Înmatriculări în județul Dâmbovița, ianuarie 2024

Noi111+6,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare524+21,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.606+24,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 111 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200000
200102
200206
2003014
2004012
2005015
2006029
2007025
2008026
2009036
2010040
2011054
2012034
2013037
2014044
2015024
2016023
2017026
2018028
2019020
2020011
202105
202205
20231113

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11618,3%
DACIA8513,4%
BMW6910,9%
RENAULT467,2%
AUDI436,8%
SKODA355,5%
SEAT284,4%
FORD274,3%
HYUNDAI274,3%
OPEL264,1%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ233,6%
NISSAN172,7%
PEUGEOT121,9%
VOLVO121,9%
TOYOTA111,7%
SUZUKI81,3%
MAZDA71,1%
TESLA71,1%
CITROEN40,6%
ALFA ROMEO30,5%
FIAT30,5%
JEEP30,5%
MINI30,5%
MITSUBISHI30,5%
PORSCHE30,5%
SSANGYONG30,5%
KIA20,3%
SMART20,3%
CADILLAC10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF416,5%
DACIA DUSTER365,7%
BMW SERIA 3253,9%
VOLKSWAGEN PASSAT253,9%
DACIA LOGAN233,6%
AUDI A4193,0%
BMW SERIA 5172,7%
SKODA OCTAVIA172,7%
NISSAN QASHQAI142,2%
RENAULT MEGANE142,2%
Toate (162)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON121,9%
OPEL CORSA121,9%
DACIA SANDERO111,7%
SEAT IBIZA111,7%
SEAT LEON101,6%
FORD FOCUS91,4%
VOLKSWAGEN CC91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
FORD KUGA81,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,3%
RENAULT CAPTUR81,3%
SKODA FABIA81,3%
AUDI A671,1%
HYUNDAI I3071,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,1%
BMW X360,9%
RENAULT CLIO60,9%
AUDI A350,8%
AUDI A550,8%
BMW SERIA 150,8%
DACIA JOGGER50,8%
DACIA SPRING50,8%
FORD MONDEO50,8%
OPEL ASTRA50,8%
RENAULT KADJAR50,8%
VOLKSWAGEN CADDY50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
VOLVO XC6050,8%
OPEL ZAFIRA40,6%
SKODA KAMIQ40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
TESLA MODEL 340,6%
TOYOTA RAV440,6%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 730,5%
BMW X430,5%
BMW X530,5%
DACIA DOKKER30,5%
FORD PUMA30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MINI COOPER30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT EXEO30,5%
SUZUKI SX430,5%
TESLA MODEL Y30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q520,3%
BMW X120,3%
BMW X620,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD C-MAX20,3%
HYUNDAI I1020,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SUPERB20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO S9020,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 15610,2%
BMW M210,2%
BMW SERIA 610,2%
CADILLAC CT610,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN DS510,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT TIPO10,2%
HONDA CR-V10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP AVENGER10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
LANCIA THESIS10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MITSUBISHI CARISMA10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MURANO10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT VEL SATIS10,2%
SEAT 201310,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18028,3%
Compacte (C)13220,8%
Medii (D)11418,0%
Mici (B)9114,3%
Monovolume (MPV)528,2%
Mari și de lux (E)457,1%
Mini (A)142,2%
Neclasificate30,5%
Sport30,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52482,5%
Noi11117,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină37458,9%
Benzină17026,8%
Hibrid518,0%
GPL253,9%
Electric152,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56789,3%
Companie6810,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25440,0%
Berlină13821,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12018,9%
Berlină cu hayon10817,0%
Cupeu121,9%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14522,8%
75-109 kW28645,0%
110-149 kW14823,3%
150-219 kW294,6%
220 kW și peste121,9%
Necompletat152,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc548,5%
1000-1399 cmc9715,3%
1400-1599 cmc17427,4%
1600-1999 cmc23637,2%
2000-2999 cmc548,5%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat152,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33120,6%
DACIA20312,6%
OPEL16410,2%
BMW1499,3%
SKODA1127,0%
FORD1096,8%
AUDI1006,2%
RENAULT905,6%
MERCEDES-BENZ543,4%
SEAT372,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT352,2%
FIAT261,6%
HYUNDAI241,5%
TOYOTA221,4%
SUZUKI191,2%
NISSAN150,9%
LAND ROVER140,9%
MAZDA130,8%
VOLVO120,7%
CITROEN100,6%
CHEVROLET80,5%
DAEWOO70,4%
KIA70,4%
SMART70,4%
MINI60,4%
PORSCHE60,4%
ALFA ROMEO50,3%
MITSUBISHI50,3%
JEEP40,2%
HONDA30,2%
JAGUAR20,1%
SAAB20,1%
ALPINA10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8579,4%
Export2119,6%
Înmatriculat pentru export10,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1715,9%
OPEL1715,9%
VOLKSWAGEN1615,0%
DAEWOO76,5%
FORD76,5%
AUDI65,6%
RENAULT65,6%
BMW54,7%
PEUGEOT54,7%
SKODA54,7%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PORSCHE43,7%
FIAT21,9%
SEAT21,9%
CHEVROLET10,9%
CITROEN10,9%
LAND ROVER10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
OLTCIT10,9%
ROVER10,9%
SMART10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.