Înmatriculări RENAULT, septembrie 2024

Noi490-31,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.910+19,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.223+17,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri354

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 61 rulate, prima înmatriculare2009: 76 rulate, prima înmatriculare2010: 107 rulate, prima înmatriculare2011: 138 rulate, prima înmatriculare2012: 180 rulate, prima înmatriculare2013: 168 rulate, prima înmatriculare2014: 122 rulate, prima înmatriculare2015: 168 rulate, prima înmatriculare2016: 156 rulate, prima înmatriculare2017: 169 rulate, prima înmatriculare2018: 126 rulate, prima înmatriculare2019: 139 rulate, prima înmatriculare2020: 67 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 27 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 463 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200006
200105
2002011
2003015
2004020
2005030
2006045
2007049
2008061
2009076
20100107
20110138
20120180
20130168
20140122
20150168
20160156
20170169
20180126
20190139
2020067
2021026
202209
2023273
20244633

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE83834,9%
CLIO34514,4%
SCENIC2249,3%
KADJAR2169,0%
CAPTUR1365,7%
TALISMAN994,1%
AUSTRAL853,5%
LAGUNA813,4%
KOLEOS783,2%
ESPACE723,0%
Toate (26)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KANGOO522,2%
ARKANA502,1%
TRAFIC301,2%
ZOE210,9%
RAFALE180,8%
TWINGO140,6%
MASTER90,4%
MODUS90,4%
SYMBIOZ80,3%
FLUENCE60,2%
LATITUDE30,1%
WIND20,1%
12TL10,0%
510,0%
Model necompletat10,0%
R 1010,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)84435,2%
SUV59124,6%
Monovolume (MPV)37815,8%
Mici (B)37615,7%
Medii (D)1837,6%
Mini (A)160,7%
Utilitare90,4%
Neclasificate30,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București39716,5%
Argeș2239,3%
Prahova1325,5%
Cluj1054,4%
Bacău913,8%
Maramureș793,3%
Timiș713,0%
Iași692,9%
Brașov682,8%
Ilfov682,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Galați612,5%
Dolj602,5%
Bihor572,4%
Constanța572,4%
Olt572,4%
Brăila522,2%
Dâmbovița522,2%
Hunedoara472,0%
Suceava451,9%
Mureș431,8%
Gorj411,7%
Neamț411,7%
Alba391,6%
Vâlcea371,5%
Buzău351,5%
Satu Mare341,4%
Sibiu341,4%
Vrancea301,2%
Arad271,1%
Bistrița-Năsăud251,0%
Giurgiu241,0%
Vaslui231,0%
Tulcea220,9%
Botoșani200,8%
Harghita200,8%
Mehedinți200,8%
Sălaj190,8%
Ialomița180,8%
Caraș-Severin170,7%
Călărași160,7%
Teleorman160,7%
Covasna80,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.91079,6%
Noi49020,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.56665,2%
Benzină51621,5%
Hibrid2299,5%
Electric753,1%
GPL140,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.94881,2%
Companie45118,8%
Misiune diplomatică10,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.03843,2%
Berlină cu hayon93438,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1958,1%
Berlină1817,5%
Cabriolet301,2%
Cupeu220,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW62926,2%
75-109 kW1.34255,9%
110-149 kW35314,7%
150-219 kW50,2%
Necompletat713,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1606,7%
1000-1399 cmc42317,6%
1400-1599 cmc1.37757,4%
1600-1999 cmc35214,7%
2000-2999 cmc130,5%
Necompletat753,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București48215,0%
Argeș1845,7%
Prahova1725,3%
Bacău1354,2%
Ilfov1344,2%
Brașov1133,5%
Cluj1133,5%
Constanța1113,4%
Iași993,1%
Dolj852,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Buzău842,6%
Dâmbovița762,4%
Galați742,3%
Sibiu732,3%
Bihor722,2%
Timiș702,2%
Vâlcea672,1%
Brăila662,0%
Maramureș662,0%
Hunedoara611,9%
Teleorman591,8%
Gorj571,8%
Călărași561,7%
Arad551,7%
Mureș541,7%
Neamț541,7%
Suceava521,6%
Giurgiu511,6%
Olt501,6%
Vrancea461,4%
Vaslui391,2%
Alba371,1%
Satu Mare321,0%
Covasna311,0%
Tulcea311,0%
Bistrița-Năsăud300,9%
Botoșani300,9%
Ialomița300,9%
Caraș-Severin260,8%
Harghita260,8%
Mehedinți250,8%
Sălaj150,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare29282,5%
Export6117,2%
Înmatriculat pentru export10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.