Noi 302 -68,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.854 +15,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.840 -1,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 308 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2000: 4 rulate, prima înmatriculare 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 4 rulate, prima înmatriculare 2002: 12 rulate, prima înmatriculare 2003: 11 rulate, prima înmatriculare 2004: 18 rulate, prima înmatriculare 2005: 32 rulate, prima înmatriculare 2006: 39 rulate, prima înmatriculare 2007: 41 rulate, prima înmatriculare 2008: 49 rulate, prima înmatriculare 2009: 84 rulate, prima înmatriculare 2010: 99 rulate, prima înmatriculare 2011: 165 rulate, prima înmatriculare 2012: 186 rulate, prima înmatriculare 2013: 179 rulate, prima înmatriculare 2014: 111 rulate, prima înmatriculare 2015: 143 rulate, prima înmatriculare 2016: 182 rulate, prima înmatriculare 2017: 126 rulate, prima înmatriculare 2018: 142 rulate, prima înmatriculare 2019: 130 rulate, prima înmatriculare 2020: 60 rulate, prima înmatriculare 2021: 29 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 31 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare 2024: 271 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 4 2000 0 2 2001 0 4 2002 0 12 2003 0 11 2004 0 18 2005 0 32 2006 0 39 2007 0 41 2008 0 49 2009 0 84 2010 0 99 2011 0 165 2012 0 186 2013 0 179 2014 0 111 2015 0 143 2016 0 182 2017 0 126 2018 0 142 2019 0 130 2020 0 60 2021 0 29 2022 0 4 2023 31 1 2024 271 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 715 33,2% CLIO 356 16,5% SCENIC 200 9,3% KADJAR 185 8,6% CAPTUR 141 6,5% TALISMAN 129 6,0% KOLEOS 86 4,0% LAGUNA 72 3,3% ESPACE 60 2,8% TRAFIC 49 2,3%
Toate (26) Modele: valoare, vehicule, cotă AUSTRAL 44 2,0% KANGOO 38 1,8% ARKANA 20 0,9% MODUS 14 0,6% MASTER 13 0,6% FLUENCE 10 0,5% TWINGO 8 0,4% ZOE 8 0,4% 12 1 0,0% 19 1 0,0% LATITUDE 1 0,0% RAFALE 1 0,0% SYMBOL 1 0,0% THALIA 1 0,0% VEL SATIS 1 0,0% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 726 33,7% SUV 477 22,1% Mici (B) 380 17,6% Monovolume (MPV) 347 16,1% Medii (D) 202 9,4% Utilitare 13 0,6% Mini (A) 9 0,4% Neclasificate 1 0,0% Mari și de lux (E) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 310 14,4% Argeș 217 10,1% Prahova 144 6,7% Cluj 74 3,4% Timiș 68 3,2% Bacău 67 3,1% Maramureș 64 3,0% Mureș 62 2,9% Dâmbovița 59 2,7% Galați 57 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 57 2,6% Dolj 56 2,6% Suceava 54 2,5% Brașov 52 2,4% Iași 50 2,3% Bihor 49 2,3% Constanța 48 2,2% Alba 47 2,2% Hunedoara 46 2,1% Olt 42 1,9% Sibiu 42 1,9% Brăila 40 1,9% Vrancea 39 1,8% Buzău 32 1,5% Vâlcea 32 1,5% Neamț 31 1,4% Vaslui 31 1,4% Botoșani 30 1,4% Gorj 30 1,4% Arad 28 1,3% Harghita 27 1,3% Teleorman 24 1,1% Bistrița-Năsăud 21 1,0% Caraș-Severin 19 0,9% Sălaj 17 0,8% Mehedinți 16 0,7% Ialomița 15 0,7% Satu Mare 15 0,7% Tulcea 15 0,7% Giurgiu 14 0,6% Călărași 8 0,4% Covasna 7 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.854 86,0% Noi 302 14,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.586 73,6% Benzină 421 19,5% Hibrid 125 5,8% Electric 19 0,9% GPL 5 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.791 83,1% Companie 365 16,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 971 45,0% Berlină cu hayon 803 37,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 199 9,2% Berlină 146 6,8% Cabriolet 22 1,0% Cupeu 15 0,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 610 28,3% 75-109 kW 1.234 57,2% 110-149 kW 292 13,5% 150-219 kW 4 0,2% Necompletat 16 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 156 7,2% 1000-1399 cmc 258 12,0% 1400-1599 cmc 1.337 62,0% 1600-1999 cmc 367 17,0% 2000-2999 cmc 19 0,9% Necompletat 19 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.