODA ENYAQ60,9%
BMW X650,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
HYUNDAI IX3540,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,6%
OPEL MERIVA40,6%
PEUGEOT 300840,6%
PORSCHE CAYENNE40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
RENAULT LAGUNA40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
BMW SERIA 130,4%
BMW SERIA 430,4%
BMW X430,4%
CITROEN C530,4%
FIAT PUNTO30,4%
HYUNDAI KONA30,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X120,3%
FIAT 50020,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 40720,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI SX420,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI TT10,1%
BMW I410,1%
BMW IX110,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET LACETTI10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DFSK IX510,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT QUBO10,1%
FORD FIESTA10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
KIA MAGENTIS10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA OPTIMA10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MASERATI LEVANTE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-6010,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ 19010,1%
MERCEDES-BENZ 300CD10,1%
MERCEDES-BENZ 316 CDI10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20931,0%
Compacte (C)13219,6%
Medii (D)11817,5%
Monovolume (MPV)679,9%
Mici (B)629,2%
Mari și de lux (E)416,1%
Mini (A)253,7%
Sport71,0%
Utilitare71,0%
Neclasificate60,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58186,2%
Noi9313,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44465,9%
Benzină13820,5%
Hibrid517,6%
Electric355,2%
GPL60,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57785,6%
Companie9714,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32548,2%
Berlină cu hayon13219,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11216,6%
Berlină8913,2%
Cupeu101,5%
Cabriolet60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11216,6%
75-109 kW27640,9%
110-149 kW17125,4%
150-219 kW578,5%
220 kW și peste233,4%
Necompletat355,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,4%
1000-1399 cmc7210,7%
1400-1599 cmc13720,3%
1600-1999 cmc29643,9%
2000-2999 cmc11216,6%
3000 cmc și peste60,9%
Necompletat355,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21526,3%
BMW9411,5%
AUDI718,7%
FORD637,7%
OPEL607,3%
DACIA536,5%
MERCEDES-BENZ496,0%
SKODA334,0%
RENAULT263,2%
VOLVO141,7%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LAND ROVER131,6%
PEUGEOT131,6%
SEAT131,6%
HYUNDAI91,1%
MAZDA91,1%
NISSAN91,1%
SUZUKI91,1%
HONDA81,0%
TOYOTA81,0%
ALFA ROMEO60,7%
CITROEN60,7%
FIAT60,7%
MITSUBISHI60,7%
CHEVROLET50,6%
KIA40,5%
CHRYSLER30,4%
MINI30,4%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
DAEWOO10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4586,5%
Export713,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1834,6%
FORD611,5%
PEUGEOT59,6%
MERCEDES-BENZ47,7%
OPEL47,7%
RENAULT47,7%
AUDI23,8%
SKODA23,8%
BMW11,9%
CHEVROLET11,9%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11,9%
FIAT11,9%
LAMBORGHINI11,9%
MITSUBISHI11,9%
VOLVO11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.