Noi 55 +57,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 604 +13,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.087 +9,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 67 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 nov 24: 22 noi nov 24: 652 rulate, prima înmatriculare dec 24: 27 noi dec 24: 669 rulate, prima înmatriculare ian 25: 20 noi ian 25: 547 rulate, prima înmatriculare feb 25: 18 noi feb 25: 716 rulate, prima înmatriculare mar 25: 29 noi mar 25: 728 rulate, prima înmatriculare apr 25: 70 noi apr 25: 725 rulate, prima înmatriculare mai 25: 32 noi mai 25: 677 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 651 rulate, prima înmatriculare iul 25: 29 noi iul 25: 764 rulate, prima înmatriculare aug 25: 27 noi aug 25: 644 rulate, prima înmatriculare sep 25: 15 noi sep 25: 602 rulate, prima înmatriculare oct 25: 27 noi oct 25: 806 rulate, prima înmatriculare nov 25: 35 noi nov 25: 673 rulate, prima înmatriculare dec 25: 81 noi dec 25: 569 rulate, prima înmatriculare ian 26: 14 noi ian 26: 562 rulate, prima înmatriculare feb 26: 28 noi feb 26: 591 rulate, prima înmatriculare mar 26: 28 noi mar 26: 625 rulate, prima înmatriculare apr 26: 30 noi apr 26: 530 rulate, prima înmatriculare mai 26: 36 noi mai 26: 546 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 549 rulate, prima înmatriculare iul 26: 65 noi iul 26: 526 rulate, prima înmatriculare aug 26: 36 noi aug 26: 482 rulate, prima înmatriculare sep 26: 24 noi sep 26: 541 rulate, prima înmatriculare oct 26: 25 noi oct 26: 588 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 22 652 dec 24 27 669 ian 25 20 547 feb 25 18 716 mar 25 29 728 apr 25 70 725 mai 25 32 677 iun 25 29 651 iul 25 29 764 aug 25 27 644 sep 25 15 602 oct 25 27 806 nov 25 35 673 dec 25 81 569 ian 26 14 562 feb 26 28 591 mar 26 28 625 apr 26 30 530 mai 26 36 546 iun 26 62 549 iul 26 65 526 aug 26 36 482 sep 26 24 541 oct 26 25 588
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2003: 15 rulate, prima înmatriculare 2004: 18 rulate, prima înmatriculare 2005: 36 rulate, prima înmatriculare 2006: 18 rulate, prima înmatriculare 2007: 44 rulate, prima înmatriculare 2008: 54 rulate, prima înmatriculare 2009: 44 rulate, prima înmatriculare 2010: 54 rulate, prima înmatriculare 2011: 72 rulate, prima înmatriculare 2012: 64 rulate, prima înmatriculare 2013: 35 rulate, prima înmatriculare 2014: 36 rulate, prima înmatriculare 2015: 17 rulate, prima înmatriculare 2016: 11 rulate, prima înmatriculare 2017: 16 rulate, prima înmatriculare 2018: 13 rulate, prima înmatriculare 2019: 20 rulate, prima înmatriculare 2020: 19 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 2 noi 2022: 2 rulate, prima înmatriculare 2023: 53 noi 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2000 0 1 2001 0 8 2002 0 5 2003 0 15 2004 0 18 2005 0 36 2006 0 18 2007 0 44 2008 0 54 2009 0 44 2010 0 54 2011 0 72 2012 0 64 2013 0 35 2014 0 36 2015 0 17 2016 0 11 2017 0 16 2018 0 13 2019 0 20 2020 0 19 2021 0 2 2022 2 2 2023 53 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă LEON 204 31,0% IBIZA 181 27,5% ALHAMBRA 82 12,4% ALTEA 64 9,7% ATECA 34 5,2% EXEO 32 4,9% ARONA 20 3,0% TARRACO 18 2,7% TOLEDO 14 2,1% CORDOBA 6 0,9%
Toate (14) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 218 33,1% Mici (B) 187 28,4% Monovolume (MPV) 146 22,2% SUV 72 10,9% Medii (D) 32 4,9% Neclasificate 3 0,5% Mini (A) 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 69 10,5% Prahova 34 5,2% Cluj 32 4,9% Suceava 29 4,4% Timiș 29 4,4% Dâmbovița 28 4,2% Iași 28 4,2% Bihor 22 3,3% Mureș 21 3,2% Brașov 20 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 17 2,6% Maramureș 17 2,6% Sibiu 17 2,6% Bacău 15 2,3% Dolj 15 2,3% Arad 14 2,1% Caraș-Severin 14 2,1% Sălaj 14 2,1% Teleorman 14 2,1% Argeș 13 2,0% Botoșani 13 2,0% Mehedinți 13 2,0% Neamț 13 2,0% Alba 12 1,8% Gorj 12 1,8% Vrancea 12 1,8% Covasna 11 1,7% Satu Mare 11 1,7% Vâlcea 11 1,7% Ilfov 10 1,5% Bistrița-Năsăud 9 1,4% Hunedoara 9 1,4% Olt 9 1,4% Buzău 8 1,2% Galați 8 1,2% Harghita 8 1,2% Vaslui 7 1,1% Brăila 6 0,9% Ialomița 6 0,9% Călărași 4 0,6% Tulcea 3 0,5% Giurgiu 2 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 604 91,7% Noi 55 8,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 422 64,0% Benzină 223 33,8% Hibrid 12 1,8% GNC/GNL 1 0,2% GPL 1 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 566 85,9% Companie 93 14,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 301 45,7% Break 252 38,2% Berlină cu hayon 82 12,4% Berlină 24 3,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 193 29,3% 75-109 kW 345 52,4% 110-149 kW 113 17,1% 150-219 kW 6 0,9% 220 kW și peste 2 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 30 4,6% 1000-1399 cmc 196 29,7% 1400-1599 cmc 137 20,8% 1600-1999 cmc 296 44,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.