Înmatriculări în județul Hunedoara, ianuarie 2024

Noi120-18,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare584+27,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.109+16,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri99

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 119 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200005
200106
200202
2003011
2004015
2005035
2006033
2007049
2008046
2009041
2010040
2011058
2012047
2013032
2014037
2015030
2016023
2017014
2018015
2019013
2020010
202106
202203
20231194
202410

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10214,5%
VOLKSWAGEN9012,8%
AUDI618,7%
FORD557,8%
BMW446,2%
RENAULT446,2%
MERCEDES-BENZ385,4%
OPEL375,3%
NISSAN273,8%
PEUGEOT263,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA253,6%
HYUNDAI243,4%
SUZUKI233,3%
VOLVO192,7%
FIAT101,4%
MAZDA101,4%
TOYOTA101,4%
SEAT91,3%
KIA81,1%
CITROEN60,9%
JEEP50,7%
LAND ROVER50,7%
MITSUBISHI50,7%
TESLA40,6%
PORSCHE30,4%
SSANGYONG30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
LANCIA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER355,0%
DACIA LOGAN263,7%
AUDI A4253,6%
VOLKSWAGEN GOLF253,6%
DACIA SANDERO233,3%
VOLKSWAGEN PASSAT202,8%
FORD FOCUS192,7%
NISSAN QASHQAI182,6%
OPEL ASTRA182,6%
FORD FIESTA162,3%
Toate (195)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE131,8%
BMW SERIA 5121,7%
AUDI A3111,6%
SKODA OCTAVIA111,6%
BMW SERIA 3101,4%
VOLKSWAGEN POLO101,4%
BMW X391,3%
DACIA SPRING91,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,3%
PEUGEOT 50881,1%
AUDI A671,0%
HYUNDAI TUCSON71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,0%
OPEL CORSA71,0%
RENAULT CLIO71,0%
SKODA FABIA71,0%
DACIA JOGGER60,9%
HYUNDAI I3060,9%
PEUGEOT 30860,9%
SUZUKI SX460,9%
AUDI A550,7%
AUDI Q550,7%
FORD MONDEO50,7%
FORD S-MAX50,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
OPEL MERIVA50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
VOLVO XC6050,7%
FORD KUGA40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
RENAULT LAGUNA40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SUZUKI JIMNY40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLVO V5040,6%
BMW SERIA 130,4%
CITROEN C430,4%
DACIA LODGY30,4%
KIA CEED30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA 330,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 20730,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
TESLA MODEL 330,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X120,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP WRANGLER20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN PHAETON20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT MAREA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR F-TYPE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SOUL10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21230,1%
Compacte (C)15622,2%
Mici (B)11916,9%
Medii (D)10314,6%
Monovolume (MPV)628,8%
Mari și de lux (E)294,1%
Mini (A)152,1%
Sport50,7%
Neclasificate20,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58483,0%
Noi12017,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42460,2%
Benzină19728,0%
Hibrid476,7%
GPL213,0%
Electric152,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61086,6%
Companie9413,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29341,6%
Berlină cu hayon17024,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12818,2%
Berlină10114,3%
Cupeu101,4%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17224,4%
75-109 kW31044,0%
110-149 kW16523,4%
150-219 kW314,4%
220 kW și peste111,6%
Necompletat152,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc608,5%
1000-1399 cmc10815,3%
1400-1599 cmc19427,6%
1600-1999 cmc25436,1%
2000-2999 cmc699,8%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat152,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21219,1%
DACIA1069,6%
AUDI908,1%
BMW898,0%
FORD847,6%
OPEL837,5%
RENAULT746,7%
SKODA504,5%
MERCEDES-BENZ484,3%
PEUGEOT423,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI353,2%
SEAT232,1%
FIAT211,9%
NISSAN181,6%
CITROEN141,3%
MAZDA121,1%
MITSUBISHI111,0%
HYUNDAI100,9%
TOYOTA90,8%
HONDA80,7%
LAND ROVER80,7%
ALFA ROMEO70,6%
CHEVROLET70,6%
VOLVO70,6%
KIA60,5%
DAEWOO50,5%
SMART50,5%
SUBARU40,4%
JEEP30,3%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
SSANGYONG30,3%
DAIHATSU20,2%
CAMI10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7979,8%
Export1919,2%
Înmatriculat pentru export11,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1818,2%
VOLKSWAGEN1414,1%
OPEL1111,1%
FORD77,1%
BMW66,1%
MERCEDES-BENZ66,1%
RENAULT66,1%
PEUGEOT55,1%
DAEWOO44,0%
CITROEN33,0%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT33,0%
MAZDA33,0%
SKODA33,0%
AUDI22,0%
CHRYSLER11,0%
HYUNDAI11,0%
KIA11,0%
LAND ROVER11,0%
NISSAN11,0%
SEAT11,0%
SUZUKI11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.