Înmatriculări în județul Mureș, ianuarie 2024

Noi203+4,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare823+5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.395+15,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri167

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 1 noi2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 81 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 193 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199905
200006
2001010
2002013
2003019
2004028
2005043
2006038
2007046
2008056
2009054
2010166
2011081
2012060
2013048
2014037
2015049
2016035
2017030
2018027
2019030
2020010
2021010
202299
20231932

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21921,3%
DACIA999,6%
AUDI959,3%
BMW817,9%
MERCEDES-BENZ706,8%
SUZUKI545,3%
FORD484,7%
SKODA474,6%
OPEL414,0%
RENAULT353,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI343,3%
TOYOTA282,7%
NISSAN212,0%
SEAT212,0%
PEUGEOT201,9%
MAZDA151,5%
VOLVO151,5%
CITROEN111,1%
MITSUBISHI101,0%
KIA80,8%
TESLA80,8%
FIAT70,7%
LAND ROVER70,7%
ALFA ROMEO50,5%
CHEVROLET50,5%
PORSCHE40,4%
HONDA30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
SSANGYONG30,3%
CAMI10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
OLDSMOBILE10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF464,5%
VOLKSWAGEN PASSAT414,0%
DACIA DUSTER403,9%
SUZUKI SX4373,6%
AUDI A4292,8%
BMW SERIA 3242,3%
DACIA LOGAN242,3%
VOLKSWAGEN TOURAN202,0%
DACIA SPRING191,9%
SKODA FABIA191,9%
Toate (223)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6181,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,7%
AUDI A3161,6%
DACIA SANDERO161,6%
OPEL ASTRA161,6%
FORD FOCUS151,5%
VOLKSWAGEN POLO151,5%
VOLKSWAGEN TAIGO151,5%
BMW SERIA 5141,4%
RENAULT MEGANE141,4%
SKODA OCTAVIA131,3%
VOLKSWAGEN SHARAN131,3%
AUDI Q5111,1%
BMW X3111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,1%
NISSAN QASHQAI111,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,1%
BMW X1101,0%
VOLKSWAGEN CADDY101,0%
FORD KUGA90,9%
SEAT LEON90,9%
HYUNDAI I3080,8%
MERCEDES-BENZ GLC80,8%
SUZUKI GRAND VITARA80,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,8%
HYUNDAI TUCSON70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,7%
OPEL CORSA70,7%
SEAT IBIZA70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,7%
VOLVO XC6070,7%
KIA SPORTAGE60,6%
MAZDA 360,6%
MERCEDES-BENZ VITO60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
AUDI A550,5%
AUDI Q350,5%
BMW SERIA 150,5%
FORD FIESTA50,5%
HYUNDAI KONA50,5%
HYUNDAI SANTA FE50,5%
LAND ROVER FREELANDER50,5%
OPEL VIVARO50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
TESLA MODEL 350,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
ALFA ROMEO 15940,4%
BMW X540,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD TRANSIT40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ VIANO40,4%
PEUGEOT 20640,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SKODA SUPERB40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
BMW SERIA 430,3%
BMW X630,3%
HYUNDAI IX3530,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN PATROL30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT CLIO30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA YETI30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN LUPO30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C-CROSSER20,2%
CITROEN C820,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
HONDA CIVIC20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X REIHE10,1%
CAMI GRAND VITARA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35034,1%
Compacte (C)19318,8%
Medii (D)14113,7%
Monovolume (MPV)12211,9%
Mici (B)11911,6%
Mari și de lux (E)515,0%
Mini (A)313,0%
Sport80,8%
Utilitare80,8%
Neclasificate30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82380,2%
Noi20319,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61059,5%
Benzină25625,0%
Hibrid11110,8%
Electric383,7%
GPL111,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80578,5%
Companie22121,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48146,9%
Berlină cu hayon23322,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17817,3%
Berlină11311,0%
Cabriolet131,3%
Cupeu80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18518,0%
75-109 kW46245,0%
110-149 kW27326,6%
150-219 kW585,7%
220 kW și peste101,0%
Necompletat383,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc666,4%
1000-1399 cmc15915,5%
1400-1599 cmc19519,0%
1600-1999 cmc43842,7%
2000-2999 cmc12612,3%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat383,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34324,6%
AUDI16912,1%
BMW1057,5%
DACIA1017,2%
MERCEDES-BENZ896,4%
FORD886,3%
OPEL835,9%
SKODA664,7%
RENAULT473,4%
TOYOTA362,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT332,4%
HYUNDAI322,3%
SEAT292,1%
SUZUKI261,9%
NISSAN161,1%
MAZDA151,1%
MITSUBISHI141,0%
CITROEN120,9%
KIA110,8%
LAND ROVER110,8%
FIAT100,7%
VOLVO100,7%
CHEVROLET80,6%
DAEWOO60,4%
HONDA50,4%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
LADA30,2%
MINI30,2%
SUBARU30,2%
CHRYSLER20,1%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
PORSCHE20,1%
SMART20,1%
SSANGYONG20,1%
DAIHATSU10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9456,3%
Dezmembrare7343,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5734,1%
VOLKSWAGEN2816,8%
AUDI148,4%
BMW137,8%
OPEL127,2%
FORD95,4%
MERCEDES-BENZ84,8%
PEUGEOT53,0%
FIAT42,4%
CHEVROLET31,8%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT31,8%
SKODA21,2%
ALFA ROMEO10,6%
CITROEN10,6%
MAZDA10,6%
PORSCHE10,6%
SEAT10,6%
SMART10,6%
SUZUKI10,6%
TOYOTA10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.