Înmatriculări SSANGYONG, februarie 2023

Noi175+48,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare12-14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări45+21,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 181 noinov 24: 14 rulate, prima înmatricularedec 24: 161 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 221 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 216 noifeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 211 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 180 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 233 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 209 noiiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 242 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 227 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 157 noioct 25: 29 rulate, prima înmatricularenov 25: 188 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 629 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 59 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 81 noiapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 442 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 160 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418114
dec 2416120
ian 252219
feb 2521627
mar 2521126
apr 2518021
mai 2523319
iun 2520928
iul 2524222
aug 2522721
sep 2518019
oct 2515729
nov 2518816
dec 2562915
ian 265913
feb 267431
mar 266723
apr 268124
mai 269323
iun 2644214
iul 2616025
aug 263415
sep 263014
oct 262217

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002004: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 175 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200402
200500
200602
200700
200801
200900
201000
201101
201200
201300
201400
201502
201602
201701
201800
201900
202000
202100
20221751

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KORANDO7439,6%
TIVOLI5730,5%
TIVOLI GRAND4624,6%
REXTON73,7%
ACTYON21,1%
KYRON10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV187100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5831,0%
Ilfov158,0%
Tulcea137,0%
Constanța126,4%
Iași126,4%
Galați84,3%
Prahova73,7%
Călărași52,7%
Dolj52,7%
Bihor42,1%
Toate (34)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov42,1%
Mureș42,1%
Timiș42,1%
Vaslui42,1%
Vâlcea31,6%
Vrancea31,6%
Bistrița-Năsăud21,1%
Botoșani21,1%
Caraș-Severin21,1%
Gorj21,1%
Hunedoara21,1%
Ialomița21,1%
Neamț21,1%
Satu Mare21,1%
Arad10,5%
Argeș10,5%
Bacău10,5%
Buzău10,5%
Cluj10,5%
Giurgiu10,5%
Harghita10,5%
Mehedinți10,5%
Sălaj10,5%
Suceava10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi17593,6%
Rulate, prima înmatriculare126,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină16789,3%
Motorină2010,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică13572,2%
Companie5227,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break187100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW137,0%
110-149 kW17493,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc17694,1%
1600-1999 cmc42,1%
2000-2999 cmc73,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București715,6%
Cluj511,1%
Constanța511,1%
Hunedoara36,7%
Maramureș36,7%
Prahova36,7%
Alba24,4%
Sălaj24,4%
Satu Mare24,4%
Vâlcea24,4%
Toate (21)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Arad12,2%
Brașov12,2%
Caraș-Severin12,2%
Dâmbovița12,2%
Dolj12,2%
Giurgiu12,2%
Iași12,2%
Ilfov12,2%
Sibiu12,2%
Timiș12,2%
Vaslui12,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export266,7%
Înmatriculat pentru export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.